لزوم جلوگیری از سقوط موشکی والیبال، چرا انتخابات والیبال برگزار نمی شود؟

به گزارش ناق، تیم ملی والیبال ایران در حالی باید خود را برای رقابت های انتخابی المپیک در چین آماده کند که این فدراسیون تنها با یک سرپرست اداره می شود و خبری هم از انتخابات آن نیست.

لزوم جلوگیری از سقوط موشکی والیبال، چرا انتخابات والیبال برگزار نمی شود؟

به گزارش ناق، در حالی که کمتر از سه ماه تا آغاز آخرین مرحله مسابقات انتخابی والیبال برای المپیک 2020 توکیو در کشور چین زمان باقی است، فدراسیون والیبال ایران در بدترین شرایط ممکن از نظر مدیریتی قرار داشته و تنها با یک سرپرست اداره می شود تا به این ترتیب، چگونگی پیش رفتن برنامه های تیم ملی تا زمان برگزاری این مسابقات، برای خیلی از اهالی والیبال و رسانه ها تبدیل به سوالی بزرگ شود. فدراسیون والیبال عملا از ساختار اداری یک ارگان خارج شده و بدون رئیس، دبیر، نایب رئیس، هیات رئیسه و معین تکلیف پست های کلیدی چون روابط عمومی، اجرایی، بازاریابی و ... تنها با یکنفر اداره می شود.

ملی پوشان والیبال ایران پس از کسب مقام هشتمی در رقابت های جام جهانی 2019 که به گفته بسیاری از کارشناسان عملکرد ضعیفی به شمار می رود، روز جمعه وارد کشور شدند، اما ایگور کولاکوویچ و دستیارانش همان روز ایران را به مقصد کشورهایشان ترک کردند. در حالی که انتظار می رفت پس از اتمام رقابت های جام جهانی و با توجه به انتقاد کارشناسان، فدراسیون والیبال نشستی را با حضور اهالی رسانه و سرمربی تیم ملی فراهم کند تا عملکرد تیم ملی مورد بررسی قرار بگیرد. با این وجود چنین اتفاقی رخ نداد تا بار دیگر نبود رئیس و مسئولان کمیته های مختلف در راس امور این فدراسیون، خودنمایی کند.

بهنام محمودی پیشکسوت و کارشناس والیبال ایران می گوید: به دلیل عدم ثبات مدیریت در والیبال ایران متاسفانه سیاستگذاری کاملا غلطی برای این مسابقات داشتیم و این نتایج ضعیف کسب شد. در حال حاضر مدیری با تجربه و آشنا به والیبال در فدراسیون حضور ندارد و برنامه ها و هدفگذاری ها کاملا اشتباه طراحی شده است. یکسال و نیم تا دو سال است که والیبال از سوء مدیریت و مدیریت از راه دور آسیب دیده و کسی هم به فکر این رشته نیست. در حال حاضر والیبال ایران تنها متکی به توانایی بازیکنان است و ساختار منسجمی برای پیشرفت ندارد. اگر برای برنامه ریزی جهت حضور در تورنمنت های امسال از یک فرد متخصص در راس امور و ریاست فدراسیون استفاده می شد، قطعا تیم ملی ایران موفقیت های زیادی را به دست می آورد و بهتر نتیجه می گرفت. می توانستیم از نفرات و بازیکنان مختلف برای برطرف ساختن نقاط ضعف تیم استفاده کنیم، کاری که تیم های دیگر انجام داده و به اهداف و نتایج خوبی هم رسیدند. متاسفانه ما نه به نتیجه خوبی دست یافتیم و نه اهداف خود را محقق ساختیم. تنها بازیکنان خود را والیبال زده و مصدوم کردیم و فشار زیادی به آن ها آوردیم.

کسی پاسخگو نیست

در این فرصت کم باقی مانده تا برگزاری رقابت های انتخابی المپیک، به دلیل نبود رئیس معین در فدراسیون والیبال کسی از برنامه های تیم ملی مطلع نیست و سرپرست جدید هم از پاسخگویی به اهالی رسانه خود داری می کند! اتفاقی که در رابطه آن، می توان وزارت ورزش و جوانان را به عنوان سیاست گذار اصلی ورزش، مسئول اصلی این شرایط دانست.

با توجه به این شرایط، در حالی که امید می رفت فدراسیون والیبال هر چه سریع تر رئیس خود را بشناسد، همچنان درگیر صندلی بازی سرپرست های متعدد است تا نگرانی ها در مورد آینده آن افزایش یابد. موضوعی که وزارت ورزش و جوانان نیز در اقدامی عجیب نسبت به آن بی تفاوت است و توضیحی هم در مورد تصمیمات اخیر خود ارائه نمی کند.

بلاتکلیفی فدراسیون و تشدید انتقادها از داورزنی

مورد دیگری که انتخابات فدراسیون والیبال را با حواشی زیادی همراه کرده است، ورود محمدرضا داورزنی به این انتخابات بدون استعفا از سمت خود در وزارت ورزش است که با نقدها زیادی هم رو به رو شد. یوسف نژاد نماینده مجلس ساری نیز در گفت و گویی در این مورد اظهار کرد: اگر قرار است داورزنی در انتخابات فدراسیون والیبال شرکت کند، باید از سمت خود در وزارت ورزش که سمتی نظارتی و سیاست گذار است استعفا دهد. در غیر این صورت می توان گفت اصول و قوانین ورزش زیر سوال می رود. این موضوع که داورزنی هم در وزارت ورزش باشد و هم در والیبال ریاست کند نیز کاملا به دور از اصول عقلی است و نباید چنین اتفاقی رخ دهد.

با توجه به این نقدها اجرا شده، امید می رود که وزارت ورزش و جوانان هر چه سریع تر به این شرایط نا مساعد والیبال ورود کند تا با انتخاب رئیس فدراسیون در کمال انصاف و عدالت، آرامش را به جامعه این رشته دانشگاهی و پر طرفدار تزریق کند.

سقوط موشکی والیبال

والیبال ایران طی در اوایل دهه 90 توسعه مطلوبی را تجربه کرد. کسب نخستین قهرمانی در آسیا و بازی های آسیایی، کسب مدال برنز قهرمانی بین قاره ای ، دستیابی به عنوان چهارمی لیگ جهانی و ششمی قهرمانی جهان از جمله افتخارات والیبال ایران در دهه 90 بود که موجب شد در رسانه ها عنوان رشد موشکی به فرآیند توسعه والیبال اطلاق شود. حالا اما طی دو سال گذشته با عدم ثبات مدیریت و حضور چهار مسئول طی 24 ماه، تعطیلی تیم های ملی ب و زیر 23 سال، عدم توفیق والیبال ملی در مسابقات لیگ ملت ها و انتخابی المپیک و جام جهانی و حتی عدم معین تکلیف لیگ برتر آقایان و بانوان بی جهت نیست که صعود موشکی والیبال جای خود را به سقوط موشکی این رشته داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 506

به "لزوم جلوگیری از سقوط موشکی والیبال، چرا انتخابات والیبال برگزار نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم جلوگیری از سقوط موشکی والیبال، چرا انتخابات والیبال برگزار نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید