نان را در چه ظرفی گرم کنیم؟

به گزارش ناق، شوهر من همواره نان را داخل ظرفی پلاستیکی می گذارد و آن را برای گرم شدن داخل مایکروفر قرار می دهد. گاهی هم نان را با کیسه فریزر داخل مایکروفر می گذارد...

نان را در چه ظرفی گرم کنیم؟

دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی/عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

شوهر من همواره نان را داخل ظرفی پلاستیکی می گذارد و آن را برای گرم شدن داخل مایکروفر قرار می دهد. گاهی هم نان را با کیسه فریزر داخل مایکروفر می گذارد...

آیا این کار او باعث انتقال ترکیب های سرطان زا به نان نمی گردد؟ برترین ظرف برای گرم کردن نان و سایر مواد غذایی در مایکروفر چیست؟

به طور کلی برای گرم کردن هرنوع ماده غذایی از نان و برنج گرفته تا گوشت ها و خورش ها باید حتما از ظرف های مخصوص مایکروفر یا ظرف های شیشه ای نشکن استفاده کرد زیرا ظرف های پلاستیکی معمولی در اثر حرارت مایکروفر دچار تغییر حالت می شوند. همین ظرف هایی که ما به آنها ظروف پلیمری می گوییم، در برترین حالت می توانند دمایی نزدیک به 70 درجه سانتی گراد را تحمل نمایند.

ظرف های پلیمری از فوم تهیه شده اند و همان ظرف هایی هستند برای غذاهای نذری استفاده می شوند. البته پلیمرهای معمولی تر مانند ظرف های پلاستیکی ای که این خواننده به آن اشاره نموده اند، حداکثر 40 درجه سانتی گراد دما را تحمل می نمایند.

با گرم کردن نان و سایر مواد غذایی در ظرف های پلاستیکی یا حتی کیسه فریزر در مایکروفر، حرارتی بیش از حد تحمل این پلاستیک ها به آنها وارد می گردد و این افزایش حرارت می تواند باعث آزاد شدن ترکیب های منومری سرطان زا در ظرف های پلاستیکی و انتقال این ترکیب ها به موادغذایی و در نهایت بدن ما بگردد.

بد نیست این را هم بدانید که هرچه غذا چرب تر باشد، امکان آزاد شدن ترکیب های منومری و انتقال آنها به غذا بیشتر می گردد. بر اساس نتایج تحقیقات، نفوذ منومر به مواد غذایی و بدن در کوتاه مدت می تواند باعث ابتلا به افسردگی و در بلندمدت منجر به سرطان گردد. به همین علت تاکید ما بر استفاده از ظرف های مخصوص مایکروفر برای گرم کردن غذاهاست که معمولا روی آنها عبارت Microwave safe یا روی بسته بندی آنها عبارت مناسب برای مایکروفر یا غذاهای گرم وجود دارد.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1776

به "نان را در چه ظرفی گرم کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان را در چه ظرفی گرم کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید