هر روز حمام نکنید!

به گزارش ناق، تهران (پانا) - بعضی از افراد هر روز دوش نمی گیرند در حالی که هزاران توصیه متناقض در خصوص دوش دریافت وجود دارد، اما احتمال می رود این گروه کار درست را نجام می دهند. شاید بعضی از افراد تصور نمایند این کار برای سلامت زیان آور باشد، اما هر روز دوش دریافت برای پوست مضر است.

هر روز حمام نکنید!

به گزارش دکتر سلام، بعضی از متخصصان پوست یک روز در میان یا 2 تا 3 بار دوش دریافت در هفته را توصیه می نمایند.

هر روز حمام نکنید!

بسیاری از افراد حداقل یک بار در روز صبح یا شب قبل از خواب دوش می گیرند. بسته به روز و میزان فعالیت خود حتی ممکن است در یک روز 2 یا 3 بار نیز دوش بگیرند. هیچ بحثی درباره اهمیت بهداشت فردی وجود ندارد، اما در حالی که بعضی از افراد هر روز دوش می گیرند در واقع انجام این کار ضرورتی ندارد که بخشی از برنامه روزانه شما قرار بگیرد. متقاعد نشده اید که می توانید از دوش دریافت روزانه صرف نظر کنید و تمیز بمانید؟ در اینجا مواردی است که باید در خصوص دوش دریافت بیش از حد و عدم دوش دریافت کافی بدانید.

چه تعداد دوش دریافت، زیاد محسوب می گردد؟

توصیه فوق از سوی متخصصان پوست به این معنا نیست که شما باید برنامه دوش دریافت خود را خیلی زیاد کاهش دهید. پوست افراد با یکدیگر فرق می نماید و حتی پوست یک نفر نیز با تغییر فصل ها تغییر می نماید به عنوان مثال ممکن است پوست شما در زمستان خشک باشد در این صورت دوش دریافت زیاد باعث تشدید خشکی پوست می گردد. با این حال، دوش دریافت به صورت روزانه در تابستان شاید روی پوست شما تاثیر منفی نگذارد. از آنجا که هیچ قانون سفت و سختی در خصوص مقدار زیاد دوش دریافت وجود ندارد مهم است که شما بدن خود را بشناسید و مشخص کنید کدام گزینه برای پوست شما بهتر است. به دلیل ترجیح شخصی شاید تمایل نداشته باشید از دوش دریافت روزانه صرف نظر کنید. بر اساس اظهارات کارشناسان اگر این مورد برای شما صدق می نماید یک بار در روز دوش بگیرید.

بیش از حد دوش دریافت باعث می گردد چربی ضروری پوست از بین برود که این امر باعث خشکی پوست، التهاب و اگزما می گردد حتی ممکن است باعث خارش یا ترک خوردگی در پوست گردد که در نتیجه آن منجر به پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست می گردد. اگر به بیماری پوستی مانند پسوریازیس مبتلا هستید دوش دریافت بیش از یک بار در روز حتی احتمال می رود منجر به تشدید علائم گردد، همچنین دوش دریافت های زیاد نیز باکتری های خوب را از روی پوست شما شستشو می دهد و شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهد. سلامتی پوست تنها دلیل کاهش تعداد دفعات دوش دریافت نیست بلکه با هر بار دوش دریافت آب زیادی استفاده می گردد که شما میزان مصرف آن را متوجه نمی شوید.

اگر به اندازه کافی دوش نگیرید چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که بعضی از افراد خیلی زیاد دوش می گیرند تعدادی دیگر خیلی کم حمام می نمایند، بنابراین اگرچه دوش دریافت کمتر باعث بهبود سلامت پوست می گردد، اما شاید رعایت بهداشت فردی ذهن شما را درگیر کند. غدد عرق قسمت زیادی از بدن را می پوشاند و در صورت گرم شدن بیش از حد، استرس، ترشح هورمون یا فعالیت بدنی عرق فراوری می نماید. عرق به خودی خود بی بو است تا زمانی که با باکتری هایی که به طور معمول روی پوست وجود دارند ترکیب گردد، بنابراین به احتمال زیاد دوش ندریافت در اینجا باعث بوی بدن نمی گردد به ویژه اگر ورزش نکرده باشید. با این حال، از بین بردن بوی بدن به ویژه در نواحی مانند زیر بغل و کشاله ران بدون حمام کردن اجتناب ناپذیر است. البته از بین بردن بوی بدن تنها دلیل دوش دریافت یا استحمام به صورت منظم نیست، زیرا بهداشت ضعیف فردی یا تعداد کم دوش دریافت باعث تجمع سلول های مرده پوست، آلودگی و تعریق روی پوست می گردد. این امر می تواند باعث ایجاد آکنه گردد و به احتمال زیاد شرایطی مانند پسوریازیس، درماتیت و اگزما را تشدید کند. علاوه بر این، دوش دریافت بیش از حد کم نیز می تواند عدم تعادل باکتری های خوب و بد را روی پوست تحریک کند و باکتری های بسیار بد روی پوست شما را در معرض خطر عفونت های پوستی قرار می دهد. این امر منجر به درماتیت غفلت یا درماتیت نگلکتا می گردد محلی که تکه های پلاک به دلیل پاک سازی ناکافی روی پوست ایجاد می گردد. استحمام سلول های مرده پوست را نیز از بین می برد، هنگامی که به اندازه کافی استحمام نکنید این سلول ها به پوست می چسبند، بنابراین رعایت بهداشت فردی این شرایط را اصلاح می نماید.

چگونه می توان حمام کرد؟

اگر ورزش می کنید، مشاغل کثیف نماینده ای دارید یا تمایل دارید هر روز دوش بگیرید روش هایی وجود دارد که به سلامت پوست شما یاری می نماید، بنابراین بهتر است روتین مراقبت از پوست خود را پیش بگیرید.

در سرانجام

اگرچه رعایت بهداشت فردی برای سلامتی شما مهم است، اما می توانید هر چند وقت یک بار حمام کنید. اگر دوش های روزانه بخشی از برنامه شما است باید سرانجام روز بهترین روتین های مراقبت از پوست را برای کاهش آسیب به پوست انجام دهید. اگر با خشکی پوست دست و پنجه نرم می کنید و به دنبال راهی برای جلوگیری از التهاب و تحریک پوست هستید کاهش تعداد دفعات دوش دریافت را امتحان کنید یا حداقل زمان دوش دریافت های خود را به 5 دقیقه محدود کنید و از آب گرم یا داغ نیز برای حمام کردن استفاده نکنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1479

به "هر روز حمام نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر روز حمام نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید