پورعابدی: اطلاق عنوان کارشناس به دارنده مدرک لیسانس اشتباه است

معاون پژوهش و فناوری جهادانشگاهی گفت: یک اشتباه رایج در کشور، اطلاق عنوان کارشناس به فرد دارای مدرک لیسانس است، این کار صحیح نیست و عنوان کارشناس را شاید بتوان به فردی داد که ده ها سال در زمینه ای کار نموده و با آن آشنا شده باشد.

پورعابدی: اطلاق عنوان کارشناس به دارنده مدرک لیسانس اشتباه است

محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهادانشگاهی در گفت وگو با خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرنگاران درباره تبعات مدرک گرایی در کشور، اظهارداشت: یکی از اشتباهاتی که در کشور داریم این است که وقتی کسی لیسانس گرفت به او می گوییم کارشناس، در صورتی که این کار صحیح نیست، بلکه کارشناس شاید کسی باشد که ده ها سال کار نموده و به کار آشنا شده است.

وی ادامه داد: یک فرد دارای مدرک لیسانس، کسی است که یک گواهینامه دارد که به او اجازه می دهد در آن حوزه بتواند کار کند. همچنان که اکنون هم در جهان اگر کسی بگوید که لیسانس یا حتی دکتری دارم، از او می پرسند چه چیزی بلدی؟

وی ادامه داد: سپس شخص باید نشان دهد در رشته خود برای مثال در رشته ای تی در تخصص امنیت شبکه، فلان دوره ها را گذرانده است و فلان تخصص ها را دارد و فلان مهارت ها را کسب نموده است. بنابراین مدرک تنها، شاید در خارج از ایران هم آن ارزشی که بعضی فارغ التحصیلان ایرانی فکر می نمایند نداشته باشد.

در خارج برعکس ایران با مدرک دکتری فرصت شغلی کمتر می گردد

به گفته وی، در کشورهای دیگر که بیش از 80 درصد اشتغال خصوصی است، فارغ از اینکه فرد کجا درس خوانده و چه درسی خوانده است، وقتی می خواهد وارد سیستم گردد، باید به این پرسش پاسخ دهد که چه مسئله ای را می خواهد حل نماید.

پورعابدی توضیح داد: بنابراین این طور نیست که اگر یک فرد لیسانس گرفت، برای او فرش قرمز پهن نمایند، حتی اساسا در کشورهای خارجی هرچه تحصیلات بیشتر گردد فرصت های شغلی کمتر می گردد، زیرا وقتی شخص دارای مدرک دکتری تخصصی شد انتظار از او افزایش می یابد و انتظار این است که شخص در آن حوزه خاص یک پژوهشگر در تراز واقعی باشد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 21 مهر 1398 شناسه مطلب: 342

به "پورعابدی: اطلاق عنوان کارشناس به دارنده مدرک لیسانس اشتباه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پورعابدی: اطلاق عنوان کارشناس به دارنده مدرک لیسانس اشتباه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید