چگونه برای همواره لک صورت را از بین ببریم؟

به گزارش ناق، یکی از مهم ترین علل مراجعه بیماران به خصوص خانم ها به متخصصین پوست، بروز لک های قهوه ای و تیره به نام ملاسما یا کلوآسما در صورت (پیشانی، گونه ها، بینی و چانه) است.اگرچه این مسئله فقط از نظر زیبایی اهمیت دارد، ولی با توجه به تأثیرات روانی ، اجتماعی و مالی آن و هم افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل پوستی، نمی توان به سادگی از آن گذشت.

چگونه برای همواره لک صورت را از بین ببریم؟

چگونه برای همواره لک صورت را از بین ببریم؟

نویسنده:دکتر سید ناصر عمادی

یکی از مهم ترین علل مراجعه بیماران به خصوص خانم ها به متخصصین پوست، بروز لک های قهوه ای و تیره به نام ملاسما یا کلوآسما در صورت (پیشانی، گونه ها، بینی و چانه) است.

اگرچه این مسئله فقط از نظر زیبایی اهمیت دارد، ولی با توجه به تأثیرات روانی ، اجتماعی و مالی آن و هم افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل پوستی، نمی توان به سادگی از آن گذشت.

علل ایجاد نماینده

بیشتر مبتلایان، آغاز این بیماری را در پی مصرف داروهای ضدبارداری یا اولین حاملگی می دانند و عده ای آن را نتیجه مسافرت به منطقه ها با آفتاب شدید مانند ساحل در فصل تابستان تلقی می نمایند.

نتیجه تحقیقات نشان می دهد نور آفتاب، حاملگی، سابقه فامیلی مثبت، مصرف برخی داروها و گاهی داروهای ضدبارداری، اختلالات هورمونی به خصوص کم کاری یا پرکاری تیروئید، برخی مواد شیمیایی موجود در محیط شغلی و تحریکات مزمن و طولانی مدت که ناشی از خاراندن یا دست کشیدن مستمر و مداوم به صورت است، از مهم ترین علل بروز ملاسما در صورت است.

انواع لک صورت

1- نوع سطحی: در این نوع ، رنگدانه ها در قسمت های سطحی پوست افزایش می یابند. این نوع شایع تر است و پاسخ بهتری به درمان نشان می دهد.

2- نوع عمقی: به رنگ آبی مایل به خاکستری دیده می گردد. در این نوع، رنگدانه ها در لایه های عمقی تر پوست قرار می گیرند. مقاومت به درمان در این نوع بیشتر است.

درمان لک صورت

مقدار درمان این لک ها با عمق و وسعت آنها ارتباط مستقیم دارد؛ به طوری که ضایعات عمقی تر و وسیع تر مقاومت بیشتری به انواع درمان ها دارند. در مقابل، ملاسما های سطحی تر که با وسیله تشخیصی ای به نام لامپ وود مشخص می شوند پاسخ بهتری به درمان های مختلف نشان می دهند.

اما سوالی که همواره از سوی بیماران مطرح می گردد، این است آیا این لک ها به طور کامل قابل علاج و درمان هستند؟

در پاسخ باید گفت که اگر عوامل ایجادنماینده و تشدیدنماینده را کنترل کنید و در مصرف کرم ها و ضد آفتاب به توصیه پزشک متخصص پوست عمل کنید، مطمئنا به مقدار قابل توجهی بهبودی حاصل می گردد.

به همین لحاظ در گام اول آنالیز سوابق فامیلی، آزمایشات هورمونی، داروهای مصرفی، مقدار تماس با نور آفتاب و شرایط محیط شغلی از نظر وجود عوامل تشدیدنماینده ملاسما مانند مواد شیمیایی یا نور صفحه کامپیوتر و نور مهتابی به خصوص در طول شب مهم هستند، زیرا با دانستن علل و سپس حذف یا تعدیل آنها می توانیم به طور چشمگیری از پیشرفت ملاسما جلوگیری کنیم

پس از یافتن و حذف علل ملاسما، به مرحله دوم یعنی درمان می رسیم که درمان ملاسما را می توان به ترتیب اولویت به سه گروه تقسیم کرد:

1) مصرف کرم ها (بیشتر برای پوست های خشک و معمولی) و محلول های ضدلک (بیشتر برای پوست های چرب) که در دو نوع، حاوی مواد هیدروکینون و فاقد هیدروکینون هستند.

اگر چه این روش درمانی مطمئن تر و با مقبولیت بیشتری است، اما باید به این نکته توجه کرد که مصرف مداوم کرم ها یا محلول های حاوی هیدروکینون (بیش از شش ماه متوالی) می تواند نتایج معکوسی در فرایند درمانی داشته باشد.

به همین دلیل مصرف داروهای فاقد هیدروکینون از دیگر اولویت های درمانی هستند که با تشخیص پزشک متخصص پوست بر اساس شرایط بیمار تجویز می شوند.

2) در موارد خاص مداخله درمانی با استفاده از پیلینگ و میکرودرم ابریشن

3) انجام لیزر که در مواردی مفید خواهد بود.

باید تاکید کنیم که روش های درمانی دوم و سوم (پیلینگ و لیزر) معجزه نمی نمایند و چنین درمان هایی پیشنهاد نخست ما نیست، زیرا با این گونه روش ها در مواردی نه تنها درمانی صورت نمی گیرد، بلکه موجب تشدید بیماری شده و در شرایطی هم پس از بهبودی، به دلیل مواجهه با نور خورشید یا عوامل تشدیدنماینده در کمتر از یک سال لک ها عود می نمایند و این یعنی اتلاف وقت و هزینه.

بنابراین در انتخاب نوع و مدت درمان یا تغییر آن حتما با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

مهم ترین نکته ای که بیماران مبتلا به لک صورت باید مد نظر داشته باشند عبارتست از اجتناب از خوددرمانی و مراجعه به پزشک متخصص پوست، زیرا این امر باعث می گردد تا بیمار به صورت اصولی تحت درمان قرار بگیرد و از تحمیل هزینه های اضافی و بعلاوه عوارض ناشی از خود درمانی محفوظ بماند.

منبع: جام جم آنلاین

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1769

به "چگونه برای همواره لک صورت را از بین ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه برای همواره لک صورت را از بین ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید