کاخ شناور جال محل؛از بی نظیر ترین جاذبه های هند

به گزارش ناق، به جرات می توان گفت یکی از زیبا ترین و رویایی ترین کاخ ها ، کاخ شناور جال محل در جایپور هند می باشد که با روی آب بودن خود به یکی از بی نظیر ترین جاذبه دیدنی هند تبدیل شده است.

کاخ شناور جال محل؛از بی نظیر ترین جاذبه های هند

کاخ شناور جال محل واقع در نزدیکی شهر جایپور و در ایالت راجستان هند می باشد که مهاراجه های اسبق جایپور به عنوان کاخ تابستانی در دریاچه مان ساگار آن را ساختند.حاکم جایپور با توجه به خاطرات کودکی خود داشت از معماران عصر خواست تا کاخ زیبایی در دریاچه مان ساگار برای او و همسرش بنا کنند که در نهایت با تلاش های چندین ساله معماران هندی این رویای دور به واقعیت تبدیل شد و این کاخ را با سنگ ها و ماسه های قرمز رنگ ساختند و بر روی آب بنا و سازه ای رویایی را خلق کردند.

در حال حاضر چیز زیادی در مورد این کاخ روشن نشده است به جز حقیقتی که این مکان در قرن هجدهم توسط مهاراجه مدهو سینگ به عنوان مکانی برای مهمانی های شکار اردک ساخته و استفاده می گشت که بعد ها پسر وی به نام مدهوسینگ دوم با اضافه کردن یک حیاط این کاخ را بزرگ تر از قبل کرد.

کاخ شناور جال محل یک ساختمان کاملا کمیاب است که یک قصر به شمار نمی رود به دلیل این که داخل بنا هیچ اتاق قابل سکونتی وجود ندارد و فقط یک باغ تراس است که گویا بر روی آن پیاده روی می کردند.معماری این بنا مانن معماری راجپوت و مغول است که به طور عمده از معماری سنتی هندو و معماری دوران پس از اسلام هند الهام گرفته است.

در راهرو و اتاق های بزرگ این بنا با نقاشی های بسیار زیبا تزئین شده است و در راهروی آن یک تراس یک راهروی طاقی زیبا ساخته شده است و همچنین در هر قسمت از این بنا برج های نیم هشت ضلعی با گنبد های بسیار ظریف وجود دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1470

به "کاخ شناور جال محل؛از بی نظیر ترین جاذبه های هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ شناور جال محل؛از بی نظیر ترین جاذبه های هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید