کلیسای رستاخیز؛ مکانی که به خون تزار آغشته است

به گزارش ناق، کشور بزرگ روسیه معرف حضور همگان هست، ولی کمی پرداختن به این سرزمین خالی از لطف نخواهد بود. روسیه بعد از آمریکا، دومین قدرت جهان محسوب شده و اقلیت های گوناگونی در این سرزمین ساکن هستند، از جمله چچن، تاتار، آذربایجانی و همچنین اوکراینی. این کشور از نظر اقتصادی، سیاسی و نظامی حرف های زیادی برای گفتن دارد. روسیه از معادن طبیعی زیادی برخوردار بوده که سبب شده اند تا این کشور همواره در حال رشد باشد. روسیه کشوری است که ارزش وقت گذاشتن و گشت و گذار را دارد، پیشینه محکم و با اصالتی داشته، همراه با بناهای تاریخی و کلیساهای دیدنی که علاقمندان را بسوی خود جذب کرده و خوشحال از سفر باز می گرداند. در مطلب کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ همراه باشید تا با یکی از بی نظیرترین دیدنی های یکی از شهرهای بی مثال روسیه، با نام سن پترزبورگ آشنایی پیدا کنید که این دیدنی زیبا جایی نیست جز کلیسای ناجی در خون روسیه.

کلیسای رستاخیز؛ مکانی که به خون تزار آغشته است

سن پترزبورگ

مسئله مورد بحث ما که نباید از آن دور شد، به یکی از شهرهای بزرگ روسیه که زمانی مرکز این کشور به حساب می آمد، بر می شود، شهری که در هنگام جنگ جهانی دوم مقاومت جانانه ای در مقابل نازی ها داشت و از مهمترین اتفاقات آن می توان انقلاب سال 1917 را نام برد. سن پترزبورگ جاهای دیدنی معروفی دارد و علاقمندان عطش سیری ناپذیر خود را در این شهر بخوبی می توانند سیراب کنند. از جذابیت های بی همتای این شهر می توان به کاخ پترهوف و کلیسای رستاخیز مسیح اشاره ای مختصر داشت. همچنین، شب های سفید سن پترزبورگ را می توان یکی از حیرت انگیزترین پدیده های طبیعی دانست که این شهر دیدنی در تابستان میزبان آن خواهد بود.

شاهکاری دیدنی از معماری روس ها

کلیسایی با ساختار و بنایی خاص که درست در مرکز شهر با وقار تمام خودنمایی می کند. طرز ساخت پنج گنبد به شکلی خاص و زیبا و رنگ های زنده آن، این بنا را در بخش جاذبه های خاص قرار داده است. ناگفته نماند که با دقت هرچه دلتان خواست از ظاهر این بنا دیدن کنید، چون وقتی داخل این ساختمان تاریخی شدید، بقدری جزئیات زیبا و جذاب زیاد می شوند که بطور کلی ظاهر کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ را فراموش خواهید کرد. خیره کنندگی داخل این کلیسا زبانزد توریست های زیادی هست که از این بنا دیدن کرده اند و می توان با اقتدار این بنا را در شمار اماکن محبوب شهر دانست. از نام های دیگر این کلیسا می توان معبد ناجی بر خون ریخته شده و کلیسای رستاخیز مسیح را نیز نام برد و البته ناگفته نماند که این کلیسا ارتدکس بوده و پیروانش عقیده دارند که روزی مسیح از این محل رستاخیز خواهد کرد.

دلیل این نامگذاری عجیب

علت این نام نهادن به دو سال قبل از ایجاد کلیسای ناجی در خون روسیه برمی شود. در محل ساخت این کلیسا، تزار آن روزهای روسیه یعنی الکساندر دوم به وسیله دشمنان خود مورد حمله قرار گرفت و به شدت زخمی شد. شدت خونریزی تا حدی بود که زمین انباشته از خون تزار مورد مصاحبه شد و مدتی بعد هم از فراوانی خونریزی جان سپرد. بعد، پسر او یعنی الکساندر سوم تصمیم گرفت تا بنایی به یاد پدر خود در این محل احداث کند تا خاطره پدرش فراموش نشود. با صرف هزینه ای گزاف و همچنین بکارگیری سنگ های گرانبها و قیمتی و موزاییک های خاص این بنا پایه ریزی شد، جسد تزار در میان مقبره قرار گرفت و در کنار مقبره محراب ساخته شد. مدت زمان 24 سال زمان برد تا عمارت این کلیسا ساخته شود. اوایل ساخت، این مکان سالی یکبار و آن هم برای بزرگداشت تزار مورد استفاده قرار گرفت که در همان مراسم هم تعداد بسیاری از مردم حضور داشتند. بعد از سقوط حکومت تزار، این مکان مورد هجوم و غارت قرار گرفت و تمام سنگ ها و اشیای قیمتی آن را غارت کردند، موزاییک ها نابود شدند و در نهایت این کلیسا بسته شد. در زمان جنگ جهانی دوم کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ محلی شد برای زخمی های این جنگ و زمانی نیز جایی برای نگهداری اجساد. سپس، این مکان به انبار سبزیجات بدل گشت و در این سال ها بود که مردم با تمسخر نامش را ناجی در سیب زمینی قرار دادند. از سنگ های قیمتی و تزئینات باشکوه در آن خبری نبود تا اینکه این ساختمان با وقار مورد حمایت قرار گرفت و کم کم به مرمت و تعمیر آن پرداختند. 27 سال طول کشید تا این کلیسا شکوه و وقار خود را بازیافت و این مهم بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی روی داد.

معماری کلیسای ناجی در خون

معماری و طرز ساخت این مکان کمی به کلیسای سنت باسیل شباهت دارد که به عقیده ای، تعمدا این گونه ساخته شده است، آن هم در بحبوحه معماری های خاص که در قرون وسطی ساخته می شدند. همچنین دیزاین داخلی آن به دست چندین هنرمند بنام و معروف وقت روسیه انجام شد و بیشتر از هر کلیسای دیگری در آن از موزاییک استفاده کردند و در نهایت، به سبک مدرن بیزانس و آکادمیک درآمد. خیره کنندگی این موزه کلیسا از نظر همه بازدیدکنندگان فوق العاده هست. شایان ذکر است که در این کلیسا مراسم مذهبی انجام نمی شود، چون بانی و موسس آن، الکساندر سوم این مکان را برای یادبود پدرش بوجود آورد. به همین علت، تنها مراسمی که در آنجا صورت می پذیرد، اجرای خطبه و مرثیه هفتگی است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 708

به "کلیسای رستاخیز؛ مکانی که به خون تزار آغشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای رستاخیز؛ مکانی که به خون تزار آغشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید