7 نکته درباره خرگوش ها

به گزارش ناق، خرگوش ها از راسته های پستانداران محسوب می شوند که یکی از وجوه تمایز آن ها از جوندگان، داشتن دو جفت دندان پیشین در فک بالا است.

7 نکته درباره خرگوش ها

به گزارش خبرنگاران خرگوش ها از جمله گونه هایی هستند که خانواده های معدودی از آن ها در ایران شناسایی شده است. بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست به هفت نکته درباره این گونه می پردازیم:

از راسته خرگوش ها تا به امروز دو خانواده و سه گونه در ایران شناسایی شده است.

در گذشته خرگوش ها را یکی از زیر راسته های جوندگان محسوب می داشتند ولی تحقیقات مرفولوژی و خون شناسی روشن کرد که این جانوران به سم داران نزدیکی بیشتری دارند.

یکی از وجوه تمایز خرگوش ها از جوندگان، داشتن دو جفت دندان پیشین در فک بالا است یعنی دو دندان بزرگ تر در جلو و جفت کوچک تر در پشت آن ها قرار گرفته اند. در صورتی که در جوندگان فقط یک جفت دندان پیشین وجود دارد. دندان های پیشین همچون جوندگان در تمام طول عمر حیوان در حال رشد است.

خرگوش ها برخلاف جوندگان برای گرفتن غذا از دست ها استفاده نمی نمایند.

اعضاء این راسته گیاه خوارند و مانند نشخوارنمایندگان به سرعت معده خود را از غذا پر می نمایند، پس از رفتن به جای امن، غذای خورده شده را به صورت گلوله های نرمی از مخرج بیرون می دهند و پس از جویدن کامل، آن ها را دوباره فرو می دهند.

گاهی اوقات پیش می آید که حیواناتی مثل خرگوش، همستر، گربه یا سگ، توله خود را می خورند زیرا در حین زایمان دچار ضعف می شوند و چون چیزی برای خوردن ندارند ناچار می شوند برای زنده ماندن خودشان و بچه های دیگر بچه ای را که از همه ضعیف تر است، بخورند اما این اتفاق به ندرت پیش می آید.

خرگوش ها یکی از اهداف شکارچیان هستند. اخبار مختلفی درباره شکار این راسته از جمله خرگوش وحشی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1844

به "7 نکته درباره خرگوش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته درباره خرگوش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید