اتحادیه اروپا برنامه اقدام امنیتی و دفاعی جدیدی تصویب کرد

به گزارش ناق، ایسنا نوشت: وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا استراتژی دفاعی و امنیتی تازه این اتحادیه را تصویب کردند.

اتحادیه اروپا برنامه اقدام امنیتی و دفاعی جدیدی تصویب کرد

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شورای اتحادیه اروپا در بیانیه ای خاطرنشان کرد این سند که قطب نمای استراتژیک نامیده می گردد، یک برنامه اقدام برای تقویت سیاست امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا تا سال 2030 را ارائه می نماید.

در بیانیه مذکور بعلاوه آمده است، هدف این برنامه تبدیل اتحادیه اروپا به یک تامین نماینده امنیتی قوی تر و توانمندتر به عنوان مکمل تعهدات ناتو است.

اتحادیه اروپا به منظور اقدام در بحران های بین المللی، یک ظرفیت استقرار سریع 5000 نفری ایجاد می نماید و 200 کارشناس ماموریت های امنیتی و دفاعی کاملا مجهز را در حالت آماده باش قرار می دهد تا ظرف 30 روز مستقر شوند.

ارتش های کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعلاوه مانورهای نظامی منظم زمینی و هوایی انجام می دهند و ظرفیت هایی علیه حملات سایبری، تهدیدهای چندجانبه و اطلاعات نادرست را توسعه می دهند. این اتحادیه بعلاوه قرار است استراتژی امنیت فضایی را توسعه دهد.

این سند بعلاوه شراکت با کشورهای همفکر و شرکای استراتژیک، مانند ایالات متحده، کانادا، نروژ، انگلیس و ژاپن و بعلاوه سازمان هایی مانند ناتو، سازمان ملل، سازمان همکاری امنیتی و توسعه در اروپا و مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا را تشریح می نماید.

با این سند کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد شدند به طرز چشمگیری هزینه های دفاعی خود را افزایش دهند و از صنعت دفاعی اروپا نیز حمایت نمایند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با استقبال از اتخاذ استراتژی امنیتی و دفاعی که بیش از دو سال روی آن کار شده، گفت: شرایط خصمانه کنونی احتیاج به یک جهش کوانتومی رو به جلو دارد.

بعلاوه انتظار می رود کشورها و دولت های عضو از این سند با عنوان قطب نمای استراتژیک در نشست دو روزه خود که روز پنجشنبه شروع می گردد، حمایت نمایند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1995

به "اتحادیه اروپا برنامه اقدام امنیتی و دفاعی جدیدی تصویب کرد" امتیاز دهید

2 کاربر به "اتحادیه اروپا برنامه اقدام امنیتی و دفاعی جدیدی تصویب کرد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا برنامه اقدام امنیتی و دفاعی جدیدی تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید