چالش های مهم پیش روی قاره سبز؛ ترامپ انگلیسی و آمریکایی عناصری مسئله ساز برای اروپای2020

به گزارش ناق، اتحادیه اروپا سال 2020 را در حالی با سران جدید شروع می نماید که همچنان باید برای مقابله با چالش های داخلی و خارجی بسیاری کوشش کند.

چالش های مهم پیش روی قاره سبز؛ ترامپ انگلیسی و آمریکایی عناصری مسئله ساز برای اروپای2020

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه تاگس اشپیگل آلمان در گزارشی به مهمترین چالش های پیش روی اتحادیه اروپا در سال 2020 پرداخته و نوشت: در این میان یک چیز کاملا تعیین است و آن این است که برگزیت همچنین در سال 2020 هم اروپا را به خود مشغول خواهد نمود. این مسئله قابل پیش بینی است که انگلیس در آخر ژانویه امسال میلادی بعد از یک عضویت 47 ساله این اتحادیه را ترک کند. اما این مسئله مبهم است که بعد از این نقطه عطف در ماه های آینده اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.

این مسئله بیشتر به بی ثباتی بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس بر می گردد. کریستوس کاتسیولیس، رئیس دفتر بنیاد فریدریش ابرت در لندن این طور این اوضاع را توصیف می نماید که ما دقیقا نمی دانیم که با چه جانسونی روبرو هستیم.

ترامپ انگلیسی چالشی بزرگ برای اروپا

کاتسیولیس بر این عقیده است که این مسئله کاملا ناتعیین است که آیا جانسون بعد از پیروزی انتخاباتی خود در ماه دسامبر بیشتر به سبک ترامپ به دنبال رقابت قدرتی با اتحادیه اروپا است و یا سیاستی عملی تر را همان گونه که در زمان عهده داری شهردار لندن انجام می داد دنبال خواهد نمود.

جانسون باید بعد از خروج از اتحادیه اروپا درباره یک توافق تجاری با 27 عضو این اتحادیه مذاکره کند. جانسون یک دوره زمانی فشرده را برای نهایی کردن این مذاکرات در نظر داشته و بر این عقیده است که تا انتها سال 2020 باید این توافق صورت گیرد.

بسیاری از کارشناسان این مسئله را غیر ممکن ارزیابی می نمایند که تنها در عرض 11 ماه یک توافق تجارت آزاد بین طرفین منعقد گردد.

کاتسیولیس این واقعیت را که جانسون می خواهد به صورت قانونی از تمدید دوران گذار در انگلیس جلوگیری کند را دلیلی بر این مسئله دانست که اروپاییان در ماه های آینده بیشتر با یک ترامپ در انگلیس روبرو خواهند بود.

در ادامه این مطلب آمده است که مسئله این است که جانسون وعده داده که یک توافق تجاری بدون تعرفه های گمرکی با اتحادیه اروپا را به دست خواهد آورد، بدون اینکه خود را به قواعد بازار داخلی اروپا پایبند نگه دارد. اما بعید است که اروپاییان چنین هدیه ای را به راحتی به لندن ارائه دهند.

کاتسیولیس انتظار دارد که جانسون به زودی در سال جدید میلادی برای یک توافق تجاری با آمریکا پیشنهاداتی را ارائه دهد. این کارشناس غربی در این باره گفت که من احتمال می دهم که وی این را به عنوان ابزار فشاری در برابر اتحادیه اروپا به کار خواهد برد.

این کارشناس اروپایی بر این عقیده است که اتحادیه اروپا باید از روی برنامه به این مسئله واکنش نشان دهد. به گفته وی تاثیرات برگزیت بر اروپا کم تر از تاثیرات آن بر انگلیس فاجعه بار خواهد بود.

کاتسیولیس همچنین این پیشنهاد را ارائه داد و گفت: برای اینکه طرفین در آینده بتوانند به یک همکاری مشترک ادامه دهند این مسئله معقول است که به جای یک توافق تجارت جهانی توافق های دو جانبه بیشتری با لندن از جمله در زمینه تبادل داده ها، مقابله با تروریسم و یا همکاری های علمی منعقد گردد. به گفته وی در این راستا می توان از مدل برخورد اتحادیه اروپا با سوئیس استفاده کرد.

برگزاری همه پرسی اسکاتلند در هاله ای از ابهام

اینکه سیاست داخلی انگلیس چگونه پیش خواهد رفت مسئله ای است که در سال 2020 زیاد به آن پرداخته خواهد شد. از آنجایی که اسکاتلندی ها از برگزیت حمایت نمی نمایند وزیر اول اسکاتلند تصمیم دارد همه پرسی دیگری درباره استقلال این منطقه از انگلیس برگزار کند.

چنین همه پرسی در سال 2014 برگزار گردید، اما در آن موقع هنوز صحبتی از این مسئله نبود که انگلیس به زودی این اتحادیه را ترک می نماید. در همه پرسی 5 سال گذشته اسکاتلندی ها به استقلال خود از انگلیس رای منفی دادند.

بهر حال این مسئله تعیین نیست که این درخواست حزب حاکم اسکاتلند برآورده گردد. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در هر صورت می خواهد از جدایی اسکاتلند جلوگیری کند.

اروپا باید در کنار آمریکا و چین حرفی برای گفتن داشته باشد

در آن سوی بحران برگزیت اتحادیه اروپا در سال 2020 باید تمرکز خود را بر موضوعات دیگری هم بگذارد. وظیفه اصلی اروپاییان تنها حل بحران برگزیت نیست، بلکه همچنین در سال آینده این مسئله برای اروپا مطرح است که در عرصه سیاست جهانی در کنار آمریکا و چین حرفی برای گفتن داشته باشند. این دو قدرت به صورت فزاینده ای در پی انزوای سیاست تجاری هستند، اما اتحادیه اروپا حامی چند جانبه گرایی است.

از طرفی مجلس اروپا که سال گذشته مجددا انتخاب شد نسبت به دوره قانونگذاری قبلی شکاف های بیشتری دارد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که سیاست های واحد اروپایی را در بسیاری زمینه ها رد می نماید همچنان در کشورش بر کرسی قدرت نشسته است.

مناسبات اروپا با چین چگونه خواهد بود؟

نویسنده در ادامه با اشاره به شرایط متزلزل دولت ایتالیا نوشت: مجارستان و ایتالیا از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که به ویژه به سرمایه گذاری ها در چین امیدوارند و این مسئله یک موضع گیری واحد اتحادیه اروپا در برابر چین را در گذشته سخت نموده است. اینکه توافق در این باره در سال جدید میلادی چگونه به دست خواهد آمد در نشست اتحادیه اروپا-چین که در دوران ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال 2020 برگزار می گردد تعیین خواهد شد.

در این اوضاع، اورزولا فون در لاین، رئیس جدید کمیسیون اروپایی اعلام نموده است که اروپا باید با زبان قدرت سخن بگوید. به گفته وی این مسئله می تواند در یک سیاست تجاری تهاجمی تر در برابر پکن هم اعمال گردد.

در دوران ریاست یان کلو یونکر، بر کمیسیون اروپایی چین هم زمان به عنوان شریک تجاری و یک رقیب مالی برای اروپا مطرح بود. حالا این مسئله با هیجان زیادی دنبال می گردد که آیا اروپا در مسئله مشارکت شرکت چینی هوآووی در اینترنت نسل پنجم می تواند به رویکرد مشترکی دست یابد.

مناسبات اروپا با عنصر مسئله سازی به نام ترامپ

اینکه مناسبات اروپا با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چگونه پیش خواهد رفت از جمله می تواند در ملاقات فون در لاین، رئیس جدید کمیسیون اروپایی با ترامپ که اوایل سال 2020 برگزار می گردد تعیین گردد. موضع اتحادیه اروپا درباره مسئله تعرفه های گمرکی بالا بر واردات خودروی اروپا از طرف آمریکا واضح است. اوضاع پیچیده تر می گردد وقتی منافشات با آمریکا بر سر پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 که تا انتها سال 2020 باید نهایی گردد هم مطرح می گردد.

ترامپ کوشش می نماید برای حمایت از منافع آمریکا از این پروژه گازی جلوگیری کند. آمریکا تحریم هایی را علیه شرکت های مشارکت نماینده در این پروژه گازی مد نظر قرار داده است. بهر حال کمیسیون اروپایی اعلام نموده است که این تحریم ها علیه این پروژه گازی را نخواهد پذیرفت.

اروپا در پی یافتن راه حلی برای موضوعات آب و هوا، بودجه و مهاجرت

در کنار مناسبات با چین و آمریکا اتحادیه اروپا در سال جدید میلادی در عرصه سیاست داخلی باید به توافقاتی در بعضی مسائل دست یابد که عبارتند از سیاست آب و هوا، تقسیم پناهندگان و بودجه آینده اتحادیه اروپا.

در زمینه سیاست آب و هوایی کمیسیون اروپایی در دسامبر گذشته پیشنهاداتی را در قالب پروژه ای موسوم به معامله سبز ارائه داده که در قالب آن اروپا باید تا سال 2050 در زمینه زیست محیطی خنثی گردد.

با این حال چالش مستقیم، اجرای این برنامه کمیسیون اروپایی برای سال های آینده خواهد بود. این طرح با هدف کاهش حداقل 50 درصدی انتشار CO2 تا سال 2030 در مقایسه با سال 1990 صورت گرفته است. یکی از کارشناسان غربی اجرای این طرح کمیسیون اروپایی را سخت ارزیابی نموده است. به اعتقاد وی این مسئله نه تنها به اختلافاتی که در این زمینه بین کشورهای عضو این اتحادیه وجود دارد بر می گردد، بلکه به مباحث ملی در این باره که چه چیزهایی می توان از شهروندان انتظار داشت هم مربوط می گردد.

از طرفی ارتباط تنگاتنگی بین مسئله حفاظت از آب و هوا در اروپا و مذاکرات این اتحادیه درباره بودجه آینده وجود دارد. فون در لاین درخواست نموده است که برای تحقق اهداف آب و هوایی اتحادیه اروپا باید تا حدود 100 میلیارد یورو آماده گردد. این هزینه باید در بودجه آینده اتحادیه اروپا در نظر گرفته گردد. اما مسئله این است که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شکاف بودجه ای بزرگی در این اتحادیه ایجاد می گردد که پر کردن آن اختلافاتی را در این اتحادیه ایجاد نموده است.

مسئله مهاجرت هم همچنان از چالش های این اتحادیه در سال جدید میلادی خواهد بود. فون در لاین اعلام نموده که دربهار آِینده طرحی را برای این منظور ارائه می دهد که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با آن موافقت خواهند کرد. مجارستان، لهستان و جمهوری چک همچنان مخالف طرح اتحادیه اروپا برای تقسیم عادلانه پناهندگان در اتحادیه اروپا هستند و این مسئله تعیین نیست که فون در لاین برای خروج از این بن بست چه راهی را انتخاب خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 641

به "چالش های مهم پیش روی قاره سبز؛ ترامپ انگلیسی و آمریکایی عناصری مسئله ساز برای اروپای2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های مهم پیش روی قاره سبز؛ ترامپ انگلیسی و آمریکایی عناصری مسئله ساز برای اروپای2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید