تاکید بر پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر دانش آموزان

به گزارش ناق، تهران (پانا) - سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی دانش آموزان را از اولویت های وزارت آموزش و پرورش دانست.

تاکید بر پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر دانش آموزان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، حسن شربت دار گفت: پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی در جمعیت دانش آموزی از اولویت های وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

وی ادامه داد: یکی از برنامه هایی که به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی ارائه می کند طرح ملی نماد است؛ خط ملی نماد (به شماره 1570)، به عنوان یکی از پیوست های برنامه ملی نماد، اکنون در سراسر کشور فعال شده است. این خط دارای سه بخش: راهنمایی، مشاوره و مددکاری اجتماعی است که دانش آموزان، مدارس و خانواده ها می توانند با این شماره تماس بگیرند و مشاوره های لازم را به صورت رایگان دریافت کنند.

شربت دار اضافه نمود: تماس ها با خط ملی نماد، به طور کلی شامل سه دسته هستند: راهنمایی در مورد مسائل تحصیلی دانش آموزان، مشاوره در مورد مسائل مربوط به بهداشت روان دانش آموزان و کمک در مورد فوریت های روانی اجتماعی دانش آموزان؛ این خط، روزانه(به غیر از روزهای تعطیل) کارشناسان هسته ها و مراکز مشاوره آموزش و پرورش، با تخصص های مختلف مشاوره و مددکاری اجتماعی از 8 صبح تا 8 شب آناده ارائه خدمت تخصصی هستند و به تماس ها پاسخ می دهند.

سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی به سایر خدمات در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش آموزان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: در مدارسی که امکان حضور مشاور به هر دلیلی وجود ندارد سازو کار پیام مشاور پیش بینی شده است که در این طرح مشاوران مراکز و هسته های مشاوره آموزش و پرورش براساس سیاست های اعلام شده و با درک نیازهای روان شناختی دانش آموزان و اولیا ضمن اولویت بندی محتواهای ارسالی، مراتب را به فوریت در اختیار دانش آموزان و اولیا به طور مستمر قرار خواهند داد.

وی اضافه نمود: صدای مشاور از سایر فعالیت های معاونت پرورشی و فرهنگی در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان است لذا با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس، لزوم پیگیری و کاهش آسیب های روانی و اجتماعی این بحران در سطح کشور بیش از پیش احساس می شود بر این اساس با اتخاذ تصمیم برای ایجاد پایگاه های مشاوره در قالب صدای مشاوره متخصصین امر روانشناسی به صورت حضوری و غیر حضوری در سطح کشور مشغول همکاری هستند و از طریق ارتباط مستمر با مدیران مدارس و معرفی خود به عنوان عضو تخصصی هسته به این مهم اقدام می کنند.

شربت دار به طرح همدل اشاره کرد و ادامه داد: در این طرح مشاوران مدارس به طور مستمربا دانش آموزان و اولیا آنان تماس گرفته و در جریان مسائل تحصیلی، روانشناختی و تربیتی دانش آموزان قرار گرفته و رهنمود های لازم را ارائه می کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1858

به "تاکید بر پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید