توسعه فرهنگ گردشگری از طریق سینما و تلویزیون

به گزارش ناق، ایسنا/ این خبر پیرامون توسعه فرهنگ گردشگری از طریق سینما و تلویزیون برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

توسعه فرهنگ گردشگری از طریق سینما و تلویزیون

مهدی باصولی، معاون سازمان جهاد دانشگاهی کشور ضمن بیان اینکه تصویرسازی از گردشگری صرفا محدود به ایجاد نماهای زیبا یا نشان دادن بناهای تاریخی یا در نهایت حضور چند گردشگر نمی شود، گفت: اگر نگاه کاملتری به این موضوع در زمان تولید محتوا بیندازیم، می توانیم از ابزار رسانه در توسعه فرهنگ گردشگری بهره بیشتری ببریم.

وی با بیان اینکه رسانه تلویزیون و در مجموع صنعت سینما بواسطه بصری بودن ارتباط بهتری را می تواند با مخاطب برقرار کند، گفت: با توجه به شیوع کرونا و تاثیر آن بر صنعت گردشگری، گسترش فرهنگ گردشگری از این طریق می تواند کمک شایانی در بهبود و تقویت آثار مثبت و کاهش آثار منفی گردشگری داشته باشد.

به گفته این فعال گردشگری، در سالهای قبل و با گسترش فیلم هایی که در آن مباحث نظامی مطرح بود، به مرور مفهوم مشاور نظامی و انتظامی در تهیه فیلم و سریال شکل گرفت و با عمیق تر شدن نگاه مخاطب، به تدریج مشاوران دیگری مانند مشاور حقوقی نیز برای بهتر شدن محتواهای سینمایی و تلویزیونی در کنار کادر تولید قرار گرفتند.

باصولی شرح داد: اگر بخواهیم از مفهوم گردشگری در تهیه فیلم و سریال استفاده کنیم، ایجاد نقشی تحت عنوان مشاور گردشگری می تواند تاثیر مهمی در ایجاد تولیداتی با منطق روایی و محتوایی بهتر داشته باشد.

به گفته معاون پارلمانی جهاد دانشگاهی کشور، مشاور گردشگری با بهره گیری از موضوع های مختلفی مانند اقتصاد گردشگری، بازاریابی گردشگری، رفتار گردشگر، انگیزه سفر، سیستم گردشگری، مدیریت مقصد گردشگری و موارد دیگر می تواند مفاهیم جدید و ریشه داری را در تولیدات سینمایی وارد کند که صرفا نمایش محض نباشد و دارای بنیه و عمق مناسب علمی چه در روایت طنز و چه در روایت جدی باشد.

باصولی با بیان اینکه شهرهای ایران ظرفیت مناسبی را برای تبدیل شدن به مقاصد گردشگری داخلی و بین المللی دارند، گفت: نگاه جدی به توسعه گردشگری در کشور ایجاب می کند که توسعه فرهنگ گردشگری بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد.

این استاد دانشگاه مدیریت گردشگری در خاتمه با بیان اینکه بکارگیری مشاوران گردشگری در زمان تولید محتوای فیلم و سریال، نسخه مطلوب تری از مفهوم گردشگری را در تولیدات ارائه می کند، اظهار کرد: تحقق این مهم می تواند منجر به شکل گیری نگاه نوینی به موضوع و توسعه فرهنگ گردشگری باشد، هرچند که این امر مستلزم نگاه جدی تر به موضوع گردشگری و نقش آن در توسعه افتصادی اجتماعی کشور است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1649

به "توسعه فرهنگ گردشگری از طریق سینما و تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فرهنگ گردشگری از طریق سینما و تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید