فراوری خودروهای هوشمند؛ کمتر از 10 سال آینده

به گزارش ناق، رییس پژوهشگاه ارتباطات گفت: برآورد می گردد تا کمتر از 10 سال آینده، خودروهای خودران در کشور به مرحله فراوری خواهد رسید که این امر با همکاری خودروسازان داخلی دنبال می گردد.

فراوری خودروهای هوشمند؛ کمتر از 10 سال آینده

مدتی قبل خبری مبنی بر همکاری پژوهشگاه ارتباطات با یکی از خودروسازهای کشور برای فراوری خودروی هوشمند منتشر شد. وحید یزدانیان رییس پژوهشگاه ارتباطات روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درباره جزئیات این خبر گفت: همکاری ما با یکی از خودروسازی های داخلی فراتر از موضوع فراوری خودروی هوشمند است. ما به شیوه کلان در حوزه هوشمند سازی خودرو با یکدیگر همکاری داریم که فراوری خودروی خودران هوشمند و هوشمند سازی حمل ونقل بخشی از این همکاری است.

رییس پژوهشگاه ارتباطات اضافه نمود: یکی از کاربردهای شبکه نسل پنجم ارتباطات، فراوری خودروی هوشمند است. نسل پنجم ارتباطات سیار به دلیل گستردگی پوشش کامل شبکه و تأخیر اندکی که دارد، امکان بهره برداری از کاربردهای حساس مانند خودروی خودران و جراحی از راه دور را ممکن می سازد.

یزدانیان اضافه نمود: همکاری با خودروساز داخلی، گام دوم پژوهشگاه در حوزه خودروهای هوشمند است، در گام قبلی تفاهم نامه ای با ستاد حمل ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید و برای اجرایی شدن آن تفاهم نامه یکی از اپراتورها و منطقه آزاد کیش همکاری داشت تا در این منطقه برای نخستین بار شاهد پیاده سازی حمل ونقل هوشمند باشیم.

وی تأکید کرد: بازدید اجرا شده از مجموعه های خودروسازی داخلی، آشکار شد که آنها برنامه طراحی و ساخت خودروهای الکتریکی و هوشمند را در دستور کار خود قرار داده اند. آنها درگام نخست ساخت خودروهای الکتریکی را در برنامه خود دارند که پیش احتیاج آن طرح یا مدل هایی (ماژول) است که احتیاجمند توسعه یا به روزرسانی در داخل کشور باشد تا قابلیت ارائه در ابعاد تجاری را پیدا نمایند.

به گفته یزدانیان، پژوهشگاه ارتباطات با شرکت خودروسازی داخلی در زمینه ساخت و توسعه سنسورهای حرکتی و مجتمع سازی مدارهای الکتریکی هم در خودروهای فعلی و هم خودروهای الکترونیک تفاهم نامه همکاری به امضا رسانده و انتظار می رود این همکاری و پروژه هایی که تعریف می گردد ظرف یک سال آینده در حوزه خودروهای الکتریکی به نتیجه برسد.

وی درباره دستیابی به زیرساخت های فراوری خودروهای هوشمند در کشور گفت: شرکت خودروسازی داخلی فراوری خودروی هوشمند داخلی را به سال 2025 موکول کرد و اینکه برای رسیدن به این هدف زیرساخت آزمایشگاهی لازم برای بهره گیری از شبکه نسل پنجم را آماده می کنیم و توسعه پلتفرم ها و ماژول ها را در دستور کار قرار خواهیم داد.

یزدانیان اعلام کرد: پژوهشگاه در حوزه خودروهای هوشمند در ابتدای راه قرار ندارد و درگذشته قدم هایی برداشته شده و حدود دو سال قبل که موضوع نسل پنجم ارتباطات مطرح شد، پژوهشگاه ارتباطات با همکاری دانشگاه ها و مراکز فناوری، مطالعات خود را در این زمینه شروع کرد.

وی اضافه نمود: پیش بینی می گردد تا کمتر از 10 سال آینده خودروهای خودران درکشور فراوری گردد و دانشگاه های شریف، تهران وامیرکبیر نیز از دانشگاه هایی محسوب می شوند که در این زمینه با آنها تعامل برقرار است.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در آذرماه سال جاری ضمن تأکید بر اینکه آینده صنعت خودرو در هوشمند سازی است، گفت: کشور ما نیز در آینده باید به سمت فراوری خودروهای هوشمند و برقی برود تا از این موضوع عقب نمانیم که این مهم را نیز در دستور کار داریم.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1426

به "فراوری خودروهای هوشمند؛ کمتر از 10 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری خودروهای هوشمند؛ کمتر از 10 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید