جدول آمار گردشگران خارجی در ایران ؛ میزان کاهش سفر اروپایی ها ، کدام توریست ها در ایران ولخرج ترند؟ ، تغییر وضعیت سفر عراقی ها

به گزارش ناق، آمارهای گردشگران ورودی به ایران مدتی است که در محافل گردشگری مورد تردید قرار گرفته است. سازمان جهانی گردشگری آماری را اعلام می نماید که با آمار مدیران سازمان میراث فرهنگی همخوانی ندارد. از طرفی مهرداد بائوج لاهوتی عضو فراکسیون گردشگری مجلس با رد آمار اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی تاکید می نماید که آمار 5 میلیون نفری جذب گردشگر خارجی واقعی نیست.

جدول آمار گردشگران خارجی در ایران ؛ میزان کاهش سفر اروپایی ها ، کدام توریست ها در ایران ولخرج ترند؟ ، تغییر وضعیت سفر عراقی ها

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

این نماینده مجلس تاکید می نماید: آمار گردشگران و ورود آنها به کشورهای مختلف را در جهان براساس اقامت در هتل محاسبه می نمایند ولی ما این آمار را براساس عبور از مرز محاسبه می کنیم.

وی با رد آمار 5 میلیون گردشگر که از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان می گردد افزود: بسیاری از این 5 میلیون نفر گردشگر که ثبت آمار شده اند فقط از مرزهای ما عبور نموده اند اما حتی یک شب هم در کشور اقامت نداشته اند. به همین دلیل است که سازمان گردشگری جهانی در محاسبه نرخ در آمدهای گردشگری، آمار گردشگران خارجی ایران را حدود یک میلیون نفر محاسبه نموده است.

محمد ثابت اقلیدی مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری در واکنش به این اظهارات با بیان اینکه آمارها از پلیس مهاجرت دریافت شده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد به ایسنا گفت: جمعیت مسافران ورودی در مدت زمان مشابه سال گذشته دو میلیون و 159 هزار و 882 نفر بوده است که در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال 95 که دو میلیون و 183هزار و 422 نفر به ایران سفر کردند، حدود یک درصد رشد منفی داشته است.

جدول وضعیت ورود گردشگران خارجی به ایران

آمار ورود گردشگران خارجی در پنج ماه نخست سه سال اخیر

پنج ماه سال 95 2183422 گردشگر خارجی
پنج ماه سال 96 2159882 گردشگر خارخی
پنج ماه سال 97 3140003 گردشگر خارجی

رده بندی کشورهایی که بیشترین گردشگر در ایران را در پنج ماه ابتدایی سال 97 دارند

عراق یک میلیون و263هزار گردشگر
جمهوری آذربایجان 619 هزار و 570 گردشگر
افغانستان حدود 400 هزار گردشگر
ترکیه 330 هزار گردشگر

وضعیت مردم کشورهای اروپایی در سفر به ایران در 5 ماهه نخست سال 97

22 درصد کاهش
آلمان (بیشترین کاهش) 31 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 96 21 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 97 22 درصد کاهش
فرانسه 21 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 96 16 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 97 24 درصد کاهش
هلند 12 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 96 9 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 97 کاهش 25 درصدی
وضعیت سفر اتباع اماراتی به ایران 21 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 96 11 هزار توریست در 5 ماه نخست سال 97 کاهش 48 درصد

مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس به مقایسه آمار کلی گردشگران و مسافران ورودی به ایران در سال ها گذشته پرداخت و افزود: در سال 96 جمعیت گردشگران، پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر بود که در مقایسه با سال 95 با چهار میلیون و 901 هزار و 84 نفر مسافر، 4.23 درصد رشد مثبت را تجربه کرد.

[related-post id=181154]

او در واکنش به انتقادهایی که به آمار گردشگران ورودی سال جاری و 45 درصد رشد آن درشرایطی که سال های گذشته رشد منفی را تجربه می کرد و سال جاری با افزایش قابل توجهی روبرو شده است، گفت: آمارها حکایت از تغییرات گسترده در جمعیت مسافر از کشورهای همسایه دارد. مثلا تعداد سفر عراقی ها به ایران در پنج ماه نخست سال جاری تحت تاثیر نوسانات ارز برابر با کل سال 96 بوده است. پارسال یک میلیون و 356 هزار و 185 عراقی به ایران سفر کردند که رشد آن در مقایسه با سال 95 با یک میلیون و 398 هزار و 201 نفر مسافر نیز منفی 3.1 درصد بوده است.

وی افزود: این رشد منفی سال های قبل در بازار جمهوری آذربایجان نیز تجربه شده درحالی که فرایند ورود اتباع این کشور به ایران سال جاری با رشد مثبت همراه است. سال 95 جمعیتی در حدود 981 هزار و 200 نفر از آذربایجان به ایران آمدند که سال 96 با رشد منفی 2.2 درصد این آمار به 959 هزار و 653 نفر رسید.

ثابت معتقد است: ریزش آمار مسافران از کشورهایی همچون عراق به خاطر فعالیت واسطه ها و دلال ها بوده که به نارضایتی اتباع آذری و عراقی منجر شد.

وی همچنین باور دارد: در شرایطی که آمریکا تبلیغات منفی گسترده ای را علیه ایران شروع نموده و روی سفر گردشگران اروپایی و حتی بعضی کشورهای آسایی اثر منفی گذاشته است باید کشورهای دیگری که ظرفیت بالقوه دارند از جمله همسایه ها را جایگزین کرد.

به گفته مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری کل جمیعت گردشگرانی که از اتحادیه اروپا در سال 96 به ایران سفر کردند 257هزار و 219 نفر بود که این عدد در سال 95 کمی بیشتر و به تعداد 289 هزار و 148 نفر بود.

[related-post id=181284]

[caption id=attachment-181567 align=aligncenter width=700]طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی متوسط هزینه کرد هر گردشگر در جنوب غرب آسیا ـ منطقه ای که ایران در آن قرار داده شده ـ 1340 دلار است که این میان بعضی گردشگران مثل آلمانی ها ولخرج تر از سایرین هستند، بعضی هم مثل فرانسوی ها بسیار صرفه جو و یا حتی برخلاف تصورها و گزارش های جهانی، عراقی های مسافر در ایران به مراتب از چینی ها ولخرج تر شده اند[/caption]

این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتقاد دارد: درآمدزایی گردشگران کشورهای همسایه با توجه به رشدی که در این پنج ماه داشتند، ریزش آمار گردشگران اروپایی را جبران می نماید، چرا که آمارها نشان می دهد تعداد گردشگران اتحادیه اروپا در سال های گذشته به 300 هزارنفر هم نرسیده درحالی که جمعیت گردشگران کشورهای همسایه بیش از دو سه میلیون نفر بوده است.

وی افزود: طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی متوسط هزینه کرد هر گردشگر در جنوب غرب آسیا ـ منطقه ای که ایران در آن قرار داده شده ـ 1340 دلار است که این میان بعضی گردشگران مثل آلمانی ها ولخرج تر از سایرین هستند، بعضی هم مثل فرانسوی ها بسیار صرفه جو و یا حتی برخلاف تصورها و گزارش های جهانی، عراقی های مسافر در ایران به مراتب از چینی ها ولخرج تر شده اند. این ها موضوعاتی است که باید در برنامه ریزی ها به آن توجه کرد.

او همچنین در پاسخ به انتقادهایی که این مدت به شیوه سفر عراقی ها در ایران شده است، گفت: عراقی ها به واسطه زندگی عشیره ایشان عادت دارند خانوادگی و پر جمعیت سفر نمایند، آن ها معمولا مدت زمان زیادی را در یک منطقه می مانند برای همین هتل و یا خانه ایی را طولانی مدت اجاره می نمایند، اما موضوع مهم تر درباره گردشگران عراقی این است که دیگر فقط برای زیارت به ایران سفر نمی نمایند و علاوه بر اصفهان و شیراز به نقاط کمتر شناخته شده ای همچون چهارمحال و بختیاری هم می روند. حتی هزینه کردشان نسبت به چینی ها و سایر گردشگران در ایران بیشتر است. اکثر عراقی ها با انگیزه درمان به ایران سفر می نمایند و ضرورتا دوره ای را برای نقاهت سپری می نمایند بنابراین بیشتر هزینه می نمایند.

ثابت ادامه داد: عراقی هایی که از مرزهای مهران و شلمچه به مناطق آزاد ایران وارد می شوند و مایحتاجشان را می خرند بالاخره کاسبی را منتفع می نمایند. اقتصاد گردشگری زنجیره ای است وقتی رونق مالی در منطقه ای شکل بگیرد جمعیت و کسب و کارهای زیادی از آن نفع می برند. به هر حال آن عراقی که سفری کوتاه به ایران انجام می دهد تا کالایی را بخرد، پول خرج می نماید آن کالاها را که مفتی از ایران خارج نمی نماید. اگر نگرانی هایی برای خروج کالاهای ضروری و یا آن محصولاتی که ارز دولتی دریافت نموده اند داریم بهتر است قوانین را اصلاح کنیم. می توان برای خروج این کالاها از مرز ایران تمهیداتی سنجید تا برای بومیان مرزی مسئله ای پیش نیاید.

[related-post id=43854]

او همچنین درباره سیاست و برنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای افزایش تعداد تورهای گردشگری که برخلاف جمعیت گردشگران انفرادی درحال کاهش است، اظهار کرد: اولین مولفه در جذب گردشگر تامین امنیت است. متاسفانه تبلیغات سوء علیه ایران بسیار است، بنابراین تمرکز روی بازارهای کمتر تاثیر پذیرفته از سیاست های آمریکا و تبلیغات منفی در اولویت کاری سازمان قرار گرفته که به نتیجه رسیدن آن موقع بر است.

ثابت گفت: ایران به خاطر نوسانات ارز به کشور ارزانی برای سفر تبدیل شده اما اطلاع رسانی خوبی در این باره نشده است، توراپرتورهای ایرانی می توانند با تغییر رویه و ارائه نرخ های واقعی تر جامعه ذی نفع را آگاه نمایند تا تعداد تورها از سایر کشورها نیز افزایش یابد.

منبع: چمدان
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 430

به "جدول آمار گردشگران خارجی در ایران ؛ میزان کاهش سفر اروپایی ها ، کدام توریست ها در ایران ولخرج ترند؟ ، تغییر وضعیت سفر عراقی ها" امتیاز دهید

8 کاربر به "جدول آمار گردشگران خارجی در ایران ؛ میزان کاهش سفر اروپایی ها ، کدام توریست ها در ایران ولخرج ترند؟ ، تغییر وضعیت سفر عراقی ها" امتیاز داده اند | 2.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدول آمار گردشگران خارجی در ایران ؛ میزان کاهش سفر اروپایی ها ، کدام توریست ها در ایران ولخرج ترند؟ ، تغییر وضعیت سفر عراقی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید