درباره کاهش بیش تر فراوری نفت مذاکره نمی کنیم

مقامات اوپک پلاس اعلام کردند نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که روز پنجشنبه در ابوظبی برگزار می گردد، قصد ندارد درباره کاهش بیشتر فراوری نفت یا هرگونه تغییرات دیگر در پیمان فعلی کاهش فراوری گفت و گو کند.

درباره کاهش بیش تر فراوری نفت مذاکره نمی کنیم

به گزارش خبرنگاران، این مقامات تاکید کردند که آنالیز تغییرات سیاست فراوری از حیطه اختیارات کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک خارج است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در حاشیه کنفرانس کنگره جهانی انرژی به خبرنگاران گفت: هدف کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک آنالیز پیشنهادهای جدید نیست بلکه ارزیابی وضعیت فعلی بازار و نحوه اجرای توافق کاهش فراوری است و تصور می کنم در نشست پنجشنبه درباره این مسائل گفت و گو خواهیم کرد.

نواک پیش تر با شاهزاده عبدالعزیز، وزیر انرژی جدید عربستان سعودی که ریاست این کمیته را مشترکا با وی برعهده دارد، دیدار کرد. وی روز یکشنبه به عنوان وزیر انرژی جدید عربستان سعودی ادای سوگند کرد و هنوز درباره طرح های خود صحبتی به میان نیاورده و تنها اظهار نموده که سیاست نفتی کشورش در دوران وزارت وی تغییر نخواهد نمود.

عربستان سعودی بسیار بیش تر از میزانی که تحت توافق کاهش فراوری اوپک و غیراوپک موافقت نموده بود، فراوریش را کاهش داده است. محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک به پلاتس گفت: کاهش بیشتر فراوری نفت اوپک آن طور که بعضی از تحلیلگران اظهار نموده اند این گروه باید انجام دهد، مطرح نیست. کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک به آنالیز گزارش کمیته فنی خود خواهد پرداخت که آمار فراوری و عرضه اوت را از شش منبع ثانویه شامل منابع مستقیم کشورهای شرکت نماینده در این پیمان تجزیه و تحلیل نموده و به آنالیز تاثیر سطح پایبندی فراورینمایندگان به توافق خواهد پرداخت.

قیمت های نفت در روزهای اخیر با این برآورد که کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک کاهش بیشتر فراوری را توصیه خواهد نمود، افزایش پیدا نموده بود.

پرویز شهبازوف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان که از اعضای این کمیته نیست اما ممکن است در جلسه حضور پیدا کند، گفت: ما انتظار چیز جدیدی را نداریم. توافق ژوییه که در نشست وزیران اوپک و غیراوپک تصویب شد، تحت اجرا قرار گرفته است و تا انتها مارس سال 2020 اجرا خواهد شد.

وزیران انرژی تنش های تجاری میان آمریکا و چین که روی تقاضا برای نفت تاثیر منفی گذاشته است را عامل افت قیمت ها می دانند. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی اظهار کرد که وی در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چینی، کاهش بیشتر فراوری نفت را پیشنهاد نخواهد نمود.

از نظر تعادل فیزیکی، تحلیلگران می گویند بازار در چند ماه اخیر به دلیل توافق کاهش فراوری اوپک و غیراوپک و تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا دچار محدودیت عرضه شده است.

بر اساس گزارش پلاتس، هر گونه بهبود قیمت بر اثر کاهش بیشتر فراوری، موقتی خواهد بود و اوپک چنین ریسکی نمی کند تا باعث گردد فراورینمایندگان شیل آمریکا سهم بازار بیشتری تصاحب نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1398 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 360

به "درباره کاهش بیش تر فراوری نفت مذاکره نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره کاهش بیش تر فراوری نفت مذاکره نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید