دوره های 27.5 میلیون ساله انقراض دسته جمعی زمین

به گزارش ناق، به تازگی تعیین شده است که سیاره ما یک ضرباهنگ آهسته اما پیوسته از انقراض دسته جمعی دارد و ما هنوز نمی دانیم دلیل آن چیست.

دوره های 27.5 میلیون ساله انقراض دسته جمعی زمین

به گزارش خبرنگاران، تصور می گردد که وقایع عظیم و تأثیرگذار بر روی سیاره زمین در طول تاریخ به صورت تصادفی اتفاق افتاده است.

با این حال، بر اساس مقاله تازه منتشر شده در مجله Geoscience Frontiers، مطالعه وقایع زمین شناسی باستانی نشان می دهد که زمین از یک چرخه 27.5 میلیون ساله پیروی می نماید.

این نشان می دهد که سیاره ما یک نبض یا ضرباهنگ بسیار کند اما پایدار از وقوع حوادث فاجعه بار دارد.

این فعالیت زمین شناسی به طرز عجیبی فاصله زمانی خود را حفظ می نماید و محققان می گویند، این رویدادهای زمین شناسی، به هم پیوسته هستند و تصادفی نیستند. این رویدادها شامل فعالیت های آتشفشانی، انقراض انبوه و دسته جمعی، سازماندهی مجدد صفحات زمین ساختی و افزایش سطح دریاها است.

این مطالعه به لطف پیشرفت های چشمگیر در روش های زمان یابی رادیو ایزوتوپی امکان پذیر شده است. گروهی از دانشمندان به سرپرستی مایکل رامپینو، زمین شناس و استاد گروه زیست شناسی دانشگاه نیویورک سوابق وقایع مهم زمین شناسی در 260 میلیون سال گذشته را جمع آوری کردند و با استفاده از جدیدترین داده های قدمت موجود، تجزیه و تحلیل های جدیدی انجام دادند.

محققان تاریخ وقوع 89 رویداد مهم زمین شناسی را طی 260 میلیون سال گذشته آنالیز کردند. از جمله آنها می توان به انقراض های موجودات دریایی و غیردریایی، حوادث مهم کاهش اکسیژن اقیانوسی، فوران سیل-بازالت قاره ای، نوسانات سطح دریا، نبض های جهانی اثر ماگماتیسم درون صفحه ای و زمان تغییرات در سازماندهی مجدد صفحات زمین ساختی اشاره نمود.

محققان در کمال تعجب کشف کردند که این وقایع در تاریخ زمین در 10 نقطه زمانی تعیین و در دوره هایی با فاصله تقریبی 27.5 میلیون سال اتفاق افتاده اند.

محققان دریافتند که جدیدترین رویدادهای زمین شناسی از این دست، تقریباً هفت میلیون سال پیش اتفاق افتاده است که این نشان می دهد، رویداد عظیم زمین شناسی بعدی 20 میلیون سال آینده رخ می دهد.

به گفته محققان، این رویدادهای دوره ای ممکن است در نتیجه چرخه فعالیت در فضای داخلی زمین باشد. از سوی دیگر، چرخه های مشابه در مدار زمین در فضا نیز ممکن است در زمان بندی این وقایع موثر باشد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1652

به "دوره های 27.5 میلیون ساله انقراض دسته جمعی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوره های 27.5 میلیون ساله انقراض دسته جمعی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید