دومین پیوند قلب با انتقال هوایی در سال 1400

به گزارش ناق، خبرگزاری خبرنگاران- رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از انجام دومین عمل پیوند قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی در سال جاری، با انتقال قلبی از یزد به تهران خبر داد.

دومین پیوند قلب با انتقال هوایی در سال 1400

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، آقای دکتر مهدی شادنوش، گفت: صبح 22 اردیبهشت اهدای قلب قهرمان 40 ساله یزدی که با رضایت خانواده آن مرحوم صورت گرفت، جان نوجوان 13 ساله ای در تهران که در نوبت انتظار پیوند اعضا بود را نجات داد.

وی افزود: این اهدا با ایثار و فداکاری خانواده سید عبدالوحید هاشمی کمانگر 40ساله، که به علت تصادف، مرگ مغزی شده بود صورت گرفت.

وی ادامه داد: عمل برداشت عضو در بیمارستان شهید رهنمون یزد انجام و قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی به بیمارستان شهید رجایی تهران منتقل شد.

آقای دکتر شادنوش ادامه داد: با همکاری تیم های پیوند و واحد های فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی یزد و ایران، فرد گیرنده و دهنده قلب شناسایی و با کمک سازمان اورژانس کشور و هوانیروز قلب اهدایی با جت به تهران انتقال داده شد.

وی افزود: این عضو در بیمارستان شهید رجایی با موفقیت به بیماری 13 ساله پیوند شده و حیات دوباره ای به او بخشید.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت گفت: با این اقدام خداپسندانه و رضایت خانواده، پیوند قلب این عزیز در بیمارستان شهید رجایی تهران و کبد و کلیه ها از یزد به شیراز منتقل شدند تا نجات بخش جان دیگر هموطنانمان باشند.

وی ضمن تسلیت به خانواده مرحوم هاشمی کمانگر و طلب غفران و رحمت الهی برای ایشان، از حرکت زیبا و انسان محبت آمیز این خانواده قدردانی کرد.

آقای شادنوش همچنین با اشاره به نزدیک شدن به هفته گرامیداشت اهدا عضو و پیوند اعضا افزود: نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو در کشور جزو نیاز های اساسی و محوری ما در اهدای عضو است.

وی بیان نمود: در چند سال اخیر خانواده های بسکمک این افتخار و سربلندی را دارند که در کنار از دست دادن عزیزشان، به خانواده دیگری زندگی بخشیده اند.

آقای شادنوش با اشاره به اینکه ایران درخصوص اهدای عضو در خاورمیانه رتبه نخست را دارد افزود: در کنار ظرفیت های تخصص و دانش پیوند، توجه به لزوم افزایش باور های اهدای عضو در جامعه ضروری است، باور به این موضوع که مرگ ما می تواند در حیات دوباره بخشیدن به شخص دیگر نقش پر رنگی داشته باشد؛ بنابراین چنانچه جهت فرهنگ سازی تداوم داشته باشد تلاش های ما به بار خواهد نشست.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1598

به "دومین پیوند قلب با انتقال هوایی در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین پیوند قلب با انتقال هوایی در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید