مبتلایان به کرونا تلفنی بستری می شوند، احتمال بدتر شدن شرایط شیوع کرونا در هفته آینده

به گزارش ناق، معاون ستاد مقابله با کرونای تهران از اختصاص شماره 4 رقمی برای رزرو تخت بیماران کرونایی از هفته آینده اطلاع داد و گفت: این طرح می تواند مقداری از سردرگمی مردم جلوگیری کند.

مبتلایان به کرونا تلفنی بستری می شوند، احتمال بدتر شدن شرایط شیوع کرونا در هفته آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، نادر توکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون ستاد مقابله با کرونای تهران، با اشاره به برپایی بیمارستان صحرایی در محوطه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: فعلا برنامه ای برای بیمارستان های دیگر نداریم.

برپایی بیمارستان صحرایی در بیمارستان مسیح دانشوری به دلیل تخصصی بودن آن است. چون از قدیم مردم برای درمان بیماری های عفونی و تنفسی به این بیمارستان مراجعه می کردند و در حال حاضر هم چون در این حوزه شناخته شده است، مردم به صورت ناگزیر بیشتر به این بیمارستان مراجعه می نمایند.

اگرچه تخت های این بیمارستان محدود است و بیشتر از 250 تخت را نمی تواند به بیماران اختصاص دهد. بنابراین پزشکان مجبورند در این سازه موقت به بیمارانی که احتیاج به رسیدگی آنی دارند، سرویس بدهند. کوشش ما در این است که به سمت سازه های موقت بیمارستان صحرایی نرویم.

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران از اختصاص شماره 4 رقمی برای رزرو تخت اطلاع داد و گفت: این شماره تا ابتدای هفته آینده با همکاری مخابرات، فراخوان عمومی می گردد. مردمی که احتیاج به تخت دارند می توانند با این شماره تماس بگیرند تا ساماندهی شوند.

اگرچه هر سه روز یکبار تخت های بیمارستانی در تهران بروزرسانی می شوند. در حال حاضر 10 هزار و 500 تخت به بیماران کرونایی اختصاص پیدا نموده است. اما به دلیل محدود بودن تخت ها مجبوریم کلینیک های سرپایی تخصصی کرونا را راه اندازی کنیم تا فرآیند میزان بستری را کم کند.

وی اضافه نمود: شماره 4 رقمی به دستور استاندار تهران و همکاری مخابرات استان تهران از ابتدای هفته آینده راه اندازی می گردد.

توکلی درباره ساماندهی این طرح گفت: وقتی پزشک متخصص بر اساس شواهد بالینی و سی تی اسکن دستور بستری برای بیمار می نویسد؛ به وسیله تماس با این سامانه می توان حتی الامکان تختی را در نزدیکترین محل زندگی رزرو کرد و به بیمارستان هم گفته می گردد تا نام بیمار در فهرست بیماران ثبت نام کند.این طرح می تواند مقداری از سردرگمی مردم جلوگیری کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه با اشاره به اظهارات دکتر حریرچی مبنی بر طرح مداوای بیماران در منزل اشاره نمود و گفت: بیش از دو سوم بیماران کرونایی که بستری هستند احتیاج به ادامه درمان در شرایط بستری ندارند. این بیماران می توانند داروهایشان را به شکل تزریقی و روزانه دریافت نمایند. راه اندازی کلینیک های سرپایی تخصصی در بیمارستان ها هم درهمین راستا انجام می گردد. بیمارانی که حدود 2 روز از بستری آنها می گذرد و شرایط عمومی خوبی دارند با نظر پزشک متخصص از بیمارستان ترخیص می شوند و می توانند داروهای خود را به صورت سرپایی و روزانه در این کلینیک ها دریافت نمایند.

وی اضافه نمود: در خصوص بیمارانی که به خدمات درمانی در منزل احتیاج دارند با بیمه ها در حال رایزنی هستیم تا این خدمات درمانی در منزل انجام گردد تا به امروز بیمه نیروهای مسلح پوشش این خدمات را پذیرفته است.

توکلی با اظهار تاسف از دوبرابر شدن مراجعه بیماران سرپایی طی 48 ساعت گذشته خبرداد و گفت: این امر از ادامه پیک بیماری تا دو هفته دیگر حکایت دارد و محتمل است شرایط از این هم بدتر گردد.

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران از کمبود کیت در مراکز بهداشتی گفت: در خصوص تامین کیت تشخیص کرونا کمبود نداریم. اما چون در مراکز بهداشت از کیت های سریع استفاده می گردد؛ شاید به دلیل مراجعه زیاد و چندبرابری بیماران برای تست مقداری کمبود مختصری پیش آمده باشد که این کیت ها به سرعت جایگزین می شوند.

وی اضافه نمود: در تامین دارو تجهیزات مسئله ای نداریم ولی اگر بیمارستانی با کمبود اکسیژن روبرو گردد، آن را به صورت موقت و در قالب تانک های اکسیژن مایع دریافت می نماید.

توکلی بر نکته پرچالش محدودیت ها تاکید نمود و گفت: ما در حوزه درمان در محدودیت ها مداخله نمی کنیم و این امر در ستاد ملی برنامه ریزی می گردد. نکته مهم این است که محدودیت ها رعایت نمی گردد و استراتژی مهم ما بر واکسیناسیون پایدار است. محدودیت ها شرایط خوبی را ایجاد ننموده و مردم هم رعایت نمی نمایند.

وی درباره شربت گیاهی که در فضای مجازی بر درمان کرونا تاکید دارد گفت: این دارو را نفی نمی کنیم. اما درمان نماینده اصلی کرونا نیست. این دارو بیشتر علائم بیماری مثل گرفتگی گلو را کم می نماید اما مدرکی بر درمان اصلی دارو نداریم بلکه بعضا داروهایی هستند که در کاهش علائم موثرند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران بر امن بودن واکسن آسترازنکا تاکید نمود و گفت: این واکسن خوشبختانه بسیار ایمن است و توصیه می کنیم این واکسن در اسرع وقت و هرجا در دسترس است تزریق گردد. این واکسن در کشورهای اروپایی استفاده شده و ثبت عوارض آن بسیار دقیق بوده است. می توان گفت میزان عوارض قرص ضد بارداری از این واکسن بیشتر است. بنابراین در حال حاضر می گوییم بهترین واکسن، اولین واکسنی است که در دسترس است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1559

به "مبتلایان به کرونا تلفنی بستری می شوند، احتمال بدتر شدن شرایط شیوع کرونا در هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان به کرونا تلفنی بستری می شوند، احتمال بدتر شدن شرایط شیوع کرونا در هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید