رونمایی از سامانه نقشه باستان شناسی کشور

به گزارش ناق، تهران (پانا) - سامانه نقشه باستان شناسی کشور (تحت وب) همزمان با هفته پژوهش به صورت مجازی رونمایی شد.

رونمایی از سامانه نقشه باستان شناسی کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد رکنی کارشناس پژوهشکده باستان شناسی در این مراسم که یکشنبه 21 آذر 1400 به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش برگزار شد، گفت: سامانه نقشه باستان شناسی کشور برای مراکز استانی، مدیریت مدارک و مستندات بایگانی فعال و به تدریج با توجه به فراوانی لایه های اطلاعاتی برای سایر پژوهشگران و مخاطبان بارگذاری خواهد شد.

او اضافه نمود: از مهمترین فعالیت های پژوهشکده باستان شناسی استفاده از ابزار دیجیتال برای تهیه نقشه باستان شناسی کشور بوده که این مهم از اواخر دهه هشتاد خورشیدی با به کارگیری، برآورد و برآیند مهمترین نرم افزارهای تخصصی و تدوین برنامه های مشخص انجام شد.

این کارشناس شرح داد: با توجه به فراوانی لایه های اطلاعاتی، نیاز به مدیریت گسترده تر آن در سطوح استانی و کاربران پژوهشی احساس می شد از این رو با توجه به همان شیوه نامه های اجرایی، مدل داده به صورت بانک اطلاعاتی در قالب سامانه نقشه باستان شناسی کشور و تحت وب تهیه شده که این سامانه راه ارتباطی میان پژوهشکده باستان شناسی و مراکز استانی نیز باشد و به سهولت با کمترین تجهیزات امکان بهره برداری و مدیریت لایه ها را داشته باشد.

رکنی گفت: به همین منظور با همراهی تخصصی بخش سنجش از دور دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران این سامانه ایجاد شده و رونمایی شد.

محمد مرتضایی رئیس پژوهشکده باستان شناسی نیز در این نشست با اشاره به عملکرد این مرکز در سال پژوهشی گذشته به تشریح وظایف این مرکز در قالب گروه های پژوهشی پرداخت و گفت: نظارت، برنامه ریزی و سامان دهی پژوهش های باستان شناسی در سراسر کشور بر عهده پژوهشکده باستان شناسی است.

او شرح داد: با توجه به نقش حاکمیتی پژوهشکده در حوزه باستان شناسی این مرکز با دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی بین المللی کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و… همکاری های گسترده دارد که در قالب آن پروژه های باستان شناسی مشترک انجام می شود.

مرتضایی با اشاره به صدور 120مجوز باستان شناسی، چاپ 4کتاب و 5مقاله در سال پژوهشی گذشته از سوی پژوهکشده باستان شناسی شرح داد: از این تعداد مجوز 23 مورد بررسی باستان شناسی، 53مورد برآورد و 44 مورد پروژه کاوش بوده که با همکاری ادارات کل استان ها انجام شده است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی در خصوص پیشبرد نقشه باستان شناسی گفت: تا کنون 8 هزار نقطه از سوی پژوهشگران باستان شناسی کشور در نقشه جانمایی و بازبینی شده است.

در ادامه این نشست کرامت الله زیارت رییس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران به بیان مطالبی در خصوص همبستگی دانش جغرافیا و باستان شناسی پرداخت و این دو مقوله را به هم وابسته خواند.

سارا عطاچی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز برنامه نویسی و تدوین سامانه نقشه باستان شناسی کشور (تحت وب) را شرح داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1950

به "رونمایی از سامانه نقشه باستان شناسی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سامانه نقشه باستان شناسی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید