نظارت بیشتر بر اجرای قانون استفاده از ساخت داخل

به گزارش ناق به نقل از صندوق نواوری و شکوفایی، دکتر عادل آذر در حاشیه برپایی نمایشگاه دستاوردهای قاچاق کالا و ارز در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در بازدید کوتاهی که از نمایشگاه فناوری های نوین مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتم با قابلیت ها و نرم افزارهایی آشنا شدم که نشان از قابلیت و توان بسیار گسترده و ارزشمند جوانان و دانش آموختگان دانشگاه های کشور داشت، اما نکته مهم در این عرصه توجه بیشتر مسئولان به دستاوردهای این جوانان است.

نظارت بیشتر بر اجرای قانون استفاده از ساخت داخل

وی اضافه کرد: باید کوشش کنیم تا دستگاه های دولتی متقاضی تجهیزات و فناوری در رقابت بین کالاهای خارجی و ساخت داخل نسبت به فناوری هایی که ریشه در خاک ایران دارند توجه ویژه ای داشته باشند و از توان و استعدادهای جوانان و دانشمندان ایرانی استفاده نمایند.

عادل آذر به گلایه بعضی از شرکت های دانش بنیان حاضر در نمایشگاه درباره بازار محصولات خود اشاره نمود و گفت: تعدادی از شرکت ها گلایه داشتند که تجهیزات و توانمندی بسیاری توسط شرکت های دانش بنیان در کشور ایجاد شده است اما چون متقاضی استفاده و فراوری انبوه برای آنها وجود ندارد این محصولات به مرحله تجاری سازی نمی رسند و به طبع عرضه نیز محدود می گردد. به عبارت دیگر این فناوری ها وقتی فروش قابل توجهی نداشته باشند و به فراوری انبوه یا سفارش نرسند، موجب زیان برای صاحبان خود می شوند.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور ایجاد یک فضای رقابتی منصفانه برای فراوریات ساخت داخل نسبت به نمونه های خارجی را وظیفه دستگاه های دولتی دانست و گفت: جوانان نوآور تنها می توانند از توان اقتصادی خود برای تبدیل ایده به محصول استفاده نمایند و بیشترین وظیفه حمایتی از فراوریات دانش بنیان بر عهده دولتمردان، متولیان و کارگزاران این حوزه است که منابع خرید تجهیزاتی خود را به سمت فراوریات شرکت های دانش بنیان داخلی راهنمایی نمایند زیرا مطمئن هستم که در یک رقابت منصفانه و جوانمردانه با سطوح بین المللی، جوانان ما پیروز خواهند شد. بنابراین ما وظیفه داریم که از آنها حمایت کنیم.

وی بر اجرای قانون استفاده از ساخت داخل تاکید نمود و گفت: دیوان محاسبات کشور در حد یک دستگاه نظارتی وظیفه حمایت از ساخت داخل را بر عهده دارد، بر همین اساس به همراه معاونان خود مراقبت می کنیم که خرید دستگاه ها از فراوری داخل صورت گرفته و نسبت به اجرای درست این قانون نظارت خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 576

به "نظارت بیشتر بر اجرای قانون استفاده از ساخت داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بیشتر بر اجرای قانون استفاده از ساخت داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید