کشورهای ثروتمندی که مردمش به سیاست مداران بی اعتمادند

به گزارش ناق، مجمع اقتصاد جهانی به تازگی مطلبی منتشر نموده که به آنالیز چندین کشور از نظر سلامت اقتصادی و خطرات ناشی از آن بر سراسر جهان پرداخته است. این آنالیز همچنین بعضی بینش های جالب در رابطه با کشور های متفاوت را نیز ارئه نموده است. یکی از این بینش ها میزان اعتماد مردم هر کشور به سیاست مداران آن است. با خبرنگاران همراه باشید.

کشورهای ثروتمندی که مردمش به سیاست مداران بی اعتمادند

در یک نظر سنجی از مردم کشور های مختلف خواسته شد تا به استاندارد های اخلاقی سیاستمداران خود امتیاز دهند. امتیاز آنها از 1 تا 7 شماره گذاری شد که عدد 1، بی اعتماد بودنو عدد 7 اعتماد کامل به این سیاست مداران را در بر داشت.

نسبت محاسبات به نسبت جمعیت هر کشور بود که هیچ کشوری نتوانست عدد 7 را به خود اختصاص دهد. سنگاپور در این رتبه بندی با امتیاز 6.2 بالاترین امتیاز را داشت و از بیشترین اعتماد شهفرایندان خود برخوردار بود. پس از آن انگلستان با 4.5 امتیاز رتبه خوبی را کسب کرد. آمریکا نیز امتیاز 3.4 را به خود اختصاص داد.

در این رقابت تنها 34 کشور عضو OECD (سازمان همکاری توسعه و اقتصاد جهانی) که همگی دارای اقتصاد های نسبتا توسعه یافته با نظام های دموکراتیک هستند، قرار داشتند.

13 کشوری که در زیر ذکر شده مکان هاییهستند که از کمترین اعتماد مردم خود برخوردار هستند:

ترکیه

سیاست مداران ترکیه به هرج و مرج و نزاع در مجلس شهرت دارند چرا که فساد در مجلس آنها بیداد می نماید و آنها نیز تنها راه مبارزه با این فساد ها و حل و فصل کردن آن در مجلس را به واسطه دعوا و کشمکش یافته اند. رسوایی که در سال 2013 در این کشور رخ داد هنوز در خاطر مردم باقی مانده است. زمانی که پلیس به خانه چندین حاکم و سیاست مدار یورش برد و میلیون ها دلار پول نقدی که به واسطه رشوه به دست آمده بود را کشف کرد.

پرتغال

سال گذشته، علنی شدن فساد در دولت منجر به استعفای وزیر دولت این کشور، میگول ماسدو (Miguel Macedo) شد. این موضوع مربوط به صادر کردن ویزای سریع سرمایه گذاران خارجی بود.

کره جنوبی

همانند دیگر کشور های ذکر شده، کره جنوبی نیز به واسطه وجود فساد در نهاد های دولتی به بی اعتمادی مردم نسبت به این نهاد ها دچار است. در ماه آوریل، یکی از نخست وزیران این کشور به نام لی وان کو(Lee Wan-Koo) استعفا کرد و 2 ماه بعد به فساد متهم شد.

لهستان

دولت لهستان کارهای زیادی در فرایند مبارزه با فساد در سال اخیر انجام داده است. همچنین دولت به وسیله ترکیب اراده سیاسی و اجرای قانون، لهستان را به مکانی بهتر برای کسب و کار تبدیل نموده، با این حال، با توجه به گزارش ویژه Eurobarometer یک چهارم از شهفرایندان این کشور بر این باورند که فساد در دولت، زندگی روزانه آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

یونان

جناح چپ دولت به رهبری الکسیس سیپراس(Alexis Tsipras) ممکن است دوباره انتخابات پیش رو را برنده گردد. اما مردم هنوز هم مطمئن نیستند که آیا سیاستمداران این جناح قادر به تامین یک معامله بهتر برای کشور تحت محاصره خود هستند یا خیر.

مجارستان

رسوایی فساد نخست وزیر حزب حاکم،ویکتور اوربان (Viktor Orban) باعث از دست رفتن اعتماد عمومی نسبت به این دولت شده است. همچنین اتحادیه اروپا سهمیه یاری اقتصادی خود به این کشور را به منظور مشکوک بودن وجود فساد در این کشور به تعلیق در آورد.

اوریل سال جاری مردم بیش از 50 شهر مجارستان در اعتراض به دولت به راهپیمایی برخاستند.

مکزیک

رسوایی ناپدید شدن 43 دانشجو در شب 26 سپتامبر سال گذشته دلیل برجسته ای برای بی اعتمادی مردم به دولت این کشور است. پس از اعتراف دولت مبنی بر ربوده شدن این دانشجویان به دستور شهردار، تنها 2 جسد کشف شد.بعد ها گفته شد که این دانشجویان در حال برنامه ریزی برای منحل کردن یک رویداد بودند که به دستور شهردار، ربوده شدند.

اسپانیا

رسوایی نخست وزیر این کشور مارانو راخوی به منظور مشارکت 250 میلیون یورویی در یک شبکه فساد باعث شده تا در سال 2014 در تظاهراتی 51 نفر دستگیر شوند و هنوز دولت سعی دارد تا اعتماد سلب شده یمردم را جلب کند.

اسلواکی

رشوه خواری هنوز هم به عنوان امری شایع در دولت دیده می گردد، به حدی که این کشور در سازمان همکاری توسعه و اقتصاد جهانی(OECD) از اعتماد اندکی برخورد است. دولت بریتانیا حتی به سرمایه گذاران بالقوه در این کشور هشداد داده است که فساد در اسلواکی به خصوص در دستگاه های دولتی، بهداشت و درمان، آموزش و بخش های اجرایی قانون بیداد می نماید.

اسلوونی

این کشور از 20 سال پیش برای انتقال کومونیسم کوشش می نماید و این کوشش ها هنوز نیز ادامه دارند. علاوه بر آن، کاهش مدیریت هزینه های عمومی و همچنین فساد، هنوز هم بر واحد پول آزاد این کشور تاثیر گذار است.

2. جمهوری چک

شهفرایندان این کشور عمیقا به دولت چک بی اعتماد هستند. آنها همچنین به علت رشوه خواری دولت و شرایط اشتغال نامناسب حاکم در کشور، استعفای نخست وزیر این کشور پیتر نکاس (Petr Necas) را خواستارند.

ایتالیا

چندمین دهه است که سیاست مداران این کشور به فساد و رسوایی های اخلاقی محکوم می شوند. برای مثال، تا به حال حضور سیلویو برلوسکونی (Silvio Berlusconi) نخست وزیر این کشوردر 3 مهمانی که مغایر با جنبه های اخلاقی بود باعث رسوایی این شخص شده است، و این امر منجر به کاهش اعتماد عمومی نسبت به دولت او شد.

منبع : Businessinsider

منبع: کجارو
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 780

به "کشورهای ثروتمندی که مردمش به سیاست مداران بی اعتمادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای ثروتمندی که مردمش به سیاست مداران بی اعتمادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید