کاخ سفید در پی لغو مجوز جنگ عراق

به گزارش ناق، کاخ سفید قریب به 20 سال پس از حمله به عراق تصمیم به لغو مجوز این جنگ دارد.

کاخ سفید در پی لغو مجوز جنگ عراق

به نقل از یاهو نیوز، کاخ سفید در بیانیه ای خاطرنشان کرد: از آنجا که آمریکا دیگر هیچ فعالیت نظامی در عراق ندارد و مجوز جنگ عراق (AUMF) تنها به نام یک مبنای قانونی داخلی برای حضور در عراق شمرده می شود، لغو آن احتمالا تاثیر چندانی بر عملیات های نظامی در عراق نداشته و دولت از ملغی شدن آن حمایت می کند.

این لایحه لغو، با حمایت باربارا لی، نماینده دموکرات، مجوز استفاده از نیروی نظامی (AUMF) را برای توجیه مداخله در عراق در سال 2002 لغو می کند. پس از آنکه یک لغو مشابه در سال 2019 پیش نرفت و در پی صدور دستور جو بایدن به انجام حملات هوایی در سوریه در ماه فوریه، این قانون دوباره مطرح شده است.

در ماه مارس، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با رای 28 بر 19 لایحه لی را پیش برد. موافقان لغو AUMF معتقدند که این مجوز اکنون یک چارچوب غیرضروری است، زیرا قبلاً هدف اصلی آن تأیید مأموریت ارتش ایالات متحده برای مقابله و برکناری رئیس جمهور سابق عراق صدام بود. آنها معتقدند که این قانون یک وظیفه سرانجام ناپذیر برای مشارکت نظامی در خارج از کشور به وجود می آورد که نتایج منفی دارد. لی، نویسنده این لایحه، تنها عضو کنگره بود که در 14 سپتامبر 2001 علیه AUMF اصلی رأی داد، او می گفت که از او خواسته شده بود به جنگ سرانجام باز بدون هیچ استراتژی خروج و نه یک هدف متمرکز رأی دهد.

منتقدان قانون لغو معتقدند تا زمانی که جایگزینی به جای این قانون پیشنهاد شود، نباید AUMF 2002 را لغو کرد، زیرا بیم آن می رود که ایالات متحده آمریکا را از ادامه اقدامات نظامی ضد تروریسم منع کند. AUMF 2002 تصریح می کند که اقدامات نظامی باید از امنیت ملی ایالات متحده در برابر تهدید مداوم عراق دفاع کند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: رئیس جمهور به همکاری با کنگره برای تضمین این مهم که مجوزهای منسوخ شده برای استفاده از نیروی نظامی با یک چارچوب محدود و خاص جایگزین شده و اطمینان حاصل شود که ما می توانیم از آمریکایی ها در برابر تهدیدات تروریستی محافظت کنیم، همکاری می کند. همانطور که دولت برای اصلاح AUMF با کنگره همکاری می کند، حفظ قدرت برای مقابله با تهدیدات علیه منافع ملی آمریکا با اقدامات نظامی قاطع و موثر بسیار حیاتی است.

دولت وقت آمریکا در سال 2002 به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی که هیچ گاه پیدا نشد، مجوز حمله به عراق را صادر کرد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1669

به "کاخ سفید در پی لغو مجوز جنگ عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید در پی لغو مجوز جنگ عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید