کرونا و سونامی فقر در دنیا؛ نیم میلیارد فقیر ره آورد کووید 19

به گزارش ناق، رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی بااشاره به نتایح مطالعه اخیر دانشگاه سازمان ملل درباره تاثیرات مالی کووید 19 گفت: سونامی فقر ناشی از کرونا بیش از نیم میلیارد نفر فقیر در دنیا برجای می گذارد.

کرونا و سونامی فقر در دنیا؛ نیم میلیارد فقیر ره آورد کووید 19

روزبه کردونی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به تبعات اجتماعی و اقتصای کروناویروس در دنیا گفت: اخیرا (آوریل 2020) دانشگاه سازمان ملل نتیجه شوک آور مطالعه ای را منتشر نموده که طی آن برآورد شده است بر اثر تاثیرات گسترده مالی کرونا ، بیش از نیم میلیارد نفر فقیر یعنی 8درصد جمعیت دنیا به جرگه فقرا خواهند پیوست و کرونا می تواند شرایط فقر بعضی کشورهای در حال توسعه را به سی سال قبل برگرداند.

به گفته کردونی، نکته مهم دیگری که این گزارش بیان نموده است اهمیت ویژه ایجاد سازوکارهای حمایتی برای یاری به کسانی است که فاقد بیمه اشتغال، دسترسی به خدمات درمانی و سیستم های مراقبت برخوردار هستند بویژه افرادی که بخش های غیررسمی و غیر رسمی اقتصاد در کشورهای در حال توسعه مشغول به کار هستند.

به گفته وی، از سوی دیگر سازمان بین المللی کار اعلام نموده است بیش از 2/7 میلیارد شغل از کرونا متاثر شده اند پیش بینی دارد کرونا باعث می گردد بیش از 35 میلیون شاغل فقیر جدید داشته باشیم. این بدین معناست که سونامی فقر ناشی از کرونا به نیروی کار هم رحم نخواهد کرد و به همین دلیل است که باید اذعان داشت و پیش بینی کرد که با یک فاجعه مالی غیرعادی، دردناک و مصیبت آمیز روبرو شده ایم.

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با تاکید بر لزوم توجه دولت ها به مداخلات مالی اجتماعی در کنار سیاست های درمانی و سلامت محور، تاکید نمود که مهمترین توصیه نهادهای معتبر علمی برای مقابله با اثرات رفاهی کرونا این است که سیاست های حمایت اجتماعی و مداخلات مالی اجتماعی در کنار تمهیدات پزشکی به صورت منسجم و یکپارچه تدوین و اجرا گردد.

کردونی این را هم گفت که شدت تأثیرات رفاهی کرونا بستگی به میزان تداوم این بیماری و بهنگامی و کارآمدی واکنش دولتهای ملی و جامعه بین المللی دارد لذا سیاست های رفاهی ضمن تقویت مقاومت سیستم باید از انعطاف پذیری لازم برای پاسخ دهی به نیازهای جدید در شرایط پیش آمده نیز برخوردار باشند .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 907

به "کرونا و سونامی فقر در دنیا؛ نیم میلیارد فقیر ره آورد کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و سونامی فقر در دنیا؛ نیم میلیارد فقیر ره آورد کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید