گزیدگی 550مسافر نوروزی با عروس جنوب!

به گزارش ناق، سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: از شروع سفر های نوروزی تا کنون بیش از 550 مورد گزیدگی عروس دریایی در ساحل چابهار گزارش شده است.

گزیدگی 550مسافر نوروزی با عروس جنوب!

به گزارش ایرنا، علیرضا ایرندگانی اظهارداشت: هر سال در ایام نوروز و روز های ابتدایی سال، در سواحل مکران شاهد نزدیک شدن عروس های دریایی به سواحل هستیم، این عروس های دریایی به قدری به ساحل نزدیک می شوند که به شناگران رسیده و اقدام به گزیدن افرادی که داخل آب هستند می نمایند.

وی توضیح داد: این گزیدگی ها چنان دردناک و خطرناک است که می تواند باعث ایجاد مسائل تنفسی گردد و فرد را راهی بیمارستان کند.

سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: به مسافران توصیه می گردد در ایام نوروز در سواحل دریا از منطقه ها تعیین شده برای شنا خارج نشده و در سواحل دیگر شنا ننمایند.

وی به مسافران توصیه کرد که بهتر است در ایام نوروز در سواحل دریا از منطقه ها تعیین شده برای شنا خارج نشده و در سواحل دیگر شنا ننمایند.

راه حل کاربردی برای درمان محل گزیدگی عروس دریایی در چابهار

مدیر غذا، دارو و سلامت منطقه آزاد چابهار گفت: برخورد عروس دریایی به عنوان یک گونه بومی در دریای چابهار با بدن افراد شناگر پدیده ای طبیعی بوده که خطر عمده ای در پی ندارد و آثار آن صرفا به صورت یک حساسیت همراه با کهیر و خارش است.

سعیدعلی بزرگ زاده اظهارداشت: حضور طبیعی عروس دریایی در سواحل دریا یک امر عادی است و می توان گفت حضور آبزیان گوناگون یکی از جاذبه های دریای جنوب هست که از آن به عنوان گردشگری دریایی یاد می گردد.

وی وجود عروس دریایی را در این منطقه امری عادی دانست و اضافه کرد: عروس دریایی یک موجود گیاه جانور است که ریسه های خاردار میکروسکوپی دارد که حاوی کیستامین است و وارد شدن آن به بدن انسان در اثر تماس، خارش به همراه دارد.

مدیر غذا، دارو و سلامت سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: یکی از اشتباهات رایج پس از برخورد با عروس دریایی، کشیدن یا با فشار جدا کردن آن است، در حالی که اگر آرام از بدن جدا گردد، حساسیت کمتری ایجاد می نماید.

وی اظهارداشت: بهتر است افراد در صورت برخورد با عروس دریایی از تحریک محل اصابت پرهیز نمایند، زیرا این امر موجب فرو رفتن بیشتر خار ها در بدن می گردد.

بزرگزاده تاکید نمود: شست و شوی موضع گزش با آب شیرین و صابون و در صورت امکان شیو موضع با تیغ برای یاری به خروج خار ها برترین روش درمان است.

وی تنها راه برای پیشگیری از اصابت با عروس های دریایی را پوشش مناسب دانست و توصیه کرد: لباس غواصی برترین پوشش است، اما پوشیدن لباس های نازک هم می تواند مصونیت ایجاد کند.

مدیر غذا، دارو و سلامت سازمان منطقه آزاد چابهار یادآور شد: افراد می توانند در صورت بروز حساسیت و خارش بیشتر از پماد های ضد حساسیت و قرص های ضد خارش مانند آنتی هیستامین استفاده نمایند.

به گزارش ایرنا سالانه بیش از یک میلیون مسافر از چابهار و سواحل گواتر تا زرآباد تماشا می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 فروردین 1402 بروزرسانی: 14 فروردین 1402 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2182

به "گزیدگی 550مسافر نوروزی با عروس جنوب!" امتیاز دهید

1 کاربر به "گزیدگی 550مسافر نوروزی با عروس جنوب!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزیدگی 550مسافر نوروزی با عروس جنوب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید