5 تصور نادرست درباره توده های سینه را نادیده بگیرید!

به گزارش ناق، وجود توده لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست، ولی اولین چیزی که به فکر خطور می نماید این است که آیا پیدا شدن این توده ممکن است ناشی از سرطان باشد؟

5 تصور نادرست درباره توده های سینه را نادیده بگیرید!

باورهای نادرست درباره توده های سینه هم وجود دارند که به 6 مورد از آنها اشاره شده است:

می توان رفتن به نزد به پزشک را به بعد واگذار کرد: هر چه مسن تر باشید، اشتباه بودن این تصمیم بیشتر است. شما همواره باید برای آنالیز توده سینه به پزشک مراجعه کنید. گاهی پزشکان به زنانی که هنوز قاعده می شوند، توصیه می نمایند برای یکی دو ماه توده شان را تحت نظر داشته باشند. ممکن است کیست داشته باشید، و مقدار این کیست ها با قاعدگی تغییر می نماید. چه برای زنان جوان و چه برای زنان مسن گام اول، ارزیابی بوسیله پزشک است. توصیه کارشناسان این است که در عرض یک تا دو روز پس از یافتن توده به پزشک مراجعه کنید. بدترین شیوه برخورد با توده، انکار کردن وجود آن و امید داشتن به رفع شدن خود به خودی آن است.

توده در زنی که سابقه کیست سینه دارد، نمی تواند سرطانی باشد: این باور درست نیست، هر توده نوی که ظاهر می گردد، باید به اطلاع پزشک برسد و نباید تنها به این خاطر که توده های قبلی شما کیست یا سایر موارد خوش خیم بوده است تصور کنید توده نو همچون قبلی ها است.

توده سینه تقریبا همواره ناشی از سرطان است: زنانی که توده سینه دارند فکر می نمایند، سرطان دارند، مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد. ممکن است توده سینه یک کیست خوش خیم (یک کیسه پر از مایع که می توان آن را خالی کرد)، یک توده غیرسرطانی مانند فیبروآدنوم، و با شیوع کمتری، یک لخته خون باشد که باعث ایجاد توده شده است. توده به هر علتی که به وجود آمده باشد، مهم است که مورد آنالیز قرار گیرد. برای این کار معاینه جسمی، انجام ماموگرافی و گاهی سونوگرافی ضروری است.

سرطان سینه همواره با توده ای قابل لمس همراه است: بعضی از اوقات سرطان پیش از آنکه توده ای را لمس کنید، ممکن است در ماموگرافی کشف گردد. در واقع اغلب سرطان های سینه در ماموگرافی هایی روتین که برای بیماریابی انجام می شوند، پیدا می شوند.

توده سرطانی در لمس با توده خوش خیم فرق دارد: علائم توده های سرطانی و توده های خوش خیم یا غیرسرطانی ممکن است شباهت داشته باشد. اغلب زنان فکر می نمایند اگر یک توده منفرد و با قوام سخت را لمس نمایند که چسبیده است و به اطراف حرکت نمی کند، این توده سرطانی نیست. گرچه ممکن است اینگونه باشد، اما توده سرطانی در مواردی ممکن است در لمس نرم باشد و به بافت زیرین هم نچسبیده و قابل حرکت دادن باشد. از طرف دیگر همواره نمی توان توده را به درستی لمس کرد. توصیه این است که برای آنالیز هر توده ای که متفاوت با بافت سینه لمس می گردد، به پزشک مراجعه کنید.

یک توده کوچک معمولا جای نگرانی ندارد: سرطان ممکن است در ابتدای ظهورش خیلی کوچک باشد. مقدار توده اصلا شیوه خوبی برای تصمیم گرفتن درباره آنالیز پزشکی آن نیست./

منبع: webmd

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1732

به "5 تصور نادرست درباره توده های سینه را نادیده بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 تصور نادرست درباره توده های سینه را نادیده بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید