60 بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار می گردد ، یک میلیون اثر تاریخی باارزش در کشور در معرض تخریب

به گزارش ناق، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور از واگذاری 60 بنای باارزش تاریخی به بخش خصوصی برای بهره برداری اطلاع داد.

60 بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار می گردد ، یک میلیون اثر تاریخی باارزش در کشور در معرض تخریب

به گزارش ناق به نقل از فارس، هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور گفت: حدود یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی در سطح کشور داریم و 800 بنا به صندوق حفظ و احیا واگذار شده است. در گام اول 97 بنا را به بخش غیردولتی واگذار کردیم که خانه باقری ها در گرگان یکی از نمونه های پیروز در این اعتماد به بخش غیردولتی است.

وی اضافه نمود: در گام بعدی، طی یک ماه آینده مقدمات واگذاری 60 بنا به بخش خصوصی با استفاده از بخش غیردولتی تحقق خواهد یافت.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور اعلام کرد: تخریب بناهای تاریخی برای ایجاد ارزش افزوده، ایجاد زمینه ها مالی و ندیدن اقتصاد در حوزه میراث فرهنگی منجر به تخریب بخش های عمده ای از آثار ارزشمند ما در ادوار مختلف شده است.

وی با بیان این که قاجاریه دوره افول آثار تاریخی بود، گفت: در این دوره بسیاری از آثار تاریخی به ویژه آثار دوره صفویه و قبل از آن با نگاه به معماری قبلی تخریب شد.

میرزایی گفت: در دوره پهلوی نیز این فرایند و تقلید کورکورانه از معماری و سبک زندگی غربی شدت گرفت؛ فرم ها و هویت معماری در بناها تغییر کرد و خانواده ها در بناهای خیلی کوچک که هیچ سنخیتی با سبک زندگی ایرانی ندارد، ساکن شدند.

وی با تأکید بر حفاظت آثار تاریخی بیان نمود: منابع برای حفاظت آثار تاریخی در تمامی ادوار محدود بوده و در تمام جهان هم به این گونه است که نمی توان با منابع ملی مواریث تاریخی را حفظ کرد.

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به باززنده سازی آثار تاریخی اضافه نمود: طرح پردیسان در دهه های گذشته برای حفاظت، بازسازی و احیای آثار تاریخی و تبدیل آن به مراکز گردشگری در دستور کار نهاده شد. با این حال نیازمند آموزش و تربیت نیروهایی هستیم که بتوانند این طرح را اجرا نمایند.

وی ادامه داد: به استناد قانون برنامه چهارم توسعه، صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تأسیس شد و 269 بنا در سه مصوبه دولت طی سال 87 به صندوق دولت منتقل شد اما در واگذاری این آثار تاریخی موضوعاتی بود که باید رفع می شد. برای همین در سال 89 آیین نامه ای تدوین شد که در راستا حفاظت از بناهای تاریخی قرار داشت.

میرزایی بیان نمود: در سال 95 و در استمرار این راستا 400 بنا به صندوق واگذار شد تا فرآیند واگذاری به بخش غیردولتی تسهیل گردد. در سال 96 بخشنامه ای عمومی صادر شد تا محدودیت ها در واگذاری برداشته گردد. برهمین اساس بناهایی که قابلیت واگذاری به بخش غیردولتی را دارد به صندوق معرفی شده تا فرایند واگذاری تسهیل گردد.

وی گفت: پس از این بود که در راستای حمایت از فعالان، هنرمندان و استادکاران صنایع دستی، قانون ما را ملزم به ایجاد صندوق نموده بود برای همین عنوان صندوق به توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیای اماکن و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تغییر یافت.

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی بیان نمود: براساس آمار غیررسمی یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی وجود دارد که از این تعداد طبق مطالعات اجرا شده حدود 500 بنای واجد ارزش فقط در شهر گرگان واقع شده است که اگر به فکر ایجاد ارزش افزوده و ایجاد کاربری برای این آثار نباشیم ممکن است در معرض تخریب قرار بگیرد.

میرزایی با اشاره به اینکه قانون حمایت از بازسازی و احیای بافت های تاریخی در سال 98 در مجلس تصویب شده است، گفت: مأموریت ما در صندوق این است با رصد کلی بتوانیم کاربری مناسب و طرح احیایی مناسب در راستای حمایت از آثار تاریخی در کشور تهیه کنیم. همچنین براساس این قانون هیچ دستگاهی مجاز به واگذاری بناهای تاریخی به غیر نیست که منطبق بر اصل حفاظت بوده و نگاه درستی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1030

به "60 بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار می گردد ، یک میلیون اثر تاریخی باارزش در کشور در معرض تخریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار می گردد ، یک میلیون اثر تاریخی باارزش در کشور در معرض تخریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید