اجرای توافق 25 ساله ایران و چین از کجا شروع می گردد؟

به گزارش ناق، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفت: در فروردین ماه سال جاری، ایران و چین سندی را امضا کردند که نشان دهنده استقبال دو طرف از توسعه همکاری های راهبردی و طولانی مدت در حوزه های مختلف داشت که بخشی از آن نیز به اقتصاد مرتبط می شد. این توافق یک نگاه کلی در همکاری های دو طرفه را نشان می دهد و در رابطه با پروژه یا طرحی خاص صحبت نمی کند. درواقع در چارچوب این سند، دو کشور اعلام آمادگی می نمایند که در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد سطح همکاری های خود را بالا ببرند.

اجرای توافق 25 ساله ایران و چین از کجا شروع می گردد؟

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد باید تعریف دقیقی از نیازها و همکاری های متقابل به وجود آید، شرح داد: ما باید تعیین کنیم که اقتصاد چین برای ما در چه حوزه هایی قابلیت عرضه محصول و خدمات دارد و در مقابل ما در چه حوزه هایی قابلیت صادرات به چین خواهیم داشت. سپس به طور خاص راجع به پروژه های جزئی به جمع بندی برسیم و اجرای توافق از این نقطه شروع گردد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به حوزه های گسترده ای که امکان افزایش همکاری ها میان دو کشور در آنها وجود دارد، بیان نمود: ما به طور خاص در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی امکان صادرات به محصول به چین را داریم و از سوی مقابل امکان جذب سرمایه گذار و استفاده از توان شرکت های چینی در پروژه های داخلی ایران نیز وجود دارد. در دیگر بخش های تجاری و خدماتی نیز مقدمات خوبی برای افزایش همکاری های دو کشور وجود دارد که می توان به شکل جزئی به آنها پرداخت.

حریری ادامه داد: ما در حوزه جذب سرمایه گذاری مستقیم از چین یا استفاده از فاینانس چینی در طرح های داخلی می توانیم از ظرفیت افزایش همکاری ها استفاده کنیم. برای مثال اگر بنا بر برقی سازی راه آهن تهران - اصفهان است، باید تعریف کرد که از ظرفیت چینی در کدام بخش از این پروژه استفاده خواهیم کرد. در دیگر حوزه ها نیز به همین شکل باید به شکل طرح محور و جزئی برنامه های همکاری میان دو طرف تبیین گردد.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایران به چین، تشریح کرد: با توجه به محدودیت های کرونایی، امکان آنکه هیئت بزرگی از ایران در این سفر وزیر خارجه راه همراهی نمایند وجود نداشت اما در جلساتی که در روزهای قبل از سفر برگزار گردید، وزیر خارجه نظرات و خواسته های بخش های مختلف مالی را دریافت کرد تا در این سفر بر اساس اولویت های اصلی، مذاکره با طرف چینی ادامه پیدا کند. ما به طور خاص در حوزه های بانک، بیمه و تجارت موضوعاتی داریم که در صورت پیگیری می تواند به افزایش همکاری با چین منجر گردد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین خاطر نشان کرد: در این تردیدی وجود ندارد که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، بخش مهمی از تقاضای موجود در بازار ایران از چین تامین می گردد و از این رو باید ما با برنامه ریزی دقیق، آماده باشیم که در صورت کاهش تحریم ها چه خواسته هایی خواهیم داشت. از سوی دیگر در حوزه صادرات به چین نیز طرح هایی مانند برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات ایران حداقل در سه نقطه از چین در دستور کار است که با بهبود شرایط کرونایی و کاهش محدودیت ها امکان اجرایی شدن دارد و می توان رابطه مالی دو طرف را بر اساس نیازهای متقابل و همکاری های دو جانبه به پیش برد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1930

به "اجرای توافق 25 ساله ایران و چین از کجا شروع می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای توافق 25 ساله ایران و چین از کجا شروع می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید