افزایش قیمت محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران، قیمت گوشت قرمز و انواع ماهی هم در بازار محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان از قافله افزایش قیمت ها عقب نماند و زنگ هشداری به مسئولان و تنظیم کنندگان قیمت بازار برای بار چندم به صدا در آمده که در این هفته مانده به ماه مبارک رمضان به فکر بازار باشند. قیمت مرغ و ماهی هم که از دیگر محصولات پروتئینی است، حال و روز مناسبی ندارد، علی رغم اینکه مسئولان می گویند، قیمت مرغ را پایین آورده اند، اما فروشندگان با ترفند قطعه فروشی به چند برابر قیمت اجازه چنین کاری را نمی دهند. قیمت ماهی هم بالا رفته و ماهیان وارداتی گران جایی برای ماهیان داخلی را گرفته است.

افزایش قیمت محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان

بر اساس گزارش میدانی، قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی به کیلویی 162 هزار تومان، گوشت ران گوساله 135 هزار تومان، گوشت ران و سردست گوساله 130 هزار تومان، گوشت چرخ نموده 110 هزار تومان و گوشت منجمد 108 هزار تومان در منطقه 19 تهران به فروش می رسد.

گوشت قرمز نرخ مصوب ندارد، بنابراین هر چه از جنوب به سمت شمال شهر تهران می رویم، قیمت های بیشتری را می بینیم، مغازه داران قیمت ها را بر اساس نرخ مغاز ها و میزان توانمندی مردم منطقه معین می نمایند، قیمت های 160 هزار تومان هم از شمال شهر شنیده می گردد.

افزایش قیمت گوشت قرمز عاملی برای بالا رفتن تقاضا مرغ و به تبع آن افزایش قیمت شده است، به طوری که عبدالعلی طهماسبی، رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت های زنجیره گوشت کشور گفت: سرانه مصرف مرغ از 25 کیلو به 35 کیلو افزایش یافته است. قیمت مرغ در بازار تهران در موج اول افزایش به کیلویی 45 هزار تومان و در موج دوم افزایش قیمت به کیلویی 40 هزار تومان هم رسیده بود، این موج ها در دو ماه گذشته رخ داد. دو روز است وزارت جهاد کشاورزی می گوید قیمت مرغ را باعرضه بیشتر به نرخ مصوب دولتی یعنی 24900 کاهش داده است.

گوشت قرمز و سفید از نیازهای اساسی سبد غذایی خانوار مردم است و از آنجایی که جایگزینی ندارند افزایش قیمت هر کدام بر دیگری تاثیر دارد.

افزایش قیمت گوشت در حالی است که مسئولان از افزایش فراوری خبر می دهند و حتی تقاضای صادرات دارند، منصور پوریان رئیس مجمع ملی صادرنمایندگان دام کشور گفت: فراوری دام در کشور به اندازه ای زیاد شده که از دولت می خواهیم اجازه صادرات بدهد.

این نخستین باری نیست که افزایش قیمت در شرایط عرضه بالا اتفاق می افتد، گوشت، تخم مرغ، میوه و مرغ همه اینها امسال در شرایطی افزایش قیمت داشتند که نه تنها کمبودی در بازار نبود، بلکه همزمان صادرات هم داشتیم.

قطعه فروشی مرغ ادامه دارد

عزم جزم برای کاهش قیمت مرغ از 14 فروردین با تزریق از استان های پرفراوری شمال به دیگر استان ها از جمله تهران شروع شد. عبدالعلی طهماسبی، رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت های زنجیره گوشت کشور گفت: در روز اول کاری امسال 1700 تن مرغ از سه استان شمالی کشور به بازار تهران آمد و بازار را اشباع نموده است.

آنالیز میدانی خبرنگار فارس حاکی است، این مرغ ها در مغازه های سطح شهر به صورت قطعه بندی شده و با قیمت های تا سه برابر به فروش می رسد، در حالی که بر اساس تصمیم قرارگاه مرغ و اعلام وزیر جهاد کشاورزی فروش قطعه بندی شده ممنوع و شامل جریمه های سنگین است.

بر اساس این گزارش نه تنها نظارتی بر این خلاف ها نمی گردد، بلکه مغازه ها با چسباندن برگه های تبلیغاتی بر شیشه مغازه ها و درج قیمت در تابلو آن را تبلیغ می نمایند.

قطعه فروشی مرغ یکی از دلایل بالا رفتن قیمت مرغ در چند روز اخیر مطرح شد و وزیر جهادکشاورزی نامه اعتراضی به وزیر صمت برای نظارت و نامه دیگر به استانداران برای جلوگیری از این کارها نوشت.

افزایش قیمت ماهی وارداتی به کیلویی 95 هزار تومان

آنالیز میدانی نشان می دهد، قیمت ماهی تیلاپیا به کیلویی 95 هزار تومان افزایش یافته، ماهی قزل آلا کیلویی 53 هزار تومان به فروش می رسد.

ماهی تیلاپیا وارداتی است و درباره فراوری و مصرف آن بحث های زیادی مطرح بود که با وجود اینها همچنان وارد می گردد و به قیمت های گران به فروش می رود.

تیلاپیا ماهی همه چیز خوار است و بعضی علما از نظر شرعی اشکالاتی وارد می کردند، از نظر علمی هم جزو ماهی های مهاجم طبقه بندی می شد که برای محیط زیست و ماهیان دریایی بسیار خطرناک است، به همین دلایل بود که سال 96 به دستور رئیس سازمان شیلات وقت واردات این ماهی ممنوع شد، اما عمر این ممنوعیت کوتاه بود.

از سویی واردات این ماهی را به ضرر فراوری ماهیان شیلاتی کشور می دانند به ویژه کشور صندلی 27 فراوری شیلاتی در جهان اما نخست در ماهی قزل آلا و خاویار را دارد.

روح الله فرهی، ریس اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش با انتقاد از واردات ماهی تیلاپیا گفت: با این نوع سیاست و برنامه ریزی، تلید نمایندگان ماهی گرمابی و خاویاری ها تحت تأثیر قرار گرفته اند؛ در گذشته صف طولانی برای تهیه قزل آلا می بستند،اما در حال حاضر فراوریها نصف شده و مشکل فروش وجود دارد که این نشانه سیاست گذاری نادرست در این حوزه است.

وی یادآور شد: مهمترین بهانه شیلات هم این است که می گوید ما با استاندارد جهانی فاصله داریم ؛ خب، آیا شما می خواهید با زور این را به مردم بدهید؟ یا به دنبال خارج کردن افراد دیگر از گردانه هستید؟

انتقاد از واردات ماهی تیلاپیا محدود به چند کارشناس نیست و در سال های گذشته نقدها زیادی در این مورد بوده، اما کسی گوش ننموده است

فلاح، کارشناس و پیش کسوت مزرعه داری فراوری ماهی قزل آلا ماجرای پشت پرده واردات این نوع ماهی را فاش کرد و گفت: واردات ماهی تیلاپیا در کشور از سال 92 کلید خورد که باید پول از کشور چین وارد کشورمان می شد؛ از سال 87 به بعد تا 89 این مقدار با از ماهی تیلاپیا در شهرستان های کشور وجود نداشت و واردات عمده این محصول بعد از سال 92 شدت گرفت. یعنی پول هایی که قرار بود، از چین وارد کشور گردد، تبدیل به ماهی تیلاپیا شد، به عنوان مثال کسانی که سنگ فروش بودند و سنگ به چین صادر نموده بودند و می خواستند پول را دریافت نمایند، این ماهی را به دلیل سود بالایی که داشت وارد کشور کردند.همچنین به این ماهی در زمان واردات گلیز (آب روی ماهی) برای سود بیشتر می زنند که مغایر با نظر دامپزشکی است چرا که این گلیز تا حدود 30 درصد (یعنی حدود 30 درصد ماهی تیلاپیای خریداری شده توسط مردم را آب تشکیل می دهد!) است.

جدیدترین قیمت محصولات پروتئینی در بازار منطقه 19 تهران به این شکل است:

محصول(کیلوگرم)قیمت(تومان)
گوشت ران گوسفندی162 هزار
گوشت ران گوساله135 هزار
گوشت ران و سردست گوساله130 هزار
گوشت چرخ نموده110 هزار
گوشت منجمد108 هزار
دنبه75 هزار
پاچه گوساله24 هزار
قلم گوساله14 هزار
جگر گوساله110 هزار
ماهی تیلاپیا95 هزار
ماهی قزل آلا53 هزار
قارچ30 هزار
فیله مرغ68 هزار
سینه مرغ بدون استخوان66 هزار
سینه مرغ با استخوان39 هزار
ساق مرغ55 هزار
بال مرغ39 هزار
کتف مرغ39 هزار
کمر مرغ39 هزار
ران مرغ بدون کمر37 هزار
ران مرغ با کمر32500
گردن مرغ11 هزار
دل مرغ13 هزار
سنگدان مرغ13 هزار
جگر مرغ8 هزار
پای مرغ7 هزار

در واقع زمانی که صندلی بسیار خوب فراوری محصولات ایران را در جهان مرور می کنیم، می توان نتیجه گرفت که این افزایش بی حساب و کتاب قیمت ها نه به دلیل کمبود و کاهش عرضه، بلکه مدیریت های اشتباه بوده که بعضا در بین مدیران و بعضا از سوی سیاست گذاری های کلان به آنها تحمیل شد که نمونه شاخص آن تعلیق قانون انتزاع است که مدیریت جزیره ای را بر بخش فراوری حاکم کرد.

ایران صندلی هفتم فراوری مرغ و تخم مرغ را در جهان دارد در 68 محصول کشاورزی صندلی نخست تا پانزدهم جهان را تصاحب نموده و در فراوری گوشت همه فاصله 150 هزار تونی با خودکفایی دارد، بنابراین اگر همتی باشد شاید در این فرصت کم باقی مانده تا ماه مبارک رمضان بتوان بازار را سامان داد.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1530

به "افزایش قیمت محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید