ایجاد بندر خشک در مرز استان اردبیل با جمهوری آذربایجان ضروری است

به گزارش ناق، حسین پیر موذن در جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی اضافه کرد: توافق لازم با مقام های جمهوری آذربایجان برای ایجاد این بندر و نیز اتصال خط ریلی در مناطق شاقتصادی استان با هدف توسعه مراودات اقتصادی انجاک گرفته .لی عملیاتی کردن این توافق ها ضرورت دارد.

ایجاد بندر خشک در مرز استان اردبیل با جمهوری آذربایجان ضروری است

وی با بیان اینکه این بندر، استان اردبیل را از بن بست خارج می کند اضافه نمود: داشتن380 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان و نزدیکی به بازار 400 میلیون نفری روسیه، قفقاز و آسیای مرکزی از جمله مزیت های جغرافیای سیاسی استان است که تا به امروز از این ظرفیت استفاده بهینه نشده و طرح های ارایه شده از جمله ایجاد منطقه آزاد تجاری، صنعتی و بندر خشک از سوی مدیران استانی دولت تدبیر و امید چراغ راهی برای جهت توسعه ای این استان است.

پیر موذن ادامه داد: یکی از کارکردهای بسیار مهم بنادر خشک در کنار افزایش توان صادراتی منطقه ایجاد فرصت های جدید اشتغال است چیزی که نیاز ضروری استان بوده و به ایجاد توسعه ای پایدار کمک می کند

رئیس اتاق بازگانی ،صنایع معادن و کشاورزی استان اردبیل درباره مشارکت مهندسان استان در بازسازی منطقه قره باغ جمهوری آذربایجان اضافه نمود: شرکت های ایرانی آمادگی آن را دارند تا در بازسازی قره باغ حضور داشته باشند.

پیرموذن با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای حضور در بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ قره باغ گفت: هنوز هیچ اقدام عملیاتی چه از سوی جمهوری آذربایجان و نیز کشورهای خارجی در مورد بازسازی قره باغ انجام نشده است و ما برای بازسازی ییشنهاداتی داریم و در اولین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی به این موضوعات خواهیم پرداخت.

او با بیان اینکه در حال ساماندهی شرکت هایی توانمند برای حضور در بازسازی و حضور اقتصادی در جمهوری آذربایجان هستیم، اظهارکرد: ما می توانیم در مناطق مرزی همکاری های خوبی با هم داشته باشیم.

پیرموذن گفت: در تمامی زمینه های عمرانی، اقتصادی، صنعتی می توانیم فعالیت های مشترکی داشته باشیم، در مورد بارانداز و شهرک صنعتی مشترک با جمهوری آذربایجان به توافق رسیده ایم که پس از کنترل کرونا آنها را عملیاتی می کنیم.

در این جلسه نحوه مشارکت شرکت های خدمان فنی مهندسی ،صنعتی ،کشاورزی و گردشگری در بازسازی قره باغ و راه اندازی خط ریلی مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1410

به "ایجاد بندر خشک در مرز استان اردبیل با جمهوری آذربایجان ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد بندر خشک در مرز استان اردبیل با جمهوری آذربایجان ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید