با سن یائسگی زنان ایران و دنیا آشنا شوید

به گزارش ناق، نمناک/یائسگی؛ تاریخی است که در آن خانم ها به مدت 12 ماه پریود نمی شوند. سن یائسگی در دنیا معمولاً بین 45 و 55 سال است که اغلب سن میانگین یائسگی 51 سال اعلام می گردد اگرچه بسیاری از خانم ها زودتر از این سن هم، یائسگی را تجربه می نمایند. در این قسمت از نمناک در خصوص سن یائسگی زنان بخصوص زنان ایرانی بیشتر شرح خواهیم داد.

با سن یائسگی زنان ایران و دنیا آشنا شوید

در چه سنی یائسگی شروع می گردد ؟

دوران پیش از یائسگی؛ یعنی دوران پریودی که در نهایت به یائسگی می انجامد و باعث توقف پریود های فرد می گردد. این مرحله تغییری، عموماً به زمانی مرتبط است که یک خانم وارد سن یائسگی گردد. هیچ سن و تاریخ دقیقی وجود ندارد که بدانیم چه خانم هایی در چه سنی وارد دوران پیش از یائسگی می شوند و برای هر خانم این سن متفاوت است. این تغییر معمولاً هفت سال قبل از تاریخ یائسگی فرد رخ می دهد اما ممکن است تا 10 سال هم طول بکشد. در طول این دوران نوسانات هورمونی در بدن خانم ها ایجاد شده و باعث کاهش فراوری استروژن و پروژسترون خواهد شد.

براساس گزارشات و تحقیقات اجرا شده متوسط سن یائسگی در میان بانوان ایران بین 50 تا 55 سالگی است که در این دوران خانم ها علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، عرق شبانه، پریود های نامنظم، کاهش میل جنسی، بی حوصلگی و غیره را بیشتر تجربه می نمایند. بدون شک برخی از خانم ها هم هستند که هیچ علامتی ندارند اما برخی دیگر ممکن است علائمشان تا چند سال هم ادامه داشته باشد.

در یائسگی دقیقاً چه اتفاقی می افتد ؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، یائسگی یعنی 12 ماه قطع خونریزی پریود که در این زمان تخمدان دیگر تخمک آزاد نمی کند و بیشتر خروجی های هورمون های جنسی در این دوران اتفاق می افتد. برخی از افراد یائسگی زودرس دارند و برای آن ها بین سن 40 و 45 سال اتفاق می افتد. علائم پیش از یائسگی حتی ممکن است در میانه 30 سالگی هم رخ بدهد. برخی از علائم ممکن است از بین بروند اما برخی دیگر همچنان ادامه پیدا خواهند کرد.

چه زمانی یائسگی خاتمه می یابد؟

بعد از این که خانمی به سن یائسگی می رسد، وارد دوران پس از یائسگی می گردد. یعنی نابارور خواهد بود و دیگر پریود نخواهد شد. اگر خانمی در دوران پس از یائسگی باز هم خونریزی داشته باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کند. کاهش سطح استروژن باعث می گردد که خانم ها بیش از همواره در معرض مسائل جدی مانند پوکی استخوان، افسردگی، بیماری قلبی - عروقی و غیره قرار بگیرند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1603

به "با سن یائسگی زنان ایران و دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سن یائسگی زنان ایران و دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید