برنده جایزه گنکور 2020 معرفی گردید

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه فیگارو- هیئت ده نفره داوران جایزه گنکور، ساعتی پیش به وسیله یک ویدئو کنفرانس زنده، با اعطای 8 رای مثبت به اروه لوتلیه، نویسنده فرانسوی برای رمان نابهنجاری، او را به عنوان برنده نهایی مهم ترین جایزه ادبی فرانسه در سال 2020 معرفی کردند.

برنده جایزه گنکور 2020 معرفی گردید

بی قرارها نوشته دجایلی امادو امل از انتشارات امانوئل کولاس، تاریخ نگاری پادشاهی نوشته مائل رنوارد از انتشارات گراسه و تز، زندگی جدیدش نوشته کمی دو تولدو از انتشارات وردیه، سه نامزد نهایی دیگر جایزه گنکور بودند که با برگزیده نهایی این جایزه رقابت می کردند.

انتشار رمان ناهنجاری در تاریخ 12 اوت و از سوی انتشارات گالیمار یک پدیده منحصر به فرد در فرانسه بوده است. این رمان در زمان کوتاهی پس از انتشار، مجوز ترجمه به 6 زبان و ساخت یک سریال اقتباسی تلویزیونی را دریافت کرد. روزنامه فیگارو هم چنین گزارش داده از رمان نابهنجاری تا به امروز 29 هزار نسخه به فروش رفته و به مدت سه هفته نیز جز ده اثر برتر داستانی در فرانسه بوده است.

دیدیه دکوئن، رئیس هیئت داوران گنکور، ضمت تحسین رمان برگزیده برای داستانی شفاف و در عین حال پیچیده و قاعده مند گفت رمانی مبدعانه که منطق را روبه روی جادو می نشاند و به کشف بخش و جزئی از وجود ما که از آن می گریزیم می پردازد.

لوتلیه نیز پس از اعلام برگزیده شدن خود با اشاره به این که برای نگارش این رمان با تطبیق یک سبک روی هر شخصیت ، روی پرسوناژهای مختلف کار نموده و کوشیده به مقایسه و مقابله ایده تکثیر و و رویارویی با خود بپردازد گفت که از دریافت این جایزه نمادین شگفت زده شده است.

داستان رمان نابهنجاری در سال 2021 جریان دارد. مسافران یک پرواز پاریس به نیویورک که در میانشان افرادی از طبقات مختلف جامعه از جمله پدر یک خانواده محترم، یک وکیل سرشناس، ستاره پاپ اهل نیجریه و یک نویسنده هستند حوادثی را پشت سر می گذارند که زندگی همه شان را دگرگون می نماید.

اروه لو تلیه، نویسنده 63 ساله فرانسوی که ریاضیدان هم است تا به امروز بیش از سی کتاب در زمینه های مختلف شعر، داستان کوتاه و رمان نوشته است. او پیش ازین جوایز متعدد دیگری را برای نگارش آثارش از جمله جایزه طنز سیاه در سال 2013 برای کتاب قصه های آبکی، جایزه بوتول را برای اثر من و فرانسوا میتران در سال 2016 و نیز جایزه بهترین رمان عاشقانه را برای رمان خیلی راحت وابسته می شوم در سال 2007 برنده شده بود.

جایزه گنکور که قرار بود روز 10 نوامبر و به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از پنجره رستوران دورانت در پاریس معرفی گردد به دلیل اجرای دومین قرنطینه سراسری در فرانسه به زمان نامشخصی موکول شد که انتها تصمیم بر آن شد که روز 30 نوامبر تاریخ اعلام برگزیده مهم ترین جایزه ادبی در فرانسه باشد.

اعضای رسمی سال جاری آموزشگاه گنکور را به ریاست دیدیه دکوئن افرادی چون اریک امانوئل اشمیث، پاسکال بروکنر، پل کنستانت، پاتریک رمبو، طاهر بن جلون، کمی لورانز، فرانسوا چاندرناگور، فیلیپ کلودل، پیر آسولین تشکیل می دهند.

سال گذشته ژان پل دوبوا برای رمان همه مردان به یک شیوه زندگی نمی نمایند پیروز شد جایزه گنکور 2019 را به دست آورد.

جایزه گنکور اولین بار در سال 1903 از سوی ژول و ادمون گنکور راه اندازی شد. اگرچه برنده این جایزه تنها مبلغی ناچیز معادل 10 یورو دریافت می نماید، اما جایزه غیررسمی گنکور که فروش بالای رمان برنده را برای نویسنده اش به ارمغان می آورد، بسیار باارزش تر از جایزه اصلی است.

از برندگان سرشناس این جایزه می توان از مارسل پروست در سال 1929، سیمون دوبووار در سال 1954 و پاتریک مودیانو، برنده نوبل ادبیات سال 2014 نام برد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1301

به "برنده جایزه گنکور 2020 معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده جایزه گنکور 2020 معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید