تغییرات آب وهوایی و بازگشت برخی بیماری ها

نتایج مطالعات نشان می دهد که افزایش دی اکسیدکربن در اتمسفر ممکن است باعث بازگشت بیماری های مرتبط با پشه گردد که در گذشته ریشه کن شده است.

تغییرات آب وهوایی و بازگشت برخی بیماری ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ارث، پژوهشگران در دانشگاه باث انگلستان دریافتند که تغییرات آب و هوایی باعث بازگشت بیماری های مرگبار مرتبط با پشه خواهد شد.

محققان بر این باورند که بیماری های مربوط به پشه ها، نه تنها در اروپا و مناطق دیگری که این گونه بیماری ها، قبلا در آن ریشه کن شده است بلکه می تواند در مناطق دیگر هم گسترش یابد.

بیماری های مرگبار مرتبط با پشه از جمله مالاریا، تب زرد، ویروس زیکا و تب دنگی، سالانه باعث مرگ میلیون ها نفر می شوند.

نتایج نشان داده است که میزان رشد گونه های جدید پشه ها معمولا با افزایش سطح دی اکسید کربن اتمسفر افزایش می یابد.

آنان اظهار کردند: گونه های مختلف پشه ها قادر هستند با تغییرات اقلیمی سازگار شوند.

پروفسور متیو وایلز، محقق این آنالیز اظهارکرد: پشه های جنس ماده قادرند منابع غذایی خود را از خون با استفاده از سطح CO2 آزاد شده از بدن پستانداران شناسایی نمایند.

در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که با افزایش سطح CO2 که در نتیجه فعالیت بشری است، پشه ها نمی توانند اختلاف را تشخیص دهند که این امر منجر به افزایش بیماری های منتقل شده از پشه ها خواهد شد.

این مطالعه را محققان دانشگاه یورک و دانشگاه باث از انگلستان و دانشگاه کشاورزی چین برای اولین بار انجام دادند و دریافتند که تغییرات اقلیمی بر میزان تنوع پشه ها تاثیر خواهد گذاشت و این موضوع بر سلامتی انسان هم موثر خواهد بود.

این مطالعه در مجله Biology Communications منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تغییرات آب وهوایی و بازگشت برخی بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات آب وهوایی و بازگشت برخی بیماری ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید