تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر دنیا نصب می گردد

به گزارش ناق، در راستای معرفی شیخ الرئیس توسط بنیاد بوعلی سینا، تندیس اهدایی ابن سینا توسط بنیاد بوعلی سینا، در دانشگاه ها و مراکز فرهنگی کشورهای دیگر نصب می گردد.

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر دنیا نصب می گردد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا، با توجه به مصوبه هیئت امنای این بنیاد، نیم تنه ای از شیخ الرئیس، بوعلی سینا طراحی و در حال ساخت است که با هماهنگی و همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دانشگاه های معتبر دنیا نصب خواهد شد.

توکل دارایی، رئیس روابط عمومی و امور بین الملل بوعلی سینا در این باره گفت: بر پایه مصوبه هیئت امنای محترم بنیاد، مقرر شد نیم تنه ای از شیخ الرئیس تهیه گردد و با صلاحدید و مشورت سازمان های ذی ربط فرهنگی، به مراکز و دانشگاه های پزشکی و فلسفی معتبر دنیا هدیه و در آنجا نصب گردد.

رئیس روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا افزود: پس از مشورت های لازم با متخصصین و هنرمندان تجسمی، ساخت نیم تنه ابوعلی سینا به استاد هادی عرب نرمی واگذار شد و قرار شد بر اساس تصویر مصوب انجمن آثار ملی در سال 1324 خورشیدی، اثر مرحوم استاد ابوالحسن خان صدیقی، مجسمه ای ساخته گردد. با توجه به اهمیت موضوع و لزوم بهره مندی از تجارب هنرمندان صاحب نام و شناخته شده؛ آقای عرب نرمی که در ساخت تندیس های مفاخر ملی اثرهای ارزشمندی برای شهرداری تهران و سایر نقاط کشور ساخته است؛ انتخاب شد و ایشان با هنرمندی تمام و علاقه وافری که به فرهنگ و تمدن ایران دارند؛ نیم تنه ای از شیخ درست نموده که مورد قبول و توجه اصحاب هنر قرار گرفته است.

دارائی درباره اهداء و نصب نیم تنه بوعلی سینا نیز گفت: مقرر شده که با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت خانه های خارجه و علوم، در کشورهایی که مراودات فرهنگی و علمی با ایران دارند و نصب این تندیس می تواند به تعمیق روابط دو جانبه منجر گردد؛ این تندیس هدیه و نصب گردد. البته هدف مهم از این برنامه اجرایی، معرفی شیخ الرئیس به عنوان حکیم، فیلسوف و دانشمند ایرانی است و در پلاک معرفی تندیس مطالبی در تأیید و تأکید بر ایرانی بودن ابوعلی سینا نوشته خواهد شد.

دارایی همچنین گفت: با توجه به اهمیت تاریخی و تمدنی شهر همدان و نیز وجود آرامگاه شریف بوعلی سینا در این شهر، پیشنهاد شده است که نمونه ای برنزی از این اثر با هزینه شهرداری همدان در ابتدای پیاده راه بوعلی سینا در میدان مرکزی امام همدان نصب گردد که مراحل هماهنگی آن در حال اجرا است.

بنا به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا؛ هادی عرب نرمی، استاد هنرمند و مجسمه ساز درباره اثر ساخته شده نیم تنه ابوعلی سینا توسط خود گفت: بنده نیم تنه و سردیس برخی از مشاهیر فلسفی و علمی کشور را ساخته ام که هر یک از ویژگی های خاص در تمدن اسلامی و ایرانی برخوردار بوده اند؛ اما سفارش ساخت نیم تنه ابوعلی سینا؛ با توجه به منحصر به فرد بودن شخصیت و اثرگذاری آن در علم و اندیشه دنیا و ایران، وظیفه دشوارتری بود که امیدوارم توانسته باشم آن را به نحو مقبول و شایسته انجام داده باشم.

عرب نرمی افزود: اساس کار بر مبنای تصویری بود که از ابوالحسن خان صدیقی بر جای مانده و طراحی ایشان مورد تأیید انجمن آثار ملی وقت قرار گرفته است. مسئله جالبی که در طراحی استاد صدیقی وجود دارد این است که در شخصیت پردازی جوانی ابن سینا را انتخاب نموده است، در حالی که تصویرسازی از بقیه مشاهیر معمولاً در سن کهولت است. البته ابن سینا هم عمر زیادی نداشته و 58 سال عمرنموده است، ولی تصویری که استاد صدیقی از ابوعلی سینا ارایه می نماید، القای این مطلب است که ابن سینا مربوط به همین امروز است.

وی ادامه داد: گویی با گذشت هزار سال از درگذشت ابن سینا، ایشان هنوز زنده است. خود من هم احساس می کنم ابوعلی سینا انسان معاصر ماست و همین امروز، مخاطبش ماییم و دارد با ما حرف می زند. هنوز طراوت و تازگی دارد و امروزی بودنش حفظ شده است.

هنرمند مجسمه ساز مشاهیر ملی درباره اثر هنرمندانه خود شرح داد: بنده به میراث فرهنگی و علمی گذشتگان مان که باقی مانده، خیلی علاقه دارم و کارهایی را که قبول می کنم، با شور و شوق انجام می دهم. احساس می کنم یک رابطه ای با گنجینه ای که از قدیم داشته ایم، برقرار می کنم و با همین حس نیز، نیم تنه ابوعلی سینا را ساختم. از سال گذشته که این کار به من سپرده شد، به سراغ فلسفه بوعلی رفتم؛ هر چند قبلاً در مورد طبش اطلاعاتی داشتم.

وی افزود: اندازه این نیم تنه به 120 سانتی متر می رسد و سعی نموده ام با توجه به گرایش کلاسیک در انجام این اثر، در ساخت آن بافتی ایجاد کنم که بر جوانی ابن سینا تأکید کند. چراکه ابن سینا برای ما ایرانی ها هنوز خیلی جوان است؛ انگار هنوز کتابهایش را ننوشته و چاپ ننموده است و هر آن منتظریم که اثر تازه ای خلق کند؛ به زبان دیگر، تأثیرگذاری ماندگار و امروزی او در فرهنگ و دانش ما، نشانه خلق اثر مبتنی بر میراث ابوعلی سیناست.

عرب نرمی توضیح داد: در ساخت نیم تنه شیخ الرئیس سعی کردم در نگاه، حالت، چین و چروک لباس، خط هایی که روی لبه های مجسمه است و سایر موارد بصری، جوری کار گردد که یک ارتباط حسی با بیننده پیدا گردد و در کل آن مجموعه عناصر بصری حسی را انتقال کند که روح اثر را در داخل خودش بپروراند و القا کند. مثلاً در مورد نحوه دریافت کتاب در دست ابوعلی سینا، من یک حالت خاص که وجهه ای ویژه و مربوط به یک لحظه و حس خاص باشد، به آن نداده ام. حالت معمولی کتاب دریافت است و آن را خیلی عمومی و ساده انتخاب کردم تا مربوط به مورد و لحظه خاصی نباشد.

وی گفت: در ترکیب بندی مجسمه وقتی صورت را از روبرو ببینیم یک حالت اسپیرال دارد، یعنی مثل حالت حلزونی، فرم ها چرخیده اند و آرام آرام پایین می آیند، یعنی ترکیبی در نظر گرفته شده که اگر کسی بخواهد مجسمه را ببیند، این گردش بصری را داشته باشد. بعضی از مجسمه ها جوری ساخته می شوند که یک زاویه غالب دارند و اگر دقت کنید می بینید هر مجسمه معروفی از یک زاویه اش خیلی عکس وجود دارد، چون آن زاویه، غالب است. ولی بعضی از مجسمه ها جوری ساخته می گردد که همان زاویه غالب را که دارند، ولی بیننده گرایش دارد که بچرخد و زاویه های دیگرش را هم ببیند. سعی شده نیم تنه ابوعلی سینا، چنین حالتی داشته باشد که وقتی مجسمه را می بینیم این حرکت را دورتادورش داشته باشیم.

عرب نرمی در پاسخ به این پرسش که کار صورت گرفته؛ چقدر ماندگار خواهد بود، گفت: من خودم آدم سخت گیری هستم و زمان بیشتری برای آن گذاشتم. تا حدی که الان آماده است من از کار راضیم ولی این که دو سال دیگر چه نظری دارم؛ تعیین نیست. خودم میل دارم دو یا حتی چهار مجسمه دیگر از ابن سینا بسازم. ابن سیناهایی که شاید احساس کنم وجه دیگری از این شخصیت را نشان می دهد یا وجه دیگری را من کشف کنم. ولی این که بگویم کار ماندگاری است این حرف کلی تری است که فعلاً نمی توانم چیزی بگویم و باید برای خودم زمان بگذرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا، هادی عرب نرمی متولد اول شهریور سال 1357 خورشیدی در شهر نیشابور است و مدرک کارشناسی خود را در سال 1381 از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته مجسمه سازی گرفته و در سال 1391 نیز در رشته نقاشی از همین دانشگاه مدرک کارشناسی ارشد گرفته است. وی با شهرداری تهران و دانشگاه فردوسی مشهد در ساخت تندیس های مشاهیر و مفاخر ملی همکاری داشته است. ساخت نیم تنه های ملاهادی سبزواری و عطار نیشابوری در میدان مشاهیر در نزدیک پارک آب و آتش و نیم تنه حکیم مدرس زنوزی فیلسوف دوره قاجار، سردیس شهید شهریاری در دانشگاه صنعتی شریف، سردیس نوشیروانی خیّر دانشگاه صنعتی بابل، نیم تنه حریری برای بنیاد علمی مهندس حریری و سردیس حکیم میرفندرسکی در اصفهان از جمله اثرهای هنری استاد عرب نرمی است.

وی برای کار هنری شخصی خود پروژه ساخت تندیس و مجسمه هایی بر اساس آثار عطار نیشابوری را پیگیری و اجرا می نماید و با استفاده از نشانه و استعاره های موجود در آثار و اشعار عطار، مجموعه ای خلق نموده که در نمایشگاه های مختلف ارایه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 81

به "تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر دنیا نصب می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر دنیا نصب می گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر دنیا نصب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید