خبرنگاران 3 عامل تاثیرگذار بر فرایند صعودی بازار سرمایه

به گزارش ناق، تهران - خبرنگاران - یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه فرایند معاملات بورس نگران کننده نیست، گفت: مسایلی مانند بهبود شرایط بازارهای جهانی و قیمت های جهانی نسبت به گذشته، عدم وجود افق کاهش قیمت برای دلار و برطرف بحران کرونا در کنار یکدیگر باعث شده تا فرایند شاخص بورس امیدوارکننده باشد.

خبرنگاران 3 عامل تاثیرگذار بر فرایند صعودی بازار سرمایه

نادر اسراری امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه نمود: ریزش شدیدی که بازار در چند ماه گذشته تجربه کرد، سبب افزایش تعداد افرادی شد که نسبت به فرایند میان مدت بازار بدبین شدند و به دلیل بی اعتمادی های ایجاد شده در بازار گمان می کردند که شاخص بورس افت بیشتری را در بازار تجربه می نماید.

وی گفت: از اوایل آذر ماه که بازار آغاز به رشد کرد افرادی که در اصلاح چند ماه گذشته متضرر شدند دیگر برای سرمایه گذاری وارد بورس نشدند، این افراد جزو سهامداران حقیقی و حقوقی بودند که گمان می کردند رشد ایجاد شده در بازار مصنوعی است و ممکن است دوباره شاخص بورس وارد مدار نزولی گردد.

اسراری با بیان اینکه ریزش های سنگینی که در بازار سهام در دهه 90 رخ داد ناشی از اتفاق های سیاسی بود که به شدت بازار را تحت تاثیر خود قرار دادند، گفت: افت پرشتاب شاخص بورس در انتهای سال 93 و ابتدای سال 94 به دلیل توافق های اجرا شده در زمینه برجام بود، ریزش دیگری در بازار در انتهای سال 92 به واسطه افت قیمت های جهانی و اشباع خرید در عمده سهم ها شکل گرفت، با توجه به وجود چنین مسایلی، ریزش اخیر شاخص بورس باعث ترس سهامداران از احتمال خاتمه فرایند صعودی بازار شد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، از مرداد ماه امسال و از زمانی که بازار در کما فرو رفت، سهامداران ریزش این بازار را به آن موقع نسبت دادند.

وی گفت: مسایلی مانند بهبود شرایط بازارهای جهانی و قیمت های جهانی نسبت به گذشته، عدم وجود افق کاهش قیمت برای دلار و برطرف بحران کرونا در کنار یکدیگر باعث شده تا حالتی را که بازار پیدا می نماید امیدوار کننده باشد و زمینه ایجاد چشم اندازی روشن را در این بازار فراهم کند.

اسراری با تاکید بر اینکه فرایند معاملات بورس نگران کننده نیست، گفت: در شرایط فعلی نمی توان در انتظار اصلاح سنگین شاخص بورس بود و سهامداران نباید نگران ریزش احتمالی شاخص بورس و مشاهده اعدادی عجیب در کانال شاخص بورس باشند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار نیازمند اصلاح بود و باید به طور حتم آن را تجربه می کرد، اما مواردی باعث ایجاد اصلاح شد که مهمترین عامل آن فروش از سوی حقیقی ها و بازارگردانی ضعیف بازارگردان ها بود.

وی گفت: زمانی که بعضی از موارد دست به دست یکدیگر می دهند تا شاخص بورس فرایند اصلاحی را در پیش گیرد، شاهد انتشار بعضی از اخبار سیاسی یا مالی در بازار می شویم که باعث ایجاد شتاب بیشتر در فرایند اصلاحی بازار است.

اسراری گفت: اکنون با توجه به معاملاتی که در بازار شاهد هستیم خطر چندانی شرایط بازار را تهدید نمی نماید و اصلاح شاخص بورس را نباید برای بازار خطرناک دانست زیرا ایجاد فرایند منفی در بازار، معاملات بورس را برای فرایند صعودی جدید آماده می نماید.

وی تاکید نمود: در بازارهای جهانی عاملی برای افت قیمت ها وجود ندارد، به همین دلیل تصورها این است که سرمایه های سرگردان به دلیل اشباع بازارهای موازی، برای سرمایه گذاری به سراغ بازار سرمایه یا بانک خواهند رفت اما بعید به نظر می رسد که سرمایه ها به سمت بانک بفرایند و احتمال ورود آنها در بازار سهام بیشتر است.

اسراری با بیان اینکه بورس در جهت صعودی واقع شده است، گفت: سهامداران نباید در کوتاه مدت در انتظار دست یابی شاخص بورس به سقف قبلی باشند، شاخص بورس تا چند روز آینده کانال 1.5 میلیون واحد را پس می گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در مجموع با توجه به رشد قیمت های جهانی تصور ریزش شاخص بورس اشتباه است، اضافه نمود: روز گذشته نفت برنت بالای 50 دلار تثبیت شد و قیمت محصولات پتروشیمی و فولاد با جهش بزرگی همراه بودند، بنابراین رشد قیمت های جهانی باعث شد تا گروه فلزات و پتروشیمی روز خوبی را در بازار داشته باشند و تصور حاکم شده در بازار در خصوص گروه پتروشیمی که ممکن است فرایند مثبتی را در بازار نداشته باشند از بین رفت که این موضوع شوک مثبتی را به بازار وارد کرد.

وی گفت: بازار اکنون فرایند به نسبت صعودی را در پیش گرفته اما ممکن است در چند روز آینده نوسان منفی داشته باشد و بعد دوباره فرایند صعودی پرشتابی را در پیش بگیرد.

اسراری در خاتمه گفت: در کل فرایند بازار صعودی است و سهامداران نباید نگران باشند زیرا با توجه قیمت دلار و قیمت های جهانی، پیش بینی کاهش شدید شاخص بورس بعید است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1345

به "خبرنگاران 3 عامل تاثیرگذار بر فرایند صعودی بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 3 عامل تاثیرگذار بر فرایند صعودی بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید