خبرنگاران 40 آژانس گردشگری آذربایجان شرقی درخواست تعطیلی کردند

به گزارش ناق، تبریز-خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد: به دلیل شرایط خاص کرونایی و رکود حاکم بر صنعت گردشگری جهان، تا به امروز تعداد 40 آژانس گردشگری در این استان تقاضای تعطیلی کرده اند.

خبرنگاران 40 آژانس گردشگری آذربایجان شرقی درخواست تعطیلی کردند

احمد حمزه زاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، مجموع آژانس های مسافری و گردشگری آذربایجان شرقی را 246 واحد اعلام و افزود: درخواست تعطیلی 40 واحد از این مجموعه رقم بسیار بالایی است که بر اثر تبعات شرایط کرونایی در استان رقم خورده و می توان ادعا کرد که صنعت گردشگری با ظهور و بروز ویروس کرونا به تدریج راستا نابودی را در پیش گرفته است.

وی گفت: البته باید در نظر داشت که بقیه آژانس های گردشگری آذربایجان شرقی و حتی در کل کشور نیز شرایط چندان مناسبی ندارند و همه این واحدهای صنفی مسائل عدیده و بسیاری دارند که به دلیل تعطیلی تورهای مسافرتی بر آنها حاکم شده است و این احتمال وجود دارد که درخواست های تعطیلی روز به روز افزایش یابد.

حمزه زاده افزود: در حال حاضر تنها منبع تامین مالی آژانس های گردشگری و مسافرتی در آذربایجان شرقی موضوع بلیت فروشی است که آن نیز با خریدهای اینترنتی به شدت در حال افول و نزول است و اگر این منابع مالی نیز از آژانس ها گرفته شود، رکود کامل بر صنعت گردشگری و آژانس های مسافری حاکم خواهد شد.

وی کاهش ظرفیت مسافرگیری هتل ها و اماکن اقامتی آذربایجان شرقی را نشانه ای واضح از رکود حاکم بر صنعت گردشگری خواند و گفت: هم اکنون هتل های این استان در بهترین حالت با 25 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند که بر اساس استانداردهای ملی و جهانی این رقم باید حداقل 40 درصد باشد تا سوددهی هتل ها و اماکن اقامتی محقق شود.

حمزه زاده ادامه داد: بر همین اساس هتل های آذربایجان شرقی و اغلب شهرهای ایران با حداقل 15 درصد زیان دهی فعالیت می کنند که ادامه این فرایند آثار بسیار تخریبی بر حوزه گردشگری و نیز اشتغال شهرهای مختلف به خصوص گردشگرپذیر خواهد گذاشت.

به گفته وی شرایط کرونایی در کشور و آذربایجان شرقی باعث شده است تا خدمات جانبی هتل ها همچون فعالیت استخرها، کافی نت ها، کافی شاپ ها، تالارها و باشگاه های ورزشی موجود در داخل این اماکن نیز تعطیل شده و منابع درآمدی آنها به شدت کاهش یابد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه برخی از مباحث مرتبط با فعالان حوزه گردشگری نیازمند اقدامات جدی و همت همه جانبه دستگاه های اجرایی است، گفت: به دنبال شرایط بحرانی کنونی آژانس های مسافرتی، هتل ها و سایر تأسیسات گردشگری و همچنین هنرمندان صنایع دستی با خسارات مالی بیشتری روبرو هستند.

حمزه زاده گفت: تمامی تورهای مسافرتی داخلی و خارجی و فروش و صادرات صنایع دستی هم اکنون متوقف شده که در این راستا لازم است علاوه بر اعطای تسهیلات، همکاری همه جانبه دستگاه ها برای تسهیل فعالیت و جبران خسارات بیشتر شود.

وی از تدوین برنامه های پساکرونایی مشترک با تشکل های حرفه ای با حمایت استانداری آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: حمایت و برنامه ریزی در راستای تقویت مجدد گردشگری استان از جمله مهم ترین برنامه های مشترک استانی است که همکاری تمامی دستگاه های اجرایی و همچنین تشکل های حرفه ای را می طلبد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1389

به "خبرنگاران 40 آژانس گردشگری آذربایجان شرقی درخواست تعطیلی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 40 آژانس گردشگری آذربایجان شرقی درخواست تعطیلی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید