خشم و نارضایتی دنیا اسلام از انتشار تصاویر موهن

به گزارش ناق، ایرنا نوشت: بسیاری از کشورهای اسلامی و عربی در اعتراض به انتشار تصاویر توهین آمیز به پیامبر گرامی اسلام (ص) در فرانسه و حمایت امانوئل مکرون از این اقدام با برگزاری تظاهرات و راه اندازی پویش های مردمی و فراخوان تحریم کالاهای فرانسوی خشم و نارضایتی خود را نشان دادند.

خشم و نارضایتی دنیا اسلام از انتشار تصاویر موهن

بازانتشار کاریکاتوری موهن در نشریه فرانسوی در دو هفته گذشته خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. این خشم با سخنان امانوئل ماکرون در چهارشنبه هفته گذشته که به حمایت از این اقدام به بهانه آزادی عقیده پرداخته بود، شعله ور تر شد.

روزنامه فرا منطقه ای رای الیوم در این خصوص نوشت : کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان که یک سوم جمعیت دنیا اسلام را دارند، در مقام مقابله با اهانت و زبان درازی مکرون برآمدند و با این کار مشروعیتی رسمی علیه پدیده اسلام هراسی و تبعیض نژادی رییس جمهوری فرانسه را شروع کردند که در حال حاضر در دنیا غرب درحال گسترش است.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره، تا به امروز 10 کشور عربی و اسلامی در این خصوص موضع رسمی اتخاذ نموده اند . البته بعضی از آنان فقط با صدور بیانیه ای این اقدام را محکوم کردند در حالی که بعضی نیز سفیر فرانسه در کشور خود را فراخوانده و به مواضع اخیر پاریس به ویژه اظهارات رئیس جمهور امانوئل مکرون به طور رسمی اعتراض کردند.

بر اساس گزارش یاد شده این 10 کشور عربی و اسلامی عبارتند از :

ایران .. تصاویر توهین آمیز سوء استفاده از آزادی بیان است

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز (دوشنبه) در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام نمود که تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلام و مسلمانان در واقع سوء استفاده از آزادی بیان است.

ظریف گفت: توهین به یک میلیارد و 900 میلیون مسلمان و مقدسات شان باعث افزایش تندروی و افراط گرایی در دنیا خواهد شد.

ترکیه.. استمرار اعتراضات علیه مکرون

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز برای سومین روز متوالی با محکوم کردن اظهارات ایمانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ادامه داد و تاکید نمود که مکرون به دلیل اظهارات نژادپرستانه اش علیه اسلام نیازمند آن است که توان عقلی خود را آزمایش کند.

اردوغان امروز از رهبران اروپا خواست تا به دستور کار خصمانه رئیس جمهور فرانسه علیه اسلام سرانجام دهند . وی همچنین از ملت ترکیه خواست تا کالاهای فرانسوی را تحریم نمایند.

پاکستان .. متهم کردن مکرون و فراخواندن سفیر

وزارت خارجه پاکستان مارک بریتی سفیر فرانسه در اسلام آباد را فراخواند و پیغام اعتراض شدید اللحن این کشور در محکومیت تصاویر توهین آمیز به رسول اکرم (ص) و اظهارات مکرون را به او ابلاغ نموده و از آنها به عنوان اظهارات خصمانه علیه مسلمانان یاد کرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز چندی پیش گفت که حمایت رئیس جمهور فرانسه از انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به پیغامبر اسلام (ص) احساسات مسلمانان را در سراسر دنیا جریحه دار نموده است . عمران خان مکرون را به حمله علیه اسلام متهم کرد.

اردن .. توهین به مقدسات باعث افزایش فرهنگ تنفر و خشونت می گردد

أیمن الصفدی وزیر خارجه اردن دیروز (دوشنبه) سفیر فرانسه در امان را به حضور طلبید و به اطلاع او رساند که اردن مخالف انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به پیغامبر گرامی اسلام (ص) است و این اقدام احساسات تقریبا دو میلیارد مسلمان را آزار می دهد.

مغرب .. آزادی بیان هر فرد آن گاه که آزادی دیگران شروع گردد، سرانجام می یابد

وزارت خارجه کشور مغرب با صدور بیانیه ای تاکید نمود که اقدام یاد شده از ناپخته بودن دست اندرکاران آن حکایت می نماید و آزادی بیان هر فرد آن گاه که آزادی دیگران شروع گردد، سرانجام می یابد و هیچکس حق ندارد به بهانه آزادی بیان به دیگران توهین کند.

کویت.. هشدار نسبت به پیغامدهای ادامه انتشار تصاویر توهین آمیز

وزارت خارجه کویت با صدور یک بیانیه رسمی نسبت به پیغامدهای ادامه انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلام و مسلمانان هشدار داد.

احمد ناصر الصباح وزیر خارجه کویت به اطلاع آن کلیر لوجیندر سفیر فرانسه رساند که باید فرایند توهین به تمامی ادیان آسمانی و پیغامبران در اظهارنظرهای رسمی انتها یابد.

قطر.. نسبت به اقدامات تحریک آمیز علیه ادیان هشدار می دهیم

دولت قطر اتخاذ هر گونه رویکرد تنفرآمیز علیه اعتقادات و نژادها و ادیان را محکوم نموده و اعلام نمود که چنین اقدامی باعث دشمنی میان جوامع کشورهای مختلف دنیا می گردد .

موریتانی.. اقدامات تحریک آمیز علیه اسلام محکوم است

موریتانی به شدت اقدامات تحریک آمیز علیه اسلام و توهین به پیغامبر گرامی اسلام (ص) به بهانه آزادی بیان را محکوم کرد.

وزارت خارجه موریتانی امروز با صدور بیانیه ای گفت این رویکرد با آزادی بیان منافات دارد زیرا باعث تحریک امت مسلمان و احساسات مسلمانان می گردد.

لیبی مکرون را به عذرخواهی دعوت کرد

دولت وفاق ملی لیبی به رسمیت شناخته شده از سوی سازمان ملل دیروز دوشنبه اظهارات اخیر مکرون در خصوص اسلام و توهین به پیغامبر گرامی اسلام (ص) را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه لیبی با صدور بیانیه ای از رئیس جمهور فرانسه خواست تا از اظهارات تحریک آمیز خود دست بردارد و از مسلمانان دنیا از جمله اتباع مسلمان دارای شناسنامه فرانسوی عذرخواهی کند.

عربستان .. کوشش برای ارتباط دادن اسلام به تروریسم مردود است

یک مقام مسئول در وزارت خارجه توضیح داد که کشور متبوع وی هر گونه کوشش جهت ارتباط دادن اسلام به تروریسم را مردود می داند و انتشار تصاویر توهین آمیز علیه پیغامبر گرامی اسلام (ص) را محکوم می نماید.

مقام مزبور که خبرگزاری واس به نام وی اشاره نکرد، همچنین افزود که عربستان هر گونه اقدام تروریستی صرف نظر از آنکه عامل آن چه کسی است، را محکوم می نماید و خواهان آزادی اندیشه و فرهنگ همراه با احترام و بخشش و صلح و پرهیز از هر گونه اقدام تنفرآمیز و خشونت آمیز و افراط گرایانه است که ارزش های همزیستی مسالمت آمیز و احترام متقابل میان ملت های دنیا را خدشه دار می نماید.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1227

به "خشم و نارضایتی دنیا اسلام از انتشار تصاویر موهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم و نارضایتی دنیا اسلام از انتشار تصاویر موهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید