ریزش دلار با بورس کالا چه می کند؟ ، دلار به زیر 24 هزار تومان می رسد؟

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران، صبح امروز اولین قیمت دلار در بازار آزاد حدود 200 تومان کمتر از آخرین قیمت دیروز بود. این فرایند کاهنده ادامه یافت و حتی نرخ به 25 هزار و 250 تومان هم رسید اما ساعتی بعد، رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت وعده ارزانی دلار را داد و از همان لحظه قیمت دلار بیشتر شد.

ریزش دلار با بورس کالا چه می کند؟ ، دلار به زیر 24 هزار تومان می رسد؟

اکنون بورس کالا بر خلاف بورس اوراق بهادار فرایند بهتری دارد و معاملات این بازار با زیاد انجام می شود اما احتمال کاهش قیمت دلار برخی از فعالان بازار را نگران کرده است.

پیام آرمات، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران در رابطه با سناریو های موجود برای بورس کالا گفت: بورس کالا تا زمانی که قیمت دلار زیر 24 تومان نیاید شرایط خوبی دارد و اگر قیمت دلار بین 24 تا 27 هزار تومان باشد شرایط بورس کالا نیز نرمال است. بهترین قیمت دلار برای بورس کالا عدد 27 هزار تومان است و اگر دلار از این قیمت بالاتر برود رونق بورس کالا بیشتر می شود اما این رونق با تورم و افزایش نرخ همراه است اما عدد 27 تومان با افزایش نرخ یا تورم همراه نیست. اما اگر دلار به زیر 24 هزار تومان برسد بورس کالا با رکود روبه رو می شود.

این کارشناس در رابطه با تاثیر مستقبم قیمت دلار بر بورس کالا گفت: عملا در بورس کالا دلار معامله می شود و محصولاتی که در بورس کالا به فروش می رسند و یا از تالار صادراتی بورس کالا صادر می شوند روزانه تولید می شوند و مواد اولیه خود را از قبل خریداری کرده اند و اگر دلار به زیر 24 هزار تومان برسد صادرات عملا معنا نخواهد داشت. صنایع پایین دستی در مواد پلاستیکی در 10 سال اخیر رشد زیادی داشتند و بیش از مصرف داخلی تولید می کنند اگر صادرات توجیه اقتصادی نداشته باشد کارخانه ها تعطیل می شوند و این موضوع رکود به همراه می آورد.

این کارشناس در رابطه با نقش دولت در کنترل قیمت دلار گفت: دولت در بحث کنترل قیمت دلار هوشمندانه عمل می کند و اجازه نمی دهد دلار به زیر 24 هزار تومان برسد. از طرفی به نظر من هم عدد زیر 24 هزار تومان برای دلار امکان پذیر نیست.

این کارشناس در رابطه با صادرات از تالار صادراتی بورس کالا گفت: تالار صادراتی بورس کالای ایران، 9 اسفند ماه، 19 هزار و 300 تن قیر صادر کرد و ایران در کالاهایی مانند قیر در منطقه حرف اول را می زند و از طرفی نیز تاجران و سرمایه گذاران زیادی در این حوزه فعالیت می کنند اما در بسیاری از صنایع بازار داخلی کاملا اشباع شده است و کاهش قیمت دلار یعنی از بین رفتن صادرات.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1463

به "ریزش دلار با بورس کالا چه می کند؟ ، دلار به زیر 24 هزار تومان می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش دلار با بورس کالا چه می کند؟ ، دلار به زیر 24 هزار تومان می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید