ستاری مطرح کرد: رشد اقتصادی از جیب کارآفرینی درمی آید، روی جوانان سرمایه گذاری شود

به گزارش ناق، معاون علمی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی از جیب کارآفرینی درمی آید نه دولتی که پول نفت را در کسب وکار ها سرمایه گذاری می کند، گفت: روی جوانان سرمایه گذاری کنیم.

ستاری مطرح کرد: رشد اقتصادی از جیب کارآفرینی درمی آید، روی جوانان سرمایه گذاری شود

به گزارش ،سورنا ستاری عصر امروز سه شنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان با اشاره به اینکه در اقتصاد نفتی همه چیز منوط به پول است، اگر پول باشد آموزش و پژوهش، علم، صنعت و… داریم و اگر نباشد نداریم، این بزرگترین نگاه غلط فرهنگی در اقتصاد نفتی است، گفت: آیا این توسعه ها در اقتصاد نفتی درست انجام می شود و اتفاق می افتد؟

خودمان باید بسازیم و توسعه دهیم

وی با بیان اینکه اکوسیستم و محیط است که باعث توسعه می شود، در حوزه آموزش هیچگاه به اندازه امروز هزینه نکرده ایم، ولی چرا دیگر ابوعلی سینا، فارابی و رازی نداریم، شرح داد: آن چیزی که این افراد را می سازد محیط است، اگر فکر می کنید توسعه این است که دولت مرکزی در لرستان پول خرج کند و کارخانه بسازد، اشتباه می کنید. معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه فکر کنیم دولت پولی بگذارد و خط تولیدی اینجا راه بیندازد و چندنفر سر کار بروند، می شود همین اتفاقی که در خیلی استان ها اتفاق افتاده است؛ در اصفهان هر هنری داشته ایم پیاده کرده ایم، اما سومین استان از نظر درصد بیکاری است، افزود: آنچه که ما به عنوان توسعه می شناسیم، توسعه درون زا است.

ستاری با اشاره به اینکه تمام اجزای استان لرستان باید در راستای توسعه به حرکت دربیاید، ادامه داد: بروکراسی اداری زاییده دولت هایی است که منابع زیرزمینی دارند، قوانین متناقض زاییده مالی است که پایه آن منابع نفت است؛ آنچه باید دنبال کنیم توسعه درون زا است که همه در آن مشارکت کنند.

4 کارخانه نوآوری در کشور ایجاد خواهد شد

وی با بیان اینکه در این نوع توسعه، منابع مالی در اولویت های سوم و چهارم است، آن هم منابع مالی بخش خصوصی شرح داد: باید خودمان بتوانیم خط تولید را طراحی کنیم، خودمان باید بسازیم و توسعه دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تنها راه این است که در استارتاپ ها و روی جوان ها سرمایه گذاری کنیم، روی یک جوان 20 ساله سرمایه گذاری کنیم که قرار است چند سال دیگر یک شرکت دانش بنیان قوی باشد، یادآور شد: بخش خصوصی هم باید سرمایه گذاری کند، امیدوارم این محیط در استان شکل بگیرد. ستاری با تاکید بر اینکه پارک های علم و فناوری سعی می کنند این اکوسیستم ها را شکل دهند، افزود: اولین کارخانه نوآوری را اردیبهشت ماه در تهران ایجاد می کنیم و برای کل سال آینده 4 کارخانه نوآوری در کشور ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جوان خلاق و دارای ایده باید حمایت شود، آن هم نه توسط دولت بلکه از سوی بخش خصوصی باید حمایت شود، گفت: جوان ها را در استان ها جذب کنید تا بمانند و کار کنند.

رشد مالی از جیب کارآفرینی درمی آید

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه رهبری چنین اختیارات بی نظیری می دهد بعد چهار نفر در سیستم دولتی کرکره بچه ها را پایین می کشند، با چه اجازه ای؟ این قوانین من درآوردی چیست؟ گفت: اگر تعطیلی یک کسب و کار خیانت فرض شود هیچ کسی جرات نکند به جوان کارآفرین متعرض شود آن وقت اکوسیستم توسعه محقق می شود. ستاری با بیان اینکه ارزش کارآفرینی باید تعیین شود، شرح داد: محیط فوق العاده ای دارد لرستان، از نظر مزایای فرهنگی و دانشگاهی، بیش از هزار هیئت علمی دارد و صندوق پژوهش استان خیلی سریع باید راه اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه رشد مالی از جیب کارآفرینی درمی آید، نه دولتی که پول نفت را در کسب و کار ها سرمایه گذاری می کند، گفت: دولت باید پولش را در زیرساخت ها خرج کند، باید محیط کسب و کار را درست کند، در زیرساخت ها آمادگی داریم این هزینه را انجام دهیم.

ز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 171

به "ستاری مطرح کرد: رشد اقتصادی از جیب کارآفرینی درمی آید، روی جوانان سرمایه گذاری شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری مطرح کرد: رشد اقتصادی از جیب کارآفرینی درمی آید، روی جوانان سرمایه گذاری شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید