شرایط فراوری تلفن همراه بومی تا انتها سال مهیا خواهد شد

به گزارش ناق، مدیرعامل منطقه ویژه و فرودگاه بین المللی پیغام گفت: چند شرکت دارای سابقه مرتبط و توان فنی و اقتصادی لازم برای فراوری تلفن همراه، مذاکراتی را انجام داده اند و با توجه به نهایی شدن مذاکرات انجام گرفته، امکان فراوری این محصول میسر خواهد شد.

شرایط فراوری تلفن همراه بومی تا انتها سال مهیا خواهد شد

به گزارش گروه اقتصادی ناق، مدیرعامل منطقه ویژه و فرودگاه بین المللی پیغام گفت: اکنون چند شرکت دارای سابقه مرتبط و توان فنی و اقتصادی لازم برای فراوری تلفن همراه داخلی، مذاکراتی را انجام داده اند و با توجه به نهایی شدن مذاکرات انجام گرفته، امکان فراوری این محصول با برند معتبر در داخل کشور تا خاتمه سال میسر خواهد شد.

بحث فراوری گوشی تلفن همراه بومی در کشور از مدت ها پیش شروع شد و با تفاهم نامه ای که دی ماه گذشته با مشارکت وزارت ارتباطات، اپراتور های تلفن همراه، منطقه ویژه اقتصادی پیغام و پست بانک ایران به امضا رسید، مراحل فراوری گوشی و عرضه آن سرعت بیشتری گرفت.

اجرایی شدن این طرح در قدم های اول و با توجه به شیوع کرونا آن طور که انتظار می رفت به نتیجه نرسید، اما مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیغام معتقد است به زودی خبر های خوشی در این خصوص به گوش خواهد رسید و تا خاتمه سال شرایط فراوری گوشی بومی در کشور فراهم خواهد شد.

نادر ثناگو مطلق درباره چگونگی شکل گیری این اکوسیستم و قدم هایی که تا کنون برداشته شده است، گفت: برای حرکت درست به سمت گوشی فراوری داخلی و با توجه به تجربیات بومی سازی فراوری در سایر صنایع، ضروری است که با مطالعه، برنامه ریزی و پیش بینی دقیق گام برداریم.

رئیس هیات مدیره منطقه ویژه و فرودگاه بین المللی پیغام گفت: با فرایند توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور امروزه همه اقشار از دانش آموزان، کارمند، کارگر، خانه دار و ... احتیاج به یک ابزار هوشمند برای ارتباط با جهانی دیجیتال دارند که بهترین ابزار تلفن همراه هوشمند است.

رئیس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی اضافه کرد: یکی از مباحث مهم در فراوری ادوات پیشرفته، برنامه ریزی صحیح برای انتقال تکنولوژی است، در غیر این صورت با سرمایه زیاد و با حضور طرف خارجی کارخانه ای تاسیس می گردد و به محض اراده طرف خارجی و عدم ارائه سرویس های فنی، کارخانه تعطیل می گردد. این اتفاق را تا حدی در بحث فراوری بعضی خودرو ها شاهد بودیم.

ثناگو مطلق با این توضیحات اضافه کرد: مبنای کار برای فراوری گوشی داخلی به این شکل نیست که در مرحله اول همه چیز را از صفر فراوری کنیم، اما از نظر اقتصادی باید طوری پیش برویم که حداکثر صرفه جویی ارزی صورت بپذیرد و در جهت ساخت گوشی انتقال فناوری انجام گردد. تنها در این صورت است که بعد از مدتی به خودکفایی خواهیم رسید.

او اضافه کرد: بخشی از قطعات مورد احتیاج برای فراوری گوشی را باید از کشور های دیگر وارد کنیم، چون فراوری آن قطعات در کشور توجیه اقتصادی ندارد. تمام فراوری کنندگان گوشی جهان هم برای خرید قطعات سفارش های خود را به آن چند کارخانه محدود جهان می دهند.

وی اضافه کرد: بحث قاچاق گوشی از چالش های عظیم سرمایه گذاران برای ورود به عرصه فراوری گوشی تلفن همراه بومی است که با تمهیدات وزارت ارتباطات و گمرک تا حد زیادی کنترل شده است.

بحث بعدی توانایی رقابت در کیفیت برای محصولات مشابه با فراوریات کمپانی های عظیم فراوریکننده گوشی تلفن همراه در جهانست که باید ضمن حمایت فراوری کننده برای فراوری با حداکثر کیفیت در این بخش دولت نیز با اعمال ممنوعیت واردات کالای مشابه و ارائه وام های بلند مدت برای تامین سرمایه اولیه، در کنار فراوریکننده داخلی قرار گیرد.

ثناگو مطلق بابیان این که برداشتن قدم اول در این حوزه سخت، اما شدنی است، گفت: منطقه ویژه اقتصادی پیغام به عنوان بخشی از خانواده وزارت ارتباطات در راستای اهداف دولت و وزارت ارتباطات به منظور ایجاد تسهیلات برای توسعه زیر ساخت های شبکه ملی اطلاعات، به ویژه در بخش فراوری سخت افزار و ادوات تخصصی، آمادگی ارائه خدمات و تسهیلات به سرمایه گذاران در این بخش را دارد.

منطقه ویژه پیغام، منطقه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد شد

در حال حاضر رویکرد اصلی منطقه ویژه پیغام، جذب و استقرار شرکت های حوزه IT، ICT و الکترونیک است که این فرایند در دو سال گذشته به شکل گیری یک خوشه صنعتی قوی در حوزه تخصصی صنعت ICT منجر شده است.

وی در مورد ویژگی های منطقه پیغام برای استقرار صنایع الکترو نیکی گفت: علاوه بر استفاده شرکت ها از مزایای تنها منطقه ویژه اقتصادی در مجاورت پایتخت در پیغام، سرعت بالا و حداقل بروکراسی اداری، وجود پنجره واحد ارائه خدمات، حداقل هزینه های سر بار فراوری به واسطه شرایط استقرار و امکانات در اختیار شرکت ها، از مزایای دیگر این منطقه است.

همچنین با توجه به هزینه خیلی پائین زمین که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد، حداکثر جریان نقد شرکت ها به طور مستقیم صرف خط فراوری و بازاریابی می گردد.

با توجه به استقبال بی نظیر سرمایه گذاران در سال گذشته برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی پیغام، در سال جدید فاز چهارم منطقه به مساحت 165 هکتار برای توسعه خدمات در حال آماده سازی جهت استقرار صنایع است. همچنین وجود فرودگاه اختصاصی در منطقه ویژه، تسهیلات ویژه حمل ونقل بار از مبادی خارجی به در کارخانه را برای صنایع مهیا نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1015

به "شرایط فراوری تلفن همراه بومی تا انتها سال مهیا خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط فراوری تلفن همراه بومی تا انتها سال مهیا خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید