شورای عالی شهرسازی مصوبه ای داشت تا شرافت بم باقی بماند

به گزارش ناق، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و سخنان رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، شورای عالی شهرسازی مصوبه ای داشت تا شرافت بم باقی بماند.

شورای عالی شهرسازی مصوبه ای داشت تا شرافت بم باقی بماند

محمد شکرچی زاده که برای شرکت در همایش ملی پیامدهای اجتماعی زلزله به بم سفر نموده بود، شرح داد: الحاق اراضی واقع در جنوب جاده بم که مورد توجه مسئولان این شهر بود، به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسید.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه شهر احتیاج به توسعه و ساخت و ساز تازه دارد الحاق اراضی تازه (73 هکتار در جنوب جاده بم) می تواند یاری بزرگی برای توسعه شهر باشد تا دیگر احتیاجی به قطع درختان وجود نداشته باشد و شرافت بم نیز در جایگاه خودش باقی بماند.

شکرچی زاده اضافه نمود: قنات های ثبت دنیای و نخل های بم ناموس این شهرستان بحساب می آیند، زیرا قطع این نخل ها ارزش تاریخی بم را زیر سوال می برد. به همین خاطر تمامی مردم بم باید خود را پاسبان و پاسدار حفاظت از این نخل ها بدانند.

ضوابط ساخت و ساز با درجه اهمیتشان

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بعلاوه به موضوع دیگر اهمیت رعایت ضوابط ساخت و ساز در گسل بم- بروات اشاره و تاکید نمود: دغدغه مهم ما گسل بم- بروات است که براساس قرارداد سالها قبل بین شهرداری و مرکز تحقیقات آنالیز هایی در این زمینه انجام خواهد پذیرفت.

وی اضافه نمود: قاعدتا در بخشی از این اراضی چنانچه در محدوده پهنه گسل های اصلی قرار گیرد ضوابط ساخت و ساز بطور حتم باید رعایت گردد.

شکرچی زاده توضیح داد: براساس آیین نامه 2800 ساخت و ساز ساختمان های بااهمیت بسیار زیاد در پهنه گسل ها ممنوع است اما ساختمانهای با اهمیت زیاد، میانه و کم مجاز است ولی باید ضوابط مربوط به این ساخت و سازها که از آیین نامه 2800 (طراحی ساختمان دربرابر زلزله) هم سختگیرانه تر است رعایت گردد.

به گفته وی اگر بیمارستانی در پهنه گسل باشد درصورت امکان جابه جایی باید جابجا گردد و اگر امکان جابجایی ندارد حتما باید مقاوم سازی گردد و از توسعه آن نیز خودداری به عمل آید تا اینکه به سرانجام عمر مفید ساختمان برسد.

شکرچی زاده اعلام نمود: باید ساخت و سازها بگونه ای باشد که به زلزله به عنوان یک رخدادطبیعی نگاه کنیم نه خطر؛ مانند کشور ژاپن باید یاد بگیریم با زلزله زندگی کنیم و خسارتهایمان را به حداقل برسانیم.

منابع اقتصادی برای پیشگیری

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه گفت: در کشور در مقوله سیل، فرونشست و زلزله اگر منابع اقتصادی کافی برای پیشگیری اختصاص داده گردد خسارت کمتری خواهیم داشت البته این نگاه کم کم ایجاد می گردد ولی تا نقطه ایده آل هنوز فاصله داریم.

به گفته شکرچی زاده مردم نیز باید به کیفیت ساختمان اهمیت بدهند و ساختمانی خریداری نمایند که مقررات آیین نامه 2800 در آن رعایت شده باشد.

آمادگی مستندسازی ارگ بم

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه نمود: حفظ ارزش های فرهنگی و تاریخی شهر بم بسیار اهمیت دارد و از آنجا که ارگ بم در حال بازسازی است اعلام کردیم در صورت احتیاج به یاری فنی مرکز تحقیقات آمادگی لازم وجود دارد تا مستندسازی های لازم را انجام دهد.

شکرچی زاده تاکیدکرد: بازسازی و بازسازی سازه های آسیب دیده فرهنگی و تاریخی با اهمیت هستند و ارزش دنیای دارند چون برگهایی از تاریخ دنیا در ارگ بم هنوز ناگگردده وجود دارد که باید از این میراث دنیای همگی محافظت کنیم.

وی اضافه نمود: شهر دنیای بم به عنوان یک میراث دنیای فقط به مردم بم و ایران تعلق ندارد بلکه متعلق به تمامی مردم دنیا است که باید از آن حفاظت و حراست کرد.

3 هزار کوچه خاکی بم و ضرورت پیگیری ملی

این مسئول وزارت راه و شهرسازی درباره سه هزار کوچه خاکی بازمانده از زلزله بم نیز گفت: یکی از درخواست های مسئولان شهرستان بم دریافت قیر برای آسفالت این کوچه های خاکی بود که قبلا هم مقادیری قیر برای بافت فرسوده اختصاص یافته بود اما کفایت نمی کند؛ به همین علت در سطح وزارت پیگیری های لازم را در این خصوص انجام خواهیم داد تا منابع تازهی در اختیار شهر بم قرار گیرد و شرایط بهتر گردد.

شکرچی زاده اظهار امیدواری کرد فعالیت های همه جانبه ای که در سطح ملی صورت گرفته بتواند این غم خیلی عمیق زلزله سال 82 را آرام آرام از این شهر دور کند و هرچه زمان می گذرد بتوان شادی و نشاط را جایگزین آن بخصوص در نسل های تازه مشاهده کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 7 تیر 1401 بروزرسانی: 7 تیر 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2033

به "شورای عالی شهرسازی مصوبه ای داشت تا شرافت بم باقی بماند" امتیاز دهید

1 کاربر به "شورای عالی شهرسازی مصوبه ای داشت تا شرافت بم باقی بماند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای عالی شهرسازی مصوبه ای داشت تا شرافت بم باقی بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید