فریاد مطالبه گری یا تخریب سیاسی!

به گزارش ناق، یاری به شرایط معیشتی مردم و پیدا کردن راهکارهای مناسب برای چالش های مالی پیش روی کشور از جمله شعار هایی بود که در انتخابات مجلس یازدهم از سوی کاندیداها مطرح شد و با شروع به کار مجلس از خرداد ماه امسال نمایندگان به نحوی وارد میدان عمل شدند.

فریاد مطالبه گری یا تخریب سیاسی!

به گزارش خبرنگاران، با توجه به عدم تکیه کامل به فراوری داخلی به دلیل تکمیل نبودن زیرساختهای کشور در این زمینه و فشار حدبیشتری تحریم های آمریکا بر زندگی مردم می توان گفت که شاید ایجاد ثبات در اقتصاد کشور یکی از مطالبات اصلی مردم از نمایندگانشان در خانه ملت است. اما سوال اصلی این است که چگونه می توان از همه ظرفیت های کشور برای ثبات مالی بهره برد؟ آیا رسیدن به این هدف جز با همکاری و همراهی همه ارکان نظام و قوای حاکم بر کشور محقق خواهد شد؟

به نظر می رسد در شرایط امروز و باتوجه به فشارهای بین المللی علیه کشورمان برگزیدن هر راهی جز همکاری و همراهی بایکدیگر؛ نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان ارکان قوه مقننه کشور نقش کلیدی در ایجاد تعامل سازنده با همه ارکان نظام به منظور پیدا کردن مسائل و راهکار های آنان داشته و در حقیقت مجلس شورای اسلامی با ریل گذاری صحیح می تواند قطار کشور را از پیچ جنگ مالی عبور دهد.

مجلس یازدهم از همان روزهای شروع به کار خود پیگیری دغدغه های مردم و ارائه راهکارهای عملی برای ثبات بخشیدن به اقتصاد کشور را از مهم ترین اولویت های خود در چهار سال پیش رو معرفی کرد و دست خود را برای همکاری با سایر ارکان نظام به منظور یافتن راهکار های کلیدی و عملی بالا برد. همچنین در کارنامه چند ماه شروعین خود نیز تصویب و پیگیری چندین طرح دو فوریتی در حوزه مسکن، تامین کالاهای اساسی مردم و کنترل نرخ نهاده های دامی و کشاورزی را به ثبت رسانده است.

اما در کنار چند ماه کوشش پارلمانی ها برای بهبود شرایط کشور شاهد انتقادهای تند و بعضا توهین آمیز برخی از نمایندگان نسبت به مسئولان اجرایی کشور و حتی شخص رئیس جمهور بودیم. انتقادهایی که می توان گفت از مطالبه گری برای اصلاح امور فاصله گرفته و به توهین و حتی تخریب سیاسی نزدیک تر است. اما سوال اصلی این است که کاربرد ادبیات نامناسب از سوی نمایندگان ملت و حتی توهین و تخریب مسئولان سایر ارکان نظام اسلامی چه نتیجه ای به دنبال دارد؟ آیا منجر به اصلاح امور خواهد شد یا فرصتی در دست دشمنان کشور؟

برای پاسخ به این سوالات به سراغ چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفتیم و پاسخ این سوالات را از آنان جویا شدیم.

محمدحسن آصفری در گفت و گو با خبرنگاران، در این زمینه مطرح نمود: از نظر بنده بخشی از این امر به فضای مجازی بازمی گردد. امروز متاسفانه برخی از صفحات فضای مجازی دنبال تخریب بوده و برخی از نمایندگان نیز فکر می نمایند اینگونه صحبت کردن و به کار بردن ادبیات نامناسب نیز خریدار دارد در حالی که اینگونه نبوده و از نظر بنده جامعه چنین چیزی را نمی پسندد.

بنده اعتقاد دارم که نمایندگان باید در گفتمان خود رعایت ادب را در اولویت قرار دهند. درست است نمایندگان مجلس در برخی موارد نسبت به رفتار دولت ناراحت و گلایه مند هستند چرا که وقتی ما به حوزه های انتخابیه خود می رویم مردم از ما می پرسند چرا بر سر دولت فریاد نمی زنید و حرف های خود را نمی گویید اما این مطالبه گری نباید از گستره ادب خارج شده و خدایی ننموده به کسی بی احترامی گردد.

نایب رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها توضیح داد: بی پاسخ بودن دولت در برخی از مسائل باعث شده تا فشار بر روی نمایندگان زیادتر شده و گاهی اوقات از کوره درفته و عناوین و الفاظی را به کار ببرند که از ادب و اخلاق دور است. بنده نیز این امر را نمی پسندم.به کار بردن ادبیات نامناسب تاثیری در اصلاح امور ندارد. نمایندگان به جای داد و بیداد باید به وظیفه ذاتی خود یعنی تصویب قوانین کاربردی پرداخته و دولت را ملزم به کار کردن و پیشبرد امور مردم نمایند.

همچنین اصغر سلیمی در گفت و گو با خبرنگاران درباره به کاربردن ادبیات نامناسب از سوی برخی از نمایندگان نسبت به مسئولان دولتی، بیان نمود: نمایندگان حق توهین و کاربرد ادبیات نامناسب را ندارند، چراکه حق استیضاح، سوال، تذکر و تحقیق و تفحص را قانون گذار در اختیار نمایندگان مجلس قرار داده است و همه ابزار های نظارتی در چارچوب قانون تعریف شده و روشن است. نمایندگان مجلس با بهره گیری از این ابزارها می توانند به وظیفه نظارتی خود عمل نمایند. اگر یک وزیر یا هر مسئول دیگر از اجرای قانون تخطی کند، قانون گذار راه های برخورد با این فرد را معین نموده است و اگر نمایندگان انتقاد و شکایتی نیز دارند باید ادله قانونی خود را مطرح نمایند. اگر نمایندگان درگیر حاشیه شوند و از اصل موضوع که اصلاح امور هست فاصله بگیرند، هدف اصلی زیر سوال می رود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس توضیح داد: نمایندگان باید در چارچوب قانون و منطق و در فضایی آرام و با ادبیاتی مناسب با مسئولان سایر بخش ها در تعامل بوده و مطالبات مردم را پیگیری نمایند. نباید مسئله را جوری مطرح کنیم که اصل موضوع زیر سوال رفته و درگیر حاشیه ها شویم.قانون سازو کار برخورد با مسئولان خطاکار را معین نموده و قطعا اگر مسئولی خطایی نیز داشته باشد قانون با او برخورد خواهد نمود. ما حق نداریم با کاربرد ادبیات نامناسب دیگران را تخریب کنیم.

رحمت اله فیروزی پوربادی در گفت و گو با خبرنگاران نیز در این زمینه خاطر نشان کرد: توهین به مسئولان اجرایی و کاربرد القاب نامناسب نسبت به آنان در غالب مطرح نمودن نقدها کار غیر اخلاقی و ناپسندی می باشد. اگر از فرایند اجرای مسئولیت افراد انتقادی داریم و یا مسئله ای وجود دارد باید به شیوه صحیح مطرح شده تا درنهایت به اصلاح امور منجر گردد.انتقاد باید سازنده باشد و هر حرفی باید با مستندات مطرح گردد. توهین به افراد هم از نظر شرعی و هم از نظر اخلاقی غیر قابل قبول است. دور از شخصیت نمایندگان و مسئولان هست که با ادبیات نامناسب یکدیگر را خطاب قرار دهند.

نماینده مردم نطنز در مجلس توضیح داد: باید با جهل مبارزه گردد نه با فرد جاهل. اگر اشکالی وجود دارد باید آن را مطرح نموده و به دنبال راهکار برای آن بگردیم . اینکه ما فرد مسئول را تخریب کنیم و همه تقصیرها را به گردن او بیندازیم اشتباه است.هر انتقاد و نقدی باید در چهارچوب اخلاق مطرح شده تا نتیجه بخش باشد. تخریب یکدیگر و توهین تنها باعث سو استفاده دشمنان گشته و مسئله ای را حل نمی کند.

همچنین اسماعیل حسین زهی در گفت و گو با خبرنگاران در این زمینه یادآور شد: همه ما در جمهوری اسلامی زندگی می کنیم و هر یک از ما نظام جمهوری اسلامی را قبول داریم. هر کسی که مسئولیتی بر دوش دارد قابل احترام است و نباید حرمت اورا بشکنیم. همه از شرایط کشور خبر دارند و به کار بردن ادبیات نامناسب و توهین به سایر مسئولان در نهایت تغییری در شرایط ایجاد نمی کند. مجلس وظیفه نظارتی را بر عهده دارد اما باید در این جهت از ابزارهای قانونی خود استفاده کند.

نماینده مردم خاش در مجلس توضیح داد: مجلس باید با تعامل با سایر بخش ها در جهت اصلاح امور حرکت کند. هر فردی که به عنوان مسئول صندلیی دارد نظام اورا پذیرفته و از چارچوب های نظارتی عبور نموده است. ما اجازه نداریم با ادبیات نامناسب فردی را تخریب کنیم.طرح سوال، استیضاح و تحقیق همگی ابزارهای نظارتی مجلس است و نظارت نیز باید در چارچوب قانون دنبال گردد. کاربرد ادبیات نامناسب جز فراهم کردن فرصتی برای دشمنان و سوءاستفاده رسانه های بیگانه نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.

مجتبی یوسفی در گفت و گو نیز با خبرنگاران در این زمینه خاطر نشان کرد: یکی از نکاتی که باید مورد توجه همه افراد قرار گیرد صندلی حقیقی و حقوقی دیگران است. باید زمان مطرح نمودن نقدها نسبت به مسوولان اجرایی و کارگزاران نظام نظیر وزیر یا رئیس جمهور شخصیت حقیقی و حقوقی افراد را مدنظر قرار داده و انتقادهای خود را در جهت سازندگی و اصلاح امور با ادبیات مناسب مطرح کنیم.هر نقدی باید سازنده باشد و فارغ از هر گونه توهین به افراد صورت گیرد. هدف اصلی ما باید مطرح نمودن مسائل و پیدا کردن راهکار مناسب برای حل آنان باشد. مجلس در بعد قانونگذاری می تواند در حل مسائل موثر واقع گردد؛ به عنوان

مثال مجلس یازدهم در این چند ماه چندین طرح دو فوریتی در زمینه تامین کالاهای اساسی مردم و یا تامین نهاده های کشاورزی تهیه نموده است، اما مسئولیت اجرای این قوانین به عهده دولت است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در این مجلس ما شاهد تذکرات نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور بودیم به عنوان مثال بنده و همکارانم در مورد واگذاری های شرکت هفت تپه مسائل را مطرح نمودیم و یا در بحث افزایش قیمت کودهای شیمیایی و همچنین توزیع نامناسب آن تذکرات خود را به مسوولان امر مطرح نمودیم یا بنده در مورد واگذاری های زمین های شهرداری اهواز که بنا بود براساس قیمت برج دو واگذار گردد تذکر خود را مطرح نمودم. در همه این موارد مطالبه گری ما در چارچوب قانون بود و هدف اصلی اصلاح امور می باشد. از سوی دیگر ما نباید به کسی تهمت بزنیم و یا به فردی اهانت کنیم و نمایندگان نمی توانند حکم قطعی در مورد یک فرد مطرح نمایند. بلکه وظیفه صدور حکم و برخورد قضایی با دستگاه قضایی کشور است. از سوی دیگر بعضا تذکرات نسبت به یک فرد وارد نمی گردد بلکه به یک تشکیلات و یا وزارتخانه باز می گردد ما حق نداریم تا در بیان نقدها خود به شخصیت افراد توهین کنیم.

سخنگوی فراکسیون جبهه انقلاب اسلامی تاکید نمود: همه ما کارگزاران نظام جمهوری اسلامی هستیم کاربرد ادبیات نامناسب باعث ناامید شدن مردم می گردد اما اگر نقد سازنده داشته باشیم جلوی تخلفات به موقع گرفته شده و از پایمال شدن حقوق مردم نیز جلوگیری می گردد. تذکرات نباید همراه با تنش و توهین باشد چرا که هم در داخل مردم ناامید می شوند و هم منجر به سوء استفاده دشمنان در خارج از کشور می گردد. نه اعتقادات دینی ما و نه اخلاق و منش فرهنگ ایرانی به ما اجازه نمی دهد به شخصیت افراد توهین کنیم.

بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید داشتند که پیگیری مطالبات مردم از وظایف نمایندگان است اما این امر باید در چهارچوب اخلاق و قانون صورت گیرد. نمایندگان مردم نیز نسبت به لحن توهین آمیز و ادبیات نامناسب برخی از نمایندگان نسبت به مسئولان اجرایی کشور انتقاد نموده و رعایت اخلاق و ادب را مولفه کلیدی برای فراهم کردن بستری مناسب به منظور شناسایی مسائل و یافتن راهکار های عملی دانستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1200

به "فریاد مطالبه گری یا تخریب سیاسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریاد مطالبه گری یا تخریب سیاسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید