لاریجانی: می توانیم و می خواهیم که کوله بران را ساماندهی کنیم

به گزارش ناق، رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع کولبران گفت: ما می توانیم با ایجاد تعاونی های مناسب و استاندارد این موضوع را ساماندهی کنیم و یک ظرفیت اقتصادی در این حوزه ایجاد کنیم.

لاریجانی: می توانیم و می خواهیم که کوله بران را ساماندهی کنیم

به گزارش ناق، علی لاریجانی در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون- اقتصاد مقاوم تر و پایدارتر با یاری تعاون اظهار کرد: امیدوارم حاصل این اجلاس نتایج خوبی برای کشور ما و کشورهای آسیایی و اقیانوسیه در حوزه تعاون باشد. مساله تعاون حوزه بسیار مهمی است و قانون اساسی کشور ما این موضوع را مورد اشاره قرار داده است.

وی افزود: با توجه به این که قانون اساسی به این موضوع توجه نموده است فکر مهمی در پشت این موضوع وجود داشته است که بخش تعاون، بخش مهمی از اقتصاد باشد. این به این دلیل بوده است که شکلی عدالت خواهانه مورد توجه باشد و تجمیع بخش های خرد اقتصادی بتواند ظرفیت بزرگتری در حوزه اقتصاد ایجاد کند. از نظر قوانین و اسنادی در خصوص رشد تعاون در کشور کم و کاستی وجود ندارد. در سیاست های اصل 44 تاکید شده است که 25 درصد از اقتصاد کشور در حوزه تعاون مورد توجه قرار گیرد. در حوزه تعاون اهداف کیفی و کمی خوبی در نظر گرفته شده است. قانون برنامه ششم هم به این موضوع توجه نموده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار کرد: شکل گیری اتاق تعاون موضوع مهمی بود تا این اتاق بتواند فعالیت در این حوزه را پیگیری کند. این گونه تبیین شده که اعضای اتاق بتوانند در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی شرکت نمایند و نظر کارشناسی خود را ارائه دهند. آنها می توانند در صحن مجلس شورای اسلامی هم حضور پیدا نمایند و در مسائل اظهار نظر نمایند. فراکسیونی هم در این خصوص در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است که بسیار فعال مسائل را پیگیری می نمایند.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به مساله تعاون در بعد قانون اساسی و قوانین باید این موضوع را مورد توجه قرار دهیم که آیا به آن صندلیی که قوانین و برنامه ها مورد نظر دارند، رسیده ایم یا خیر؟ خیلی باید در این موضوع کار گردد تا به صندلی مناسب برسیم. ما در این حوزه حمایت می کنیم دولت هم نظر مثبتی به این موضوع دارد.

لاریجانی در ادامه تاکید نمود: فکر می کنم در حوزه فرهنگی تعاونی ها باید بیشتر کار گردد. در این زمینه باید موارد در جامعه به خوبی تبیین گردد. این موضوع در کشور ما ضعیف است. رسانه ها و سازمان صدا و سیما باید در این حوزه مسائل را تبیین نمایند تا فرهنگ تعاونی ها در کشور به صندلی مناسبی برسد. توصیه صرفا در این حوزه کفایت نمی نماید. مدل های موفق در این حوزه معرفی شوند تا از تجربیات آنها استفاده گردد. ما از بعد نیروی اشتغال جوان هستیم. باید از این ظرفیت استفاده کنیم. رسانه ها هم در این موضوع یاری نمایند.

رییس مجلس گفت: آقای شریعتمداری گفتند که در این خصوص قرار است در آموزش و پرورش و دانشگاه ها برنامه هایی طراحی گردد و به این موضوع پرداخته گردد پس در دولت هم در این خصوص اهتمام وجود دارد. رسانه ها هم یاری نمایند تا کار مستمر پیگیری گردد.

وی افزود: زمانی برخی تعاونی ها به دلیل رعایت نکردن قوانین علمی موفق نبودند، این موضوع در افکار عمومی اثر منفی گذاشت آنها استانداردها را رعایت نکردند اگر آنها استانداردها را رعایت می کردند موفق بودند. در برخی زمینه ها در ایران تعاونی ها به خوبی کار نموده اند. برای مثال تعاونی مصرف و تعاونی های روستایی فعالیت خوبی داشتند، اما در برخی از حوزه های دیگر در ابتدای کار قرار داریم. در حوزه فراوری روش صنعتی و کشاورزی باید اهتمام بیشتری باشد و مدل های موفق نشان داده شوند. همچنین باید آموزش های لازم را داشته باشیم. یکی از دلایل عدم موفقیت برخی از تعاونی ها این بود که آموزش لازم در این حوزه وجود نداشته اگر ما این آموزش را داشته باشیم، به مشکل بر نمی خوریم.

رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: یکی از مسائل ما در بحث اراضی این است که اراضی خرد می شوند. یکی از مسائلی که می تواند جلوی خرد شدن اراضی را بگیرد، همین موضوع تعاونی هاست تا از خرد شدن اراضی جلوگیری به عمل آید و با اراضی های عظیم تر بهره وری بیشتری داشته باشیم. این موضوع و جلوگیری از خرد شدن اراضی در قانون برنامه هم مورد توجه قرار گرفته است. در بخش دیگری که می توانیم موضوع تعاون را مورد تاکید قرار دهیم در حوزه تکنولوژی های نو مانند IT و ICT است و ما باید در این حوزه وارد شویم چرا که جوانان ما در این حوزه کارآفرین هستند. اگر مدل هایی در این خصوص ایجاد کنیم سرمایه زیادی ایجاد می گردد.

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت : یکی از موضوعات دیگری که می توان با ایجاد تعاونی های استاندارد ساماندهی کرد، موضوع ته لنجی و کوله بران است. این موضوع می تواند ساماندهی گردد. صادرات و واردات آنها تسهیل گردد. یک ظرفیتی با تعاونی ها ایجاد گردد تا یک منفعتی هم برای خودشان داشته باشد چرا که آنان که از موضوع کوله بری منفعت می برند در خود صحنه کوله بری نیستند، بلکه پشت آنها هستند. این موضوع می تواند در تبادل با کشورهای مختلف مدل های مفید ایجاد کند. در این بخش مجلس شورای اسلامی و دولت یاری خواهند کرد ما می توانیم و می خواهیم که این موضوع را ساماندهی کنیم. تعاونی ها می توانند ظرفیت اقتصادی بزرگی در این زمینه ایجاد نمایند.

لاریجانی گفت: در حوزه ساختمان هم تعاونی های زیادی تشکیل شده است ولی برخی از آنها ناموفق بوده اند. دلیل آن هم این بود که استانداردهای صحیح در نظر گرفته نشده است. یکی از مسائل این بود که افرادی متخصص مورد توجه نبودند چرا که باید از تجربه در این خصوص استفاده کرد. از تعاونی هایی که در این خصوص ناموفق بودند به من مراجعه می کردند و من متوجه می شدم که موارد گاها سوء ظن بوده است و استانداردهای لازم مورد توجه نبوده است و به همین دلیل به مشکل بر می خوردند. رییس جمهور هم تاکید داشته است که در این حوزه توجهات لازم در این زمینه انجام گردد. شما می توانید در این حوزه در خصوص بافت های فرسوده نیز وارد شوید و زمینه های مناسبی را ایجاد کنید. می توانید تعاونی هایی توسط اعضای محلی خود محلات در این زمینه ایجاد کنید. دولت هم تدابیری در این حوزه اندیشیده است. آقای شریعتمداری این موضوع را پیگیری کند که موضوع بافت های فرسوده در چارچوب تعاونی ها پیگیری گردد. تمام شهرهای ما بافت فرسوده دارد. دولت و مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری می نمایند.

لاریجانی در بخش دیگری از صحبت های خود، تاکید نمود: یکی دیگر از موضوعاتی که بر آن تاکید دارم درباره مسائل بانکی و صندوق ها است. تعاونی ها می توانند با جذب سرمایه های خود سرمایه های کلانی را ایجاد نمایند و تسهیلاتی در این خصوص ارائه دهند. مساله ای در مرکز پژوهش ها مطرح شده بود مبنی بر این که اکثر معوقات بانکی برای کسانی بود که وام های سنگینی را دریافت نموده بودند. آنها که وام های کمتر اخذ نموده بودند، سر موعد وام خود را پرداخت نموده بودند. بانک ها می توانند با ارائه تسهیلات ارزان در این حوزه موفق باشند. این موضوع در کشور ما این گونه بوده که تسهیلات ارزان به موقع و برگشت داده می گردد.

لاریجانی در انتها، بیان کرد: در حوزه توزیع باید بگوییم که در توزیع خرد در محلات کارهای مفیدی انجام می گردد تعاونی های بزرگ در توزیع داریم که خوب است. این را می توانیم گسترش دهیم. دولت می تواند از این بستر استفاده کند و می گردد خلاءها را در این خصوص پر کرد. در شرایط کنونی هم دولت به این موضوع یاری می نماید و هم مجلس شورای اسلامی تا بتوانیم به آن 25 درصدی که از بخش اقتصاد برای تعاونی ها مورد نظر است، برسیم. استفاده از تجارب سایر کشورها در این خصوص مفید است. برخی از کشورها 100 سال است که در حوزه تعاونی ها کار می نمایند و موفق هستند. این موضوع ظرفیت خوبی دارد و باید از آن استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 104

به "لاریجانی: می توانیم و می خواهیم که کوله بران را ساماندهی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی: می توانیم و می خواهیم که کوله بران را ساماندهی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید