ماجرای 1.2 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 99 چه بود؟

به گزارش ناق، به گزارش خبرنگاران، اگر آمار روزانه یک میلیون بشکه در روز را بپذیریم سوالی که پیش می آید این است که نفت را به چه قیمتی فروخته ایم که تنها 1.2 میلیارد دلار از آن به دست آورده ایم؟

ماجرای 1.2 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 99 چه بود؟

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در این باره می گوید: در سه ماه اول سال 99 میزان فروش نفت ما در روز تقریبا به طور میانگین حدود 300 هزار بشکه نفت بوده است. این رقم در شش ماه اول به 450 هزار بشکه افزایش پیدا کرد و در زمستان حتی 750 هزار تا یک میلیون بشکه نفت صادر نموده ایم.

پدیدار ادامه می دهد: طبق آمار و گزارش رسمی که اوپک داده است در حقیقت در ابتدای سال 2021 (یعنی ماه های پایانی سال 99) میزان فراوری نفت خام 2 میلیون و 354 هزار بشکه در بوده است. از این مقدار، یک میلیون و 600 هزار بشکه در داخل مصرف شده است.

او برای شفاف سازی بیشتر شرح می دهد: یعنی ما 350 هزار بشکه در سه ماهه اول، حدود 450 تا 500 هزار بشکه در سه ماهه دوم، حدود 550 هزار بشکه در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم حدود 750 هزار بشکه نفت فروخته ایم. این ها گزارش هایی هستند که می توان به آن ها استناد و اعتماد کرد. منابع آن هم دبیرخانه اوپک و سازمان اطلاعات و انرژی آمریکاست اما سایر اطلاعات دیگر موثق نیست و من هم آن ها را تایید نمی کنم.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران اضافه می نماید: کل درآمد نفتی ما در سال گذشته با احتساب نفت و فراورده های نفتی حدود 5 میلیارد دلار شده است. این 5 میلیارد دلار شامل نفت خام و فرآورده های نفتی است.

او خاطرنشان می نماید: بر اساس گزارش سازمان برنامه بودجه، میزان فروش نفت خام و فرآورده های هیدروکربنی در سال گذشته حدود 5 میلیارد دلار بوده است.

اما بعضی رسانه ها امروز خبر داده اند که ایران در ماه میلادی گذشته 2.35 میلیون بشکه در روز نفت فراوری نموده است که این بالاترین فراوری نفت ایران از ماه مه 2019 تا به امروز است. پس این مقدار کجا رفته است؟

پدیدار درباره این خبر می گوید: بالاترین میزان فراوری نفت قبل از تحریم ها، در شش ماهه اول سال 98 بوده است که الان مورد آنالیز ما نیست. در سال 99 ما تجربه تحریم شدید، کاهش فراوری، کاهش صادرات و کاهش مصرف داخلی داشتیم. در سال 99 میزان صادرات ما به شدت افت نموده و میزان درآمد آن هم عددی حدود 5 میلیارد دلار بوده است.

این کارشناس خاطرنشان می نماید: مراجع رسمی به طور مرتب برای ما گزارش می فرستند و این اطلاعات با آن مغایر است. ما در یک سال و نیم اخیر به بالاترین میزان فراوری خود رسیده ایم اما کل فراوری نفت خام ما 2 میلیون و 345 هزار بشکه در روز بوده که از این مقدار هم حدود یک میلیون و 600 هزار بشکه مصرف پالایشگاه های داخلی و مابه تفاوت آن حدود 750 هزار بشکه در روز فراوری ما بوده است.

آخرین اخبار حوزه انرژی و کالا را از صفحه اختصاصی انرژی و کالا خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1600

به "ماجرای 1.2 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 99 چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای 1.2 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 99 چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید