متیس: کشورهای منطقه باید جبهه یکپارچه ای برای مقابله با ایران تشکیل دهند

به گزارش ناق، وزیر دفاع برکنار شده آمریکا در مصاحبه ای از کشورهای منطقه خواست تا جبهه یکپارچه ای برای مقابله با ایران تشکیل دهند.

متیس: کشورهای منطقه باید جبهه یکپارچه ای برای مقابله با ایران تشکیل دهند

به گزارش گروه بین الملل ناق، جیمز متیس وزیر دفاع سابق آمریکا بامداد سه شنبه گفت که کشورهای منطقه باید جبهه یکپارچه ای برای مقابله با ایران تشکیل دهند.

وی که با اسکای نیوز مصاحبه می کرد، گفت: با توجه به شرایط کنونی منطقه، بروز هرگونه درگیری نظامی با ایران بعید به نظر می رسد. موضوع مهم کنونی این است که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید وحدت خود را بازیابند و این وحدت و یکپارچگی برای مقابله با ایران لازم است.

وزیر دفاع سابق آمریکا در ادامه این مصاحبه درباره بحران یمن گفت: باید یاری های بشردوستانه به مردم بی گناه یمن ادامه یابد و مذاکرات صلح در این کشور تحت نظر سازمان ملل ادامه یابد.

تنش ها میان واشنگتن و تهران طی هفته های اخیر به دلیل اقدامات آمریکا افزایش یافته و در عین حال نیز رئیس جمهور آمریکا مدعی شده که به دنبال رسیدن به یک توافق هسته ای جدید با ایران است؛ این در حالی است که او اردیبهشت ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در توافق هسته ای برجام خاتمه داد و تحریم های هسته ای را علیه ایران از سر گرفت.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای مالی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود.

ترامپ خاتمه سه شنبه 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 213

به "متیس: کشورهای منطقه باید جبهه یکپارچه ای برای مقابله با ایران تشکیل دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متیس: کشورهای منطقه باید جبهه یکپارچه ای برای مقابله با ایران تشکیل دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید