ناکامی دموکرات ها در نخستین دادگاه استیضاح ترامپ

به گزارش ناق، نمایندگان دموکرات در نخستین جلسه دادگاه استیضاح رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور در وادار کردن دولت به ارائه اسنادی در ارتباط با اوکراین ناکام ماندند.

ناکامی دموکرات ها در نخستین دادگاه استیضاح ترامپ

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نمایندگان جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا در نخستین جلسه محاکمه استیضاح دونالد ترامپ از تصویب چندین متمم قانونی که توسط دموکرات ها با هدف ملزم کردن دولت به ارائه مدارک بیشتر در مورد گفت وگوی ترامپ با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ارائه شده بود جلوگیری کردند.

چاک شومر رهبر اقلیت نمایندگان دموکرات در مجلس سنا سه طرح را به رأی گذاشت. این طرح ها خواهان ارائه اسنادی در ارتباط با گفت وگوی تلفنی ترامپ بودند که کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا و اداره مدیریت و بودجه این کشور در جریان تحقیقات استیضاح از ارائه آن ها به مجلس نمایندگان خودداری کرده بود.

نمایندگان مجلس سنا هنگام رأی به هر سه این طرح ها تماماً وابستگی های حزبی خودشان را حفظ کرده و با 53 رأی مخالف در برابر 47 رأی موافق آن ها را رد کردند. ساعت 19:30 عصر سه شنبه به وقت محلی (مصادف با ساعت 04:00 بامداد چهارشنبه به وقت تهران) شومر چهارمین متمم را ارائه کرد. این طرح خواهان ادای شهادت توسط میک مالونی، رئیس موقت ستاد کارکنان کاخ سفید است.

متمم های قانونی ارائه شده توسط شومر بخشی از تلاش های نمایندگان دموکرات در هر دو شاخه قانونگذاری کنگره آمریکا (مجلس نمایندگان و مجلس سنا) برای حمله به قطعنامه ای است که به مشخص کردن قواعد دادگاه استیضاح پرداخته است.

در قوانین آمریکا، چارچوب مدونی برای مشخص نحوه برگزاری محاکمه رئیس جمهور مشخص نشده و وظیفه این امر بر عهده رهبر اکثریت سنا است.

مناقشه بر سر قواعد محاکمه بعد از آن آغاز شد که میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان مجلس سنا تغییراتی را در قطعنامه محاکمه اعمال کرد.

بر اساس طرح جدید فرایند محاکمه در 4 روز برگزار می شود که در دو روز نخست، 12 ساعت به تیم رؤسای محاکمه و 12 ساعت به وکلای ترامپ وقت اختصاص داده می شود. سناتور ها حق همراه داشتن تلفن همراه را نخواهند داشت و شهادت شهود هم پشت در های بسته ادا می شود. در این طرح، بندی پیش بینی شده که این امکان را به رئیس جلسه می دهد تا هر زمان که لازم دید، طرح تبرئه رئیس جمهور را به رأی بگذارد.

ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، استیضاح شده و حالا به سومین رئیس جمهور تاریخ آمریکا بدل شده که با چشم انداز برکناری از طریق محاکمه در سنا روبرو است. با این وجود، اکثریت جمهوری خواه سنا، موجب شده تا احتمال موفقیت دموکرات ها در برکنار کردن ترامپ، نزدیک به صفر باشد.

فرایند استیضاح ترامپ بعد از آن آغاز شد که یک افشاگر به اطلاع رسانه ها رساند که ترامپ در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود، او را تحت فشار قرار داده تا در مورد فرزند جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات ها در رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحقیق کند. فرزند بایدن عضو هیأت مدیره یک هلدینگ اوکراینی است و ظاهرا ترامپ امیدوار بوده است که با تحقیق در مورد این هلدینگ و روابط هانتر بایدن، اعتبار رقیب سیاسی خود را خدشه دار کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 736

به "ناکامی دموکرات ها در نخستین دادگاه استیضاح ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکامی دموکرات ها در نخستین دادگاه استیضاح ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید