ورود کدام ظرف و غذا در مایکروویو ممنوع است؟

به گزارش ناق، مایکروویو یکی از لوازم خانگی نسبتا پرکاربرد در خانه های امروزی محسوب می گردد و برای گرم کردن یا پخت بسیاری از مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان ممکن است اتفاقات ناخوشایندی نیز پیش بیاید. منفجر شدن مواد غذایی ممنوعه، ظرف نگهداری غذا یا لیوان و ماگ علاوه بر آن که باعث ناراحتی شما می گردد، به علت آزاد کردن مواد شیمیایی مضر ممکن است بر سلامتی شما نیز تأثیر بگذارد و موجب بروز بیماری گردد. منفجر شدن ظرف یا غذا در مایکروویو حتی می تواند آتش سوزی به وجود آورد. اگر این وسیله در خانه شما جایگاه ویژه ای دارد و نمی توانید یک روز را بدون آن سر کنید، باید بدانید که پخت همه مدل غذا در مایکروویو مجاز نیست و نباید همه ظروف را هم برای گرم کردن مورد استفاده قرار دهید. پس حتما این مواد غذایی و ظروف ممنوعه را به یاد داشته باشید.

ورود کدام ظرف و غذا در مایکروویو ممنوع است؟

تخم مرغ آب پز

پخت تخم مرغ با پوسته در مایکروویو به قیمت چند ساعت تمیزکاری تمام می گردد! گرمای سریع مایکروویو بخار بسیاری درون تخم مرغ به وجود می آورد که هیچ راهی برای فرار و خارج شدن ندارد و در نتیجه تخم مرغ می ترکد. تمیز کردن تخم مرغ منفجر شده به راحتی تمام نمی گردد و ممکن است انرژی بسیاری از شما بگیرد. پس بهتر است به پخت تخم مرغ در مایکروویو فکر نکنید.

[اینفوگرافیک] مردم کشورهای مختلف تخم مرغ را چگونه سِرو می نمایند؟

پخت گوشت در مایکروویو

یخ زدایی تکه های گوشت فریزری در مایکروویو کمی مشکل آفرین است. در این حالت لبه های نازک تر گوشت آغاز به پخته شدن می نمایند، در حالی که هنوز قسمت های میانی یخ زده به جای مانده است. اگر مایکروویو شما قابلیت چرخش غذا حین پخت را نداشته باشد، توزیع گرما به صورت یکنواخت انجام نمی پذیرد و در نتیجه به رشد باکتری ها یاری می نماید. برای انجام روش مطمئن و امن برای یخ زدایی گوشت، بسته فریزری و یخ زده را در طول شب در یخچال قرار دهید تا به صورت طبیعی ذوب گردد و مسئله ای به وجود نیاورد.

شیر مادر

بعضی از مادران شیرده عادت دارند شیر خود را درون فریزر نگهداری نمایند تا در زمان لازم بتواند به تغذیه کودک کند. اگر شیر یخ زده مادر را درون مایکروویو قرار دهید، به طور غیر یکنواخت گرم می گردد و ممکن است بعضی از قسمت های شیر برای دهان کوچک و حساس کودک بسیار داغ باشد. علاوه بر این مطالعات نشان می دهند، روش گرم کردن غذا در مایکروویو در رابطه با شیر مادر پاسخگو نیست زیرا بعضی از پروتئین های افزایش ایمنی بدن که در شیر وجود دارد، در این روش از بین می رود. خصوصا اگر درجه حرارت بالاتر باشد، این آسیب بیشتر دیده می گردد. پس راه حل بهتری را به کار بگیرید. مقداری آب را روی اجاق گاز گرم کنید و شیشه حاوی شیر مادر را درون آن قرار دهید تا به دمای اتاق برسد.

ظروف آلومینیومی و فلزی

فلز (هر چقدر هم که کوچک باشد) نباید در مایکروویو قرار گیرد. زمانی که فلز را در دستگاه بگذارید، ممکن است به آتش سوزی منجر گردد. اگر می خواهید غذایی که در ظرف آلومینیومی یک بار مصرف یا بسته بندی های رستورانی دارای تکه های فلزی واقع شده است را مصرف کنید، آن را درون یک ظرف مطمئن بریزید و سپس برای غذا را گرم کنید. باید از خطر آتش سوزی جلوگیری کنید.

ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی نباید برای گرم کردن غذا در مایکروویو مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از ظروف پلاستیکی حاوی مواد شیمیایی شبیه به استروژن هستند که با نام BPA شناخته می شوند. با گرم شدن پلاستیک، این ترکیب مضر به غذا می چسبد. در یک مطالعه صورت گرفته، 450 محصول پلاستیکی مانند شیشه شیر کودک، زیپ کیپ و ظرف غذا مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان می دهد 95 درصد از آنها بعد از قرار گرفتن در مایکروویو، شستشو در ماشین ظرف شویی یا قرار گرفتن در آب ترکیبات شیمیایی آزاد کردند که مانند استروژن عمل می نمایند. حتی محصولاتی که برچسب بدون BPA (بیسفنول آ) داشته اند هم مواد شیمیایی شبه استروژن آزاد نموده اند. برای اینکه خیالتان راحت گردد، محتوی درون ظروف پلاستیکی را به ظرف مطمئن منتقل کنید و سپس برای گرم کردن غذا در مایکروویو دست به کار شوید.

5 راه برای کاهش مصرف پلاستیک در محیط کار (فرمول - قسمت 15)

ظروف فومی

فوم هم به عنوان نوعی پلاستیک بعد از گرم شدن، مواد شیمیایی خطرناک را به درون غذا آزاد می نماید. ماده غذایی مورد نظر را از ظرف فومی به بشقاب شیشه ای منتقل کنید و سپس درون مایکروویو قرار دهید.

ظروف خاص فلزکاری شده

اگر در کابینت خود ظروف فانتزی و خاص، آبکاری یا فلزکاری شده دارید، بهتر است برای گرم کردن غذا در مایکروویو از آنها استفاده نکنید. حتی اگر قسمت فلزکاری یا طلاکاری شده درون ظرف کوچک باشد، ممکن است درون محفظه مایکروویو واکنش نشان دهد. برای افرادی که کاربرد زیادی از مایکروویو دارند، پیشنهاد می گردد فقط از ظروف شیشه ای ساده رنگی استفاده نمایند.

لیوان مسافرتی

لیوان و ماگ های استیل مانع از گرم شدن قهوه یا چای درون خود می شوند و به جای آن ممکن است به مایکروویو صدمه بزنند. اگر ماگ مسافرتی تان از جنس پلاستیک است، نوشته های زیر آن را بخوانید که آیا قابل استفاده در مایکروویو هستند یا خیر. اگر جواب مثبت بود، شاید بهتر باشد باز هم تجدید نظر کنید.

روشن کردن دستگاه بدون غذا در مایکروویو

اگر هیچ غذا یا مایعی درون مایکروویو قرار ندهید و سپس آن را روشن کنید، در این شرایط جسمی وجود ندارد که امواج را دریافت کند و به همین علت لامپ مگنترون که اصلی ترین قطعه برای عملکرد مایکروویو است، امواج را جذب می نماید. در نتیجه مایکروویو آسیب می بیند و حتی ممکن است منجر به آتش سوزی گردد. باید توجه داشته باشید که هرگز به طور اتفاقی دکمه استارت روی دستگاه مایکروویو را بدون آن که غذا یا مایعی درونش قرار گیرد، فشار ندهید.

آب

زمانی که آب درون لیوان سرامیکی یا شیشه ای برای مدت طولانی در مایکروویو حرارت ببیند، حباب تشکیل نمی گردد و دمای آن بعد از گرم شدن سریعا کاهش می یابد. آب درون مایکروویو بیش از حد حرارت دریافت نموده و داغ شده است و زمانی که لیوان را جا به جا کنید، حرارت به طور ناگهانی آزاد می گردد و آب جوش به انفجار می رسد. برای جلوگیری از این حادثه، آب را برای مدت کوتاه در مایکروویو گرم کنید. اگر آب به درجه حرارت مورد نظرتان نرسید، تعداد دفعات را بیشتر کنید ولی همچنان زمان را کوتاه نگه دارید.

اگر آب ننوشیم چه اتفاقی می افتد؟

ماگ قدیمی

بعضی از ماگ های قدیمی با موادی پوشش دهی و لعاب دار شده اند که اشعه را پس می دهند. این لعاب ممکن است حاوی سرب یا فلزات سنگین مضر دیگر باشد. اگرچه لیوان و ماگ های قدیمی از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند، ولی به جای آنکه از آنها برای نوشیدن مایعات بهره ببرید، این ماگ ها را به عنوان وسیله دکوری و درون شلف آشپزخانه نگهداری کنید.

حواستان به برچسب قابل استفاده در مایکروویو باشد

زمانی که روی یک ظرف نوشته شده باشد که قابل استفاده در مایکروویو است، یعنی می توانید آن را بدون آسیب تماشا یا آسیب زدن به دستگاه برای گرم کردن غذا در مایکروویو به کار ببرید. در حقیقت همه کارخانه ها و تولیدنمایندگان، سرامیک و محصولات خود را مورد آزمایش قرار نمی دهند تا از سالم بودن آن بعد از حرارت تماشا مطمئن شوند. احتمالا به همین علت هم گاهی با دست زدن به ماگ سرامیکی بسیار داغ، دستتان می سوزد. اگر ظرف تازه ای خریداری نموده اید و نمی توانید به نوشته روی آن اعتماد کنید، غذا را روی اجاق گاز گرم کنید یا برای گرم کردن غذا در مایکروویو از ظرفی که امتحانش را پس داده است، بهره ببرید.

منبع: The Healthy

منبع: زندگی روز
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1885

به "ورود کدام ظرف و غذا در مایکروویو ممنوع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود کدام ظرف و غذا در مایکروویو ممنوع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید