کارگران اخراجی هم بیمه بیکاری میگیرند

به گزارش ناق، بخشی از بخشنامه سازمان تامین اجتماعی که محرومیت کارگران اخراجی (ماده 27 قانون کار) از بیمه بیکاری را مورد تصدیق قرار می دهد، بارای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، ابطال شد.

کارگران اخراجی هم بیمه بیکاری میگیرند

سعید کنعانی با اشاره به درخواست خود از هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال بخشی از بخشنامه سازمان تامین اجتماعی در خصوص کارگرانی که در راستای اجرای ماده 27 قانون کار بیکار شده اند، به ایلنا گفت: تا پیش از تایید این درخواست در هیات عمومی دیوان عدالت اداری، کارگرانی که در راستای ماده 27 قانون کار، از کار خارج شده بودند، امکان استفاده از بیمه بیکاری را نداشتند.

کنعانی اضافه کرد: حال با صدور این رای، کارگران اخراجی هم می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند و دیگر آن بخش از بخشنامه سازمان تامین اجتماعی نافذ نخواهد بود.

او با بیان اینکه رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، عطف به ماسبق شده است، گفت: بر این اساس، رای هیات عمومی دیوان از سال 1395 که این بخشنامه صادر شده است، به اجرا درمی آید.

بر اساس ماده 27 قانون کار، هرگاه کارگر در انجام وظایف محوله کوتاهی کند و پس از دریافت تذکر کتبی، آیین نامه انضباطی کارگاه را نقض نماید، کارفرما با جلب نظر تشکل صنفی درون کارگاه، امکان اخراج او را دارد.

در همین حال، اگر در دورن کارگاه، امکان تصمیم گیری و اتفاق نظر وجود نداشت، هیات های تشخیص ادارات تصمیم گیری می کنند و در صورتی که بازهم اختلاف حل نشد، هیات حل اختلاف تصمیم گیری می نماید.

درباره بیمه بیکاری

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته گردد یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار گردد، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری به وسیله ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی گردد.

تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از کنندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تأمین اجتماعی است و شعب تأمین اجتماعی پس از تأیید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید، این شرایط به توضیح زیر است:

 • افرادی که حداقل 6 ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارند
 • افرادی که به صورت غیرارادی بیکار شده اند
 • شخصی که بر اثر حوادثی مانند آتش سوزی، سیل و یا زلزله بیکار شده است، احتیاج به داشتن سوابق بیمه ای نداشته و بیمه بیکاری به او تعلق می گیرد.
 • افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند
 • تبعه کشورهای دیگر نباشند
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند
 • یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند

افرادی که از شرکت در کلاس های آموزشی و کارآموزی که سازمان تامین اجتماعی برای شغل پیشنهاد می نماید خودداری نموده اند.

کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده گردد مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در صورتی که در سرانجام قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

چنانچه بیمه شده ای حداکثر ظرف مدت دوماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد ولی کارفرما از به کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده اند ، حداکثر 30 روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کنند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از 30 روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا 3 ماه امکانپذیر خواهد بود.

برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند.

مدت بیمه بیکاری چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب 6 و 12 ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب 36 و 50 ماه برای بیمه شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

استثناء: افراد مسن مشمول قانون بیکاری که در زمان بیکار شدن 55 سال سن یا بالاتر دارند و سابقه پرداخت 10 سال حق بیمه دارند، می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کنند.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری 55 درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا 4 نفر و هر نفر 10 درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار معین می گردد کمتر نباشد و از 80 درصد حقوق بیمه شده نیز بیشتر نباشد.

فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می نماید همزمان می تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره مند گردد.

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین 10 ام الی 15 ام هر ماه انجام می گردد. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه نموده و علت را جویا شوید.

در چه شرایطی بیمه بیکاری لغو می گردد؟

 • در صورتی که بیمه شده دوباره به کار اشتغال یابد
 • بیمه شده از قبول شغل مشابه پیشنهاد شده خودداری کند
 • بیمه شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی گردد
 • مدت زمانی که بیمه بیکاری به او تعلق میگیرد سرانجام یابد
 • بیمه شده فوت کند
 • بیمه شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره های کارآموزی خودداری کند

برای دریافت بیمه بیکاری چه مدارکی را باید همراه داشته باشیم؟

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس 4*3 جدید (4 قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت سرانجام خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه
منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1331

به "کارگران اخراجی هم بیمه بیکاری میگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران اخراجی هم بیمه بیکاری میگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید