استان های در صدر دریافت یارانه دستمزد اعلام شدند

به گزارش ناق، تازه ترین نتایج گزارش عملکرد طرح یارانه دستمزد نشان می دهد بیش از 43 هزار نفر داوطلب در این طرح مشارکت و ثبت نام نموده اند و استان های خوزستان، مازندران و کرمانشاه با داشتن بیشترین آمار ثبت نام شونده و قرارداد منعقده، پیشتاز اجرای طرح در میان استان ها هستند.

استان های در صدر دریافت یارانه دستمزد اعلام شدند

به گزارش ایسنا، طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه های موثر دولت در حوزه اشتغال و از جمله سیاست های فعال بازار کار است که به وسیله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور ایجاد و حفظ اشتغال در استان های دارای آمار بالای بیکاری به اجرا درآمده است.

این طرح پیشتر در هشت استان ایلام، لرستان، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان عملیاتی شد، اما با پیوستن استان های آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، خوزستان، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و هرمزگان به این طرح تعداد استان های مشمول پرداخت یارانه دستمزد به 16 استان رسید.

جامعه هدف این طرح را جوانان بیکار شغل اولی و زنان سرپرست خانوار جویای کار در منطقه ها محروم و کم برخوردار و بنگاه های مالی رسمی و فعال در شهرستان های کم برخوردار از اشتغال تشکیل می دهند. به موجب این طرح 30 درصد مبلغ دستمزد مصوبه شورای عالی کار به صورت یارانه از طرف دولت و به مدت یک سال به کارفرمایانی پرداخت می گردد که نیروی کار شغل اولی را در بنگاه جذب نمایند.

تازه ترین نتایج گزارش عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد حاکی از آن است که تا به امروز 43 هزار و 409 نفر از کارجویان و متقاضیان در این طرح ثبت نام نموده اند که از این تعداد 37 هزار و 324 نفر جوینده کار قرارداد بسته و جذب بنگاه شده اند.

7013 کارفرما نیز در این طرح ثبت نام و اقدام به جذب نیروی کار نموده اند. استان های خوزستان، مازندران و کرمانشاه بیشترین تعداد داوطلب و کارفرمای ثبت نام نموده در این طرح را به خود اختصاص داده اند.

یارانه دستمزد وجهی است که به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی به کارفرما پرداخت می گردد و وزارت کار این طرح را با هدف کاهش هزینه های اشتغال نیروی کار تازه برای کارفرما به منظور پایداری و توسعه فراوری و اشتغال، افزایش فرصت های شغلی در بازار کار و حمایت از بنگاه های بخش تعاونی و خصوصی به اجرا درآورده است.

داوطلبان و جویندگان کار جهت بهره مندی از این طرح باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آن ها از 37 سال تمام بیشتر نباشد؛ شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف 45 سال معین شده است. متقاضیان و کارفرمایان جهت بهره مندی از مزایای این طرح می توانند به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir وزارت کار مراجعه و ثبت نام نمایند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان یارانه دستمزد نه یک طرح بلکه ابزاری تشویقی برای جلب و جذب نیرو های کار تازه به وسیله کارفرمایان بخش خصوصی در استان های کم برخوردار است که با توجه به شرایط امروز بازار کار عملیاتی شدن آن می تواند احتیاج اشتغال بسیاری از جوانان و فارغ التحصیلان جویای کار و بنگاه ها را رفع کند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1402 بروزرسانی: 5 مرداد 1402 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2229

به "استان های در صدر دریافت یارانه دستمزد اعلام شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان های در صدر دریافت یارانه دستمزد اعلام شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید