استرس اجتناب ناپذیر است؛ درباره این واقعیت بخوانید!

به گزارش ناق، استرس یکی از ابعاد زندگی در دنیای تازه است و زندگی ما در سرعت و رقابت شدید رو به جلو در حال حرکت است. چالش های بزرگی هر روز بر سر راه ما وجود دارد. استرس اجاره خانه، استرس در محل کار، استرس قسط بانک، استرس رفتار خانواده و استرس هایی که زندگی به همراه دارد، چالش هایی است که ما در زندگی خود به آن برمی خوریم و ما را به این نتیجه می رساند که استرس اجتناب ناپذیر است و این امر تغییر نمی نماید. ما سعی می کنیم از موقعیت های استرس زا دوری کنیم. استرس مفهوم نه چندان مثبتی دارد و همیشه تصویری نزدیک به اندوه و تشویش را برایمان تداعی می نماید. اما واقعا استرس تا این حد ترسناک و مهیب است؟ اساساً اگر استرس نبود آیا ما از تختخواب گرم و نرم خود دل می نمایدیم؟

استرس اجتناب ناپذیر است؛ درباره این واقعیت بخوانید!

استرس بخشی از زندگی روزمره ماست

روزانه چالش های بسیاری وجود دارد که اگر از پس آن ها برآییم در انتها روز احساس پیروزیت می کنیم. هورمون های استرس برای تجربیات اوج مانند تجربه شادی، خلاقیت، کار تازه و تعهدات لازم هستند. استرس قبولی در آزمون، تشویق مادر و پدر، جشن ازدواج، روز اول کاری، همه و همه به ما نشان می دهد که استرس جزئی از زندگی روزمره ماست که احساسات ما را مانند غم و شادی در برمی گیرد. شاید این غلط نباشد که بگوییم حدی از استرس موتور حرکت ماست که اگر نباشد شاید ما از کارهای مفید و موثر باز بمانیم. بنابراین تفکر اشتباهی است که بگوییم استرس در زندگی برای سلامتی جسم و روح ما ضرر دارد. حدی از استرس که ما را به سمت حرکت و تجربه های تازه می برد نه تنها ضرر ندارد، بلکه ما را بزرگ تر و پیروز تر می نماید. تجربه شادی فرزندآوری تجربه ای است که همراه با استرس است. برای مثال کدام پدر و مادری هستند که از فکر مسئولیت فرزند استرس نداشته باشند؟ بنابراین احساسات ما همیشه با استرس همراه است که وجود حدی از آن طبیعی و بدون اشکال است.

استرس زیاد ما را فرسوده می نماید

اما استرس بیش از حد باعث ناراحتی جسمی، احساسی و رفتاری می گردد. استرس، ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد. اسید معده را افزایش می دهد. موجب بی خوابی، خستگی و سردرد می گردد. بعلاوه می تواند تمرکز را کاهش دهد. بنابراین سطح استرسی که شما در روزمره در مواجهه با آن هستید اهمیت دارد. استرس در هر روز و در طول یک روز متغیر است. قطعاً اگر شما صاحب یک رستوران باشید و در یک رستوران پرمشغله روزانه نگران مواد اولیه، نظم کارکنان و کیفیت غذاها باشید، شرایط متفاوتی با زمانی دارید که با دوستان خود بیرون بروید و روز تعطیل خود را بگذرانید. اگر شما والد کودک خردسال هستید احتمالاً بیشتر مواقع باید در انتظار خوابیدن او باشید تا بتوانید استراحت کنید. همه ما دوست داریم سطح پایینی از خستگی و استرس را تجربه کنیم اما این چیزی نیست که در واقعیت اتفاق می افتد.

استرس خود را کنترل کنیم

باید توجه داشته باشید که اگر در طول روز و هفته از شما تقاضاهای زیادی می گردد، قابلیت شما در چه حد است. به عنوان مثال از صبح با مسئولیت های زیادی روبرو هستیم و باید فرزندمان را به مدرسه ببریم، سرکار به موقع حاضر شویم و اگر این اتفاق نیفتند موجی از استرس را تحمل می کنیم. زمانی که اتفاقی در محیط کار پیش آمده و مجبوریم ساعات بیشتری را بمانیم و مدرسه فرزندمان نیز تعطیل شده است، قاعدتاً استرس زیادی را تحمل می کنیم. زمانی که تقاضاهای یک فرد بیش از قابلیت های او باشد، خستگی زیادی را تجربه می نماید. اگر این خستگی ادامه داشته باشد می تواند ما را به سمت افسردگی پیش ببرد و عملکرد ما را تضعیف کند. اگر استرس زیادتر از قابلیت ما ادامه داشته باشد در خطر فرسودگی هستیم و باید منابع استرس را شناخته و اگر نمی توانیم آن را تغییر دهیم، آن را کنترل کنیم. چنین موقعیت هایی را جدی بگیریم و با یاری اطرافیان و متخصصان از فرسودگی بیشتر خودمان جلوگیری کنیم.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 2045

به "استرس اجتناب ناپذیر است؛ درباره این واقعیت بخوانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس اجتناب ناپذیر است؛ درباره این واقعیت بخوانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید