روایت تاجگردون از پشت پرده حوادث آبان و افزایش قیمت بنزین

به گزارش ناق، غلامرضا تاجگردون، عضو شورای عالی هماهنگی مالی درباره افزایش قیمت بنزین و حوادث آبان 98 گفت: در جلسه شورا تصمیم گرفته شد که وقتی شرایط امنیتی از یک سو و شرایط مالی و تورمی کشور از سوی دیگر مناسب شد، بروند و افزایش قیمت بنزین را اجرا نمایند، اما عده ای این اطمینان خاطر را به رئیس جمهوری دادند که اتفاقی نمی افتد و گفتند فقط 2 یا 3 نقطه شلوغ می گردد که جمعش می کنیم.

روایت تاجگردون از پشت پرده حوادث آبان و افزایش قیمت بنزین

بخشی از گفت و گوی او با ویژه نامه اعتماد را در ادامه بخوانید.

شما عضو شورای عالی هماهنگی مالی بودید آن هم در دوره ای که حکم به افزایش قیمت بنزین داده شد. این تصمیم درست بود؟

ما گاهی دو رویی را در دو جریان سیاسی کشور شاهد هستیم که یکی از مصادیقش در ماجرای بنزین بود. من رئیس کمیسیون تلفیق بودم. تقریبا تمام آنان که با افزایش قیمت بنزین مخالفت نموده بودند در کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را داده بودند. از راست مثل امیرآبادی فراهانی و پژمانفر گرفته تا چپ چپش مثل آقای مطهری و وکیلی. همه این مطالبه را داشتند فقط تفاوت در روش ها بود و البته قیمت ها. تنها 20 یا 30 درصد با این مساله مخالف بودند. این ها نتوانستند به توافق برسند، ولی جای دیگر به توافق رسید.

مساله همان نهاد است. قانونا تنها مرجعی که می توانست حکم به افزایش قیمت بنزین دهد، مجلس بود.

آن نهاد با دستور رهبری شکل گرفته و سه نهاد حاکمیتی در آن نشستند و تصمیم گرفتند. اینکه آنجا چه ها گذشت هم مفصل است فقط نمی دانم بگویم یا نگویم فقط در همین حد بگویم که استارت ردصلاحیت من از همان جلسه زده شد.

چه اتفاقی در آن جلسه افتاد؟

ببینید در آن جلسه من و آقای لاریجانی نظرات خاص خودمان را داشتیم و آن را هم بیان کردیم. در جلسه تصمیم گرفته شد که وقتی شرایط امنیتی از یک سو و شرایط مالی و تورمی کشور از سوی دیگر مناسب شد، بروند و افزایش قیمت بنزین را اجرا نمایند. این تصمیمی بود که ما گرفتیم، ولی به یک باره شب دیدیم که صدا و سیما افزایش قیمت بنزین را اعلام نمود.

قبول دارید که این اتفاق و آن حکم رهبری باعث سرخوردگی مجلس شد؟ خاطرتان هست که امیدی ها دیگر نمی دانستند باید چه اقدامی انجام دهند و به فکر استعفا افتادند.

بله؛ ما طرحی نوشته بودیم که این تصمیم را متوقف کنیم. من خودم به رئیس جمهوری گفتم تحت هر شرایطی فردا این طرح در مجلس متوقف خواهد شد. اگر این اتفاق می افتاد دیگر این همه آدم کشته نمی شد.

به نظرم یک روزی یک گروهی باید جوابگوی اتفاقات اتفاق افتاده در این ماجرا و تصمیم باشند. چه آنان که این اطمینان خاطر را به رئیس جمهوری دادند که اتفاقی نمی افتد و گفتند فقط 2 یا 3 نقطه شلوغ می گردد که جمعش می کنیم و چه سایر افراد. این افراد باید جوابگو باشند. البته بگویم که ساختار انرژی حکم می کرد که قیمت بنزین افزایش پیدا کند، ولی تدبیر حکومت در شیوه اجرای آن است. بقیه اش که فرمول مالی است.

تدبیر در اتخاذ تصمیم درست است. از کسی باید ایراد گرفت که گزارش داد همه چیز امن است و خبری نیست. بعد هم که می بینند خبری هست، بروند و بگویند رهبری هم بیانیه دهد. این ظلم به رهبری است، اما باید ببینید چه کسی ریشه این اتفاقات را فراهم کرد که آن همه جوان کشته شدند و خانواده های بسیاری داغدار شدند. این ها بالاخره معین خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: nagh.ir شناسه مطلب: 1509

به "روایت تاجگردون از پشت پرده حوادث آبان و افزایش قیمت بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت تاجگردون از پشت پرده حوادث آبان و افزایش قیمت بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید